Pikk ette (ja ise järele) | Kas see, kes nimetab naiste jalgpalli kuluks, väärib üldse klubi nime? (20)

Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" värske episood keskendub seekord suuresti naiste jalgpallile. Eesti koondis sai uued peatreenerid, aga samal ajal on mõne meie tippklubi arvates naiste ja tüdrukute võistkondade loomine hoopistükkis ületamatu kulu. Saate tegid Kasper Elissaar, Kristjan Jaak Kangur ja Ott Järvela.

Saate lükkame käima aruteluga selle üle, millised ootused on seotud naiste koondise peatreenerite Sirje Roopsi ja Anastassia Morkovkinaga. Kas neile antakse aega atra seada või tuleb kohe tulemusi teha? Mida tähendab välismaa spetsialistide asemel eestlannade usaldamine pikemas plaanis?

18.35 paiku läheme edasi naiste Meistriliiga juurde. Nagu selgus ühest eelmisel nädalal ilmunud ajaleheartiklist, tabas EJL-i lubadus naiskonna mitteloomise korral karistada Premium liiga klubisid esimesel aastal hoiatuse, järgmisel aastal rahatrahvi ja lõpuks punktide äravõtmisega meie tippmeeskondi otsekui välk selgest taevast. Oli see ikka tõesti nii? Ja mida peaks arvama klubidest, mille juhid deklareerivad, et naiste jalgpall on nende jaoks vaid kulu? Kas klubi peaks tähendama mitmete tahkudega jalgpallipüramiidi või kõigest esindusmeeskonda ja kuidas mahub sellesse valemisse paljuräägitud kogukond? Mitme välismaalase palga eest saaks rahastada terveks hooajaks kogu naiskonda?

48. minuti täitumisel võtame jutuks välismaal klubi vahetanud ja Eestist välismaale siirdunud Eesti koondislased - Mattias Käit jätkab karjääri Rumeenias ja Vladislav Kreida Ukrainas, eelmise hooaja Premium liiga suurim väravakütt Henri Anier rääkis aga Soccernet.ee-le veidi elust Tais.

REKLAAM

Saate eelviimase teemana kõneleme 1:02.00 alates Aafrika meistrivõistlustest, kus alagrupimängud on selja taha jäänud ja esimesed sõelmängudki juba peetud. Üllatusi jagub, sest konkurentsist on langenud mitu soosikut, aga kas see näitab keskmike tugevnemist või seniste tippude nõrgenemist? Miks on Aafrikal kõvasti põhjust enne sügisest MM-finaalturniiri murelik olla?

Punkti paneme saatele 1:10.00 ajal sündmusega, mille võib liigitada kategooriasse "väike samm inimese, suur hüpe inimkonna jaoks". Nimelt on suvisel EM-il kõiki ehmatanud taanlane Christian Eriksen väga lähedal tippjalgpalli naasmisele. Mida arvata tema võimalikust liitumisest Premier League'i uustulnuka Brentfordiga?

Kommentaarid

cart mees   •  
Jah?
footsoccer   •  
Mida sa provotseerid, soccernet?!
Hyrax   •  
Kui tulu ei teeni, siis on tõesti ainult kulu. Nii kaua kuni ühiskond ei väärtusta siis jääbki kuluks. Missiooni tundest võiks ju heategevust teha aga heategevus ta olekski. Niigi meie klubid üritavad meeste jalgpalli üles ehitada piiratud ressursside juures. Äkki kui asjad laabuksid nii et kindlus oleks, meeste jalgpalli püramiid on üles ehitatud ja infra on välja ehitatud, siis hakkaks naiste omasse kunstlikult panustama.
purgeenius   •  
Rohepööre
humorist   •  
Meeste jalgpall on ka kulu. Ükski Eesti klubi pole oma mängude piletimüügi ja merchi pealt võimeline ära elatuma. Naiste jalgpalli MMile makstakse julmalt peale ehk tegu on kuluga.
oysters   •  
Oeh... nagu sellest vestlusest välja paistab, siis ei saa klubid millegagi hakkama ja liit on siis suuremeelne ja tubli. Hakkasin mõtlema, et miks siis kuhugi jõutud ei ole kui meil nii kõva jalkaliit on? Teised suuremad pallimängualad, kus mudel on pigem selline, et alaliit klubide jaoks mitte vastupidi nagu läheb ikka paremini...
Aimar Veri   •  
Lollus.
Igaüks tehku nii kuidas huvi ja võimalusi.
Meeste jalkas ka suva marte ei otte ei viitsiks vaadata kuna ressursse pole korralike ja välismängijate jaoks, sest et peab looma midagi vastutahtmist või võimalusi
-soccerfann-   •  
"Klubi" peaks tõepoolest tähendama tervikut, kus esindatud nii mehed kui naised, mitte ainult esindusmeeskonda ja mõnda poiste võistkonda.

Kaljul ju oli naiskond - ajudeta treeneri teguviisi tõttu seda pole enam. PJK saatis naistejalgpalli valitseja laiali, et suva ukrainlastega Premiumisse tõusta - kukuti Esiliiga Bsse - karma. Levadia saatis pidevalt II kohale mängiva naiskonna 4 a tagasi laiali. Jalkahuvilisi naisi ja tüdrukuid on tohutult, kui keegi viitsiks nende kaasamisega vaeva näha.

Julgen väita, et Eestis pole ühtki jalgpalliklubi (võib-olla Flora välja jätta?), kes oleks kõvas kasumis, arvatavasti ikkagi kahjumis.

Kasumlikud on ainult noortevõistkonnad, mille puhul saab vanematelt piisava summa liikmemaksu küsida, et plussi jääda.

Kui probleemiks on kahjumlikkus, siis võiks ""klubid"" esindusmeeskonnad ka ära kaotada ja jätta ainult noored. Meeste palgad kokku on klubidele tohutu kuluallikas, naistele ju nagunii ei maksta.

Vabandusi ja süüdlasi leiab alati ja kui oma silmaklappidega vaadata, siis ongi kõik pinnuks silmas. Õnneks leidub keegi laiemat pilti nägev inimene, kes proovib ""klubisid"" mõtlema panna.

Kui heaga ei saa, tuleb kurjaga. Usun, et Pohlak moosimist on juba pikka aega teinud. Mida siin enam üllatuda on.

Pealegi, targad inimesed näevad naistejalgpallis ka lisavõimalust, kuidas loomu poolest meestest aktiivsemad naismängijad saaks kaasata klubi organisatoorsetesse tegemistesse ja nende abil kogukonna loomisse panustada. See on hoopis suurem väärtus kui mõnituhat eurot lisakulu.
humorist   •  
> Pealegi, targad inimesed näevad naistejalgpallis ka lisavõimalust, kuidas loomu poolest meestest aktiivsemad naismängijad saaks kaasata klubi organisatoorsetesse tegemistesse ja nende abil kogukonna loomisse panustada. See on hoopis suurem väärtus kui mõnituhat eurot lisakulu.

Loomu poolest meeste aktiivsemad, mis seksism see on.
footsoccer   •  
@-soccerfann- ajad ikka parajat jama
Jaak   •  
Minuarust on siin vandenõuteoreetikutele-vaktsiinivastastele materjali küll ja veel. taaskord!Jälle ju sunnitakse millekski mida ei taha mingitel kahtlastel asjaoludel ;)
Hyrax   •  
Keegi vist nendes üllates eesmärkides ei kahtle. Probleem pole selles et naiste jalgpalli ei peaks toetama, aga küsimus on ajastuses ja vahendites. Viljandi tulevik just tõmbas esiliigasse vahendite puudumise tõttu. Hetkel tahetakse teha auguline autotee neljarealiseks. Sõidab rohkem autosid tee peal, aga kõik sõidavad 30nega.
footsoccer   •  
See on umbes nagu maja ehitamisega....sotside sugused kraaksuvad: "tahame kaminaruumi, külalistetuba ja suurt sauna". Kuid majal pole veel isegi köök, vannituba ega garaaž välja ehitatud.
maamesilane   •  
Soccerfann ütles kõik õigesti! Ja paraku tõesti on nii,et soovitused ei tööta ja kui ei toimi siis tuleb asja teha käsukorras!
F.U.   •  
Soccerfann ütles tõesti kõik õigesti! Nii on!!
philou   •  
Kaua pole nii möistliku juttu olnud. Noortetöö ja naiste jalgpalli arendamine on tähtis. Ja just see suhtumine. Ei ole nii raske ja vöimatu. Ja kui sa oled tippklubi, siis ongi sul vastutus ka kogu ala arendamisel ja jalgpallikultuuri loomisel. Alusta kasvöi naiste jalgpalliga kuskilt hobitasemelt. Nende naiste lapsed kasvavad juba sobivas keskkonnas.
Suvaline Jope   •  
Vean kihla et need kolm jutuvestjat ei ole ise kunagi ühtki klubi või ettevõtet püsti pannud ja ei tea mida tähendab organisatsiooni ja kollektiivi juhtimine, organisatsiooni finantsiline haldamine, inimeste tasustamine jne. Lihtne on plõksida stiilis "korraldage ja tehke" unustades ära et selleks kõigeks on vaja ka inim- ja raharessursse. Ja palun ärge hakake siia mingit Flora eeskuju tooma!

Nii palju kui ma silmanurgast olen Eesti naiste jalgpalli jälginud, siis suur probleem on võistkondade komplekteerimine ja treeningvõmaluste leidmine. Kust võtta need naised kes saavad ja tahavad teha mitu korda nädalas trenni ning veeta nädalavahetused võistlustel. Naistel on ühiskonnas oma spetsiifilised rollid mille kõrvalt pühendatult kollektiivset sporti teha on väga keeruline.

https://soccernet.ee/artikkel/veel-uks-naiskond-andis-karika-veerandfinaalis-loobumiskaotuse-vaprus-sai-otse-edasi
-soccerfann-   •  
Jama - suhtumise ettevõtmise küsimus. Kes kokku pole puutunud, selle jaoks ongi see jutt jamaks. Viljandist pole enam midagi rääkida, neil oli naiskond olemas ja neid enam PLis pole. Mitte sellepärast, et pidid raha naiskonda pumpama hakata, vaid sellepärast, et kunstlikult taheti meestes üle oma varju hüpata.  

Eesti tippklubid jätavadki enamjaolt mulje, et neid ehitatakse üles nii - katus (esindusmeeskond) on kõige tähtsam, paneme selle õhku seisma. Maja ehitatakse minu teada jooniste ja planeeringute järgi. Mitte nii, et teeme köögi! Mis me siis veel ehitame? Vannituba on ka tähtis, teeme selle ka! Mis veel? Sellepärast noorte tase ongi kehv ja klubide kogukonnad nõrgad, et enamasti tehakse midagi. Ilma pikaajalise plaanita.

Loomulikult on ükskõik mille loomine keeruline, vaja finantsi, kritiseerimine on alati kõrvalt lihtne. Kui naised saavad ilma rahata mängimisega hakkama, siis saavad organisatsiooni panustajad ka alguses rahata hakkama?    

LOOMULIKULT on naiskondade komplekteerimine suur probleem, kui inimesed neisse suhtuvad nii, nagu naisteteemaliste artiklite kommentaaridest enamjaolt välja tuleb. Loomulikult ei leita naistele treeningkohti ja -aegu, kui naisi nähakse kui kuluna. Ja loomulikult on naistel raske muude toimetuste kõrvalt tulla mitu korda nädalas tasuta treenima ja mängima, kui kallitel isadel on arusaam, et teatud ülesanded on ainult naistel. 

Miks me tahame Eestisse paremaid treeningtingimusi, miks sisehalle? Miks ei võiks kõik jalgpallurid lihtsalt karjamaal treenida? Et oleks rohkem mängijaid, et tase paraneks. Täpselt sama on tüdrukute ja naiste puhul - kui paraneb suhtumine, tingimused ja keegi viitsib neid jalgpalli kaasata, siis neid ka tuleb ja jääb. Ja ma pole lihtsalt teoreetik.  

Kokkuvõtvalt terviklik klubi naiskondadega pole võimatu, vaid suhtumise küsimus ja mitte midagi ei tule iseenesest, vaid raske tööga, kui seda tahetakse.
R21   •  
Soccerfann- teatud ülesanded ongi erinevad meestel ja naistel.kõikides asjades ei pea täielikku võrdsust olema, sest tegemist erinevate sugudega. Nii on see olnud ja nii see peaks ka jääma kuigi kõikvõimalikud haiged propagandad tahavad seda jõuga muuta (ma ei pea siin silmas naiste jalgpalli).
Max Univillan   •  
Kasper, Ott ja Kristjan! Väga mõttetu on analüüsida seda hetkest peobleemi niimoodi, et palun klubid, võtke üks võõrleegionär vähem ja saate omale kahe treeneri palgad, kes naiskonnaga tegelevad. Naised on samamoodi vaja püramiidina juba noortetasemelt alates üles ehitada!!! Ei ole sellist asja et nüüd lubame mõnele naisele mingi austuse ja suured linnad kokku ning siis nad tulevad meile mängima ja purjetame meistriliigasse. Ei ole nii! On vaja ehitada samasugune süsteem nagu poistegagi (muidugi mitte sama suures mastaabis, kuid mõte peab sama olema) ja siis on reaalset varianti jõuda kuskile. Sa ei võta mingeid suvalisi naisi, kes jalkat kunagi ainult kekatunnis mänginud on, vaid selle jaoks on samamoodi vaja süsteemset tööd eelkõige noores eas.

Sisene
MM TOOB UUED MURED
Sel aastal tuleb suvi turul teisiti - või kas ikka tuleb? Katari MM sunnib mängijaid vastama uutele küsimustele
SERBLASE TULEVIK
Ott Järvela | Kas Marko Savic saab võimaluse vigade paranduseks?
VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Levadia naudib terve Eesti jalgpalli toetust, aga kannab ka kohustust ja vastutust
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
16
14
2
0
42:8
44
2.
Tallinna FCI Levadia
17
14
2
1
41:7
44
3.
Nõmme Kalju FC
16
10
3
3
28:14
33
4.
Paide Linnameeskond
17
9
2
6
41:18
29
5.
FC Kuressaare
17
7
3
7
20:23
24
6.
Tartu JK Tammeka
17
4
2
11
16:36
14
7.
JK Narva Trans
15
4
1
10
16:27
13
8.
JK Tallinna Kalev
17
3
3
11
15:46
12
9.
Tallinna JK Legion
16
3
5
8
18:30
10
10.
Pärnu JK Vaprus
16
2
1
13
16:44
7