Menüü
TV
Veebisait

Pohlak: alaliit pole rahul klubides tehtava noortetööga (16)

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak. Foto: Brit Maria Tael

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak puudutas esmaspäeva õhtul seoses Martin Reimi ametist tagasiastumisega antud pressikonverentsil ka koondise mängijatevalikut, Eesti klubide noortetöö kvaliteeti, treenerite ametiaegade kestust, Eesti jalgpallile seoses Saksamaalt saadud 0:8 kaotusega osaks saanud mainekahju ning väikeriigi jalgpallielu eripära.

Kui Pohlakult uuriti alaliidu juhatuse vastutuse kohta, andis ta pika ja mitmekesise vastutuse, kus rõhutas esmalt, et tegu on konkreetse valiktsükliga koos konkreetse kaotusega. Alaliidu president märkis, et viimased kuus-seitse aastat koondist vedanud põlvkond pole olnud ideaalne, vaid teatud aukudega.

"Täna on täiesti üheselt peale tulemas uus põlvkond ning vaadates U17 koondise tulemusi või U21 koondise esitusi eelmises valiktsüklis – tulemustest kahjuks rääkida ei saa, sest mitmed läksid viimastel minutitel kaduma –, siis seda seost (alaliidu tegevus ja mängijatevalik – O. J.) ma ei näe.

Kui vaadata mehhanisme, mida jalgpalliliit on rakendanud ja rakendamas, siis me pole rahul klubides tehtava noortetööga. Oleme rakendanud forsseerivaid meetmeid, et seda parandada. Aga meie tase ja valik on piisavad, et mitte saada sakslastelt 0:8," rääkis Pohlak.

REKLAAM

Eile ametist tagasi astunud treeneritetiim jooksis Pohlaku hinnangul energiast tühjaks. "Iga treeneri periood, mil ta suudab võistkonda emotsionaalselt vedada, on limiteeritud. Lõpetanud tiimil oli see ligi kolm aastat, Magnus Pehrssonil veidi alla kolme aasta, Tarmo Rüütlil kuus aastat. Jalgpallikoondis on protsess, kus võistkonda tuleb pidevalt motiveerida.

Motiveerimise võimekuse kapatsiteet on aga piiratud sisemise energia hulgaga, mille toel suudetakse kollektiivi enda järel vedada. Igaühel on see võimekus erinev. Treenerid, kes on seda suutnud väga pikalt, on jalgpallis erandid," lausus Pohlak.

Eesti jalgpallile pärast Saksamaalt saadud 0:8 kaotust osaks saanud mainekahju on Pohlaku sõnul suur. "Teisalt saab seda vaadata ka positiivses võtmes, sest huvi jalgpallikoondise tegemiste vastu kasvab. Nii palju kriitilisi ja sõimukirju pole jalgpalliliit e-posti teel kunagi varem saanud. Olukorral on kaks poolt – homse ja tänase päevaga tegelemine.

Homsest rääkides, siis oleme teod ära teinud ja käivitanud protsessid, mida jalgpalliliit otseselt tegema ei peaks. Aga Eestis polegi teisiti võimalik. Oleme tsentraliseerinud erinevaid protsesse (kogukonnajuhtide projekti, noortetööjuhtide projekt, stipendiaadid) ning näeme, et Euroopa väikeriigid järgivad meie eeskuju. Väikeriikides puudub klubijalgpalli toimimise majanduslik loogika, mistõttu peab jalgpalliliit neid asju ise tegema,

Lühikesest perspektiivist rääkides, siis peame vältima selliseid olukordi, kus praegu oleme, mida on aga kuradima raske teha. Ei oleks pidanud olema väga palju asju teisiti, et mäng Saksamaaga lõppenuks 0:3 või 0:4, mis tähendaks hoopis teistsugust olukorda. Siis poleks mõistetud treenerite otsust ametist tagasi astuda.

Võtame näiteks Tarmo Rüütli ametiaja, kui play-off'i jõudmisele järgnes kohutav aasta, eriti maavõistlustel näidatud mängupildi mõttes. Pidin mängijatele päris mitme kohtumise järel pidama päris pahade sõnumitega kõnesid. Kahjuks toimub jalgpallitegevus avalikkuse silme all ja avalikkus annab kogu aeg hinnanguid, mistõttu ei saa professionaalid teha otsuseid ainult selle põhjal, mida nad näevad," sõnas Pohlak. 

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: BRIT MARIA TAEL
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

motivaator   •  
suurim motivaator on see kui koondise kutse tuleb klubist sõltumata ja halva esituse korral uut kutset ei tule. Mitte nii nagu me näeme et mõni mees puhtalt florasse kolimisega saab alsutada debüüdil alg11 ja terve mängu kaasa teha väärinuks ta juba tegelikult eelmises klubis seda kutset. See motiveerib poisse ainul flora süsteemiga liituma. Ja uus peatreener flora süsteemist ei päästa olukorda. Emotsionaalne side klubiga paneb hammasrattad taas samat viisi tiksuma.
noored   •  
see põlvkond on jalgpallilises mõttes rappa läinud (põlvkond üldiselt, ei sooviks nõnda puudutada nt kostja ja teisi kes on alati 100% andnud), on näha et käes on muutuste aeg ehk seeläbi peaks juba praegu hakkama keskenduma noortekoondistele, ehk u21 ning u17 kes on palju lubavad esitusi näidanud (u17 mitmed ka välismaal või sinna siirdumas). pole mõtet hetkel A-koondise pärast nii palju vaeva näha kui see omadega kraavi on jooksnud ja noored hobused mõne aasta jooksul seda välja tõmbama tulevad
Besiktas   •  
Noortetöö on vilets sest Flora ei saa piisavalt mängijaid teistest klubidest? Mitu Flora oma kasvandikku praeguses a meeskonnas on? Flora halastamatu reha algab juba noorteklassidest kus kõik vähegi kõlbulik ära riisutakse. Milleks klubidele noortetöö? Kust peaks tulema konkurents klubide vahel?
reaalsus   •  
Flora enda noorterühmad ei paista silma erilise noortetööga, pigem on näha kuidas väiksemad klubid eriti Tallinna Kalev, Nõmme United, vahepealt Harju akadeemia jne näiliselt teevad paremat tööd. Flora rahakott jne võiks ju näidata eeskuju oma noortetööga ja Jalgpalliliit andku ette klubidele konkreetsem arengukava, harjutuste, treenerite koolituste jne näol, praegused UEFA koolitused on nalja number ja iga klubi teeb enamvähem mida jumal juhatab.
Kahjuks   •  
Kõik ongi Flora, see on lõpp mis paistab.
aa   •  
Mind paneb ikka ja jälle hämmastama see kui mõnel mehel, kes on ometi jalgpalli jälgija, on klubi- ja koondisejalgpall täiesti segi. Kuidas nagu aru ei saada, et mängija kasvatab ja arendab mängijaks klubi(d). Mitte EJL või koondis.
Mis puudutab seda kurikuulsat Flora süsteemi (mida pole tegelikkuses juba ammu) siis pane ennast potentsiaalika noore mängija putsadesse. Oletame, et sa oled N klubi noor ja tunned, et oled võimeline sammu edasi, sest oma klubis lihtsalt puudub edasiarenguks vajalik tase. Väiksemates klubides see paraku nii tihti on. Kuhu sa vaatad? Kas Kaljusse või Levadiasse, kus Eesti omagi noored peale ei saa, või Florasse, kes vähemalt annab võimaluse just Eesti noortele?
Mitte keegi ei keela näiteks Kaljul või Levadial pakkuda lepingut Eesti noortele, millegi pärast teevad nad seda aga väga pika hambaga. Keegi ei keela neil ka tegeleda noortega, st ise neid endale kasvatada, aga miks sealt siis ei tule? Mõni erand välja arvatud. Sest kogu meie klubide (sh. tegelikult ka Flora) noortetöö on klubidele juskui kohustus, mitte missioon. Ega sinna eriti ei panustata. Senikaua kuni klubide äriplaan on võimalikult palju lapsi (võimalikult suur tulu) ja võimalikult vähe tööd nendega (kokkuhoid personalikuludelt maksimaalne) ei saa ka meie koondis omale piisavalt tasemel mängijaid.
Need "meetmed" millest Pohlak koguaeg räägib, need ei jõua ka paljudele kohale. Üks neist on näiteks see, et EJL on hakanud ise omale mängijaid ette valmistama. Ühte poiste gruppi treenitakse põhjalikult, "no nagu välismaal". Eriti pööratakse seal rõhku füüsilise vastupidavuse ja üldise tugevuse arendamise peale, mis on ka tihti saanud meile saatuslikuks, sest harjumatult kõrge ja intensiivne mängutempo ja jõuline mäng võtab ikka lõpuks läbi. Vilts füüsis on ka ju vigastuste üks põhipõhjuseid. Ja just selle füüsilise poolega meil klubides tegelikult üldse ei tegeleta. Paar planku nädalas ei ole see. Jah, meie poisid teevad umbes poole vähem trenni kui nende eakaaslased välismaa akadeemiates. Mul on tunne, et meil treenitakse klubides jalgpalli ikka veel intensiivsusega, mis oli mujal maailmas 10-15 aastat tagasi. Eks sealt see vahe tulebki, sest teatud vanuseni on Eesti poisid välismaa omadega täiesti võrdsed, aga kusagil alates 13-14 lähevad teised meie omadel eest ära, sest meie jääme ikka niimoodi edasi treenima nagu on olnud, aga neil seal tehakse samm edasi. Vähemalt selline tunne on mulle jäänud.
Hullu   •  
Saan aru, et koomastaatorite arust tuleks edaspidi koondis kokku panna ilma flora mängijateta, selgusetuks jääb, kas see kehtib ainult praeguste Flora mängijate kohta, või ka endiste ja florast mujal laenul olevate mängijate kohta? Keegi võiks kokku panna siis koondise asetuse, kui kõik flora positiivse minevikuga mängijad välja jätta.
Adekvaatne   •  
See “aa” ajab õiget juttu, keeruline, kuidas mõndadele kohale ei jõua. Häiriv lausa.

Kui vaadata nt mõne Pulleritsu või kellegi teise jalgpallivaenuliku sõnu, kõlab sealt läbi, et Eesti on meeletult panustanud jalgpalli, aga tulemusi pole. “Kõik need väljakud...” jne jutt, aga see ju tegelt näitab, et ejl teeb head tööd, ent klubid ei suuda ära kasutada ja tegelevad pearaha võtmisega. Lõpetagem ära!
sdg   •  
mida noorem noortekoondis, seda vähem florakaid. U15 (1-2), U16 (2-3), U17 (4-5) jne. U21s on juba üle pool koosseisust florast. flora ei tee head noortetööd vaid saab need mängijad endale tänu pohlaku ja ejl'i koostööle stata ehitamisel, kus jalkaliit ehitas florale eestimistes ebanormaalse treeningkompleksi. ja see kindlustab florale veel igal aastal 1miljon€ sissetulekut, mis tähendab noortele stipendiumi maksmise ilma turusituatsioonis olemata.
APOELi-süsteem   •  
Et A-koondises peaks rohkem olema Tuleviku, Tallinna Kalevi, Viimis ja Nõmme Unitedi mängijaid? Kas teiste Premium liiga klubidega on teisiti siis.. kogu aeg ju nii olnud, et nooremates klassides on andekaid paljudesklubides, mida vanem klass, seda enam on andekamad koondumas suurtesse klubidesse. Sinu toodud näites võiks Flora asendada ka Levadiaga, või välisklubidega. Erand on Nõmme Kalju, kust on hetkel kokku ainult kaks mängijat praegu noortekoondiste nimekirjades.
Gandalf   •  
Osaliselt on AP õigus - süüdi on klubid.
Aga forsseeritud mehanismidest ja dünaamilistest protsessidest hakatakse rääkima iga järgmise kriisi ajal.
Hea juht on see, kes oskab kriisi ennetada. Keskpärane juht oskab kriisist välja tulla. Ja mitte nii keskpärane juht elab kriisist kriisini, süüdistab, vabandab jne.

Üks välistreener tõi Eesti jalgpalli klubide treeningute kohta võrdluse - mujal Euroopas harjutati nii 40 aastat tagasi.
arvamus   •  
Meil on ikkagi vaja, et EJL koolitab rohkem klubide treenereid. EJL on seda võimu kindlasti, et koolitagu mõned inimesed väga hästi välja, käigu igakuiselt kuskil välismaal koolitustel, ülikoolides, jne ja andku see info edasi tervele riigile mingi süsteemiga igapäevaselt, nädalaselt jne, kus kõik treenerid saaks need tarkused endale. Momendil lihtsalt on näha, et paljud on vanakooli treenerid, siis osa käivad miinimum EJL litsensikoolitustel ja osad üksikutel koolitustel aga see ei ole piisav kindlasti.
APOELi-süsteem   •  
Jalgpalli oled kunagi jälginud. Asjad käivadki ju enamasti kriisist kriisini treeneritega. Pohlak tõi ju ka näite Taani Jalgpalliliidu juhist, kes oli jõudnud järelduseni, et kui treenerit vahetada siis kui tulemused on head, siis auku ei tule ja järgmise treeneri tulekuga lähevad koondise tulemused veel paremaks, aga selle asemel tuli uue treeneri toomisega kohene kukkumine.
sdg   •  
jah, on normaalne, et mängijad liiguvad vanemaks saades suurematesse klubidesse. vanasid fänne häirib aga flora kujutamine noorte kasvulavana ja levadia, kalju jms süüdistamine. reaalsuses sõitis kogu eesti jalgpall oma tippajal mitte flora vaid teiste seljas. pareiko, vassiljev, kruglov, dimitrijev, kink, purje, zenjov, puri, vosko, šišov - mis meeskonnast?


samal ajal räägiti ka siis, et ainult flora kasvatab meil mängijaid, teised on lollid ja ei oska midagi.
poing   •  
Paljudest meeskondadest ju Pareiko, Voskoboinikov, Šišov - Puuma, Vassiljev, kruglov, Dmitrijev, Kink- TJK, Purje - SC Real, Zenjov Pärnu JK, Puri - SK 10. Point oleks rohkem selles, et millistes tugevemates klubides noored kõige rohkem võimalusi saavad.
Besiktas   •  
Küsimus pole selles et miks muudest klubidest koondisesse ei kutsuta vaid miks kõik andekamad noored Florasse kokku krabatakse. Flora nopib küpsed viljad ehk need mängijad kes just saavad või on saanud arvestatava taseme. Selge on see et ükski teine Eesti klubi ei suuda mängijatele pakkuda selliseid tingimusi nagu EJL külje all peesitav Flora.

Sisene
LIVE: Meistrite liiga kaheksandikfinaalid jõuavad poolele maale  (läks!)
FLORA - SOGNDAL
EELVAADETE AEG!
POHLAK KÕIGEST
Kuidas traditsioonide hoidmine Bremeni treenerit ametis hoiab
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna JK Legion
0
0
0
0
0:0
0
2.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
3.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
4.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
5.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
6.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
7.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
8.
Viljandi JK Tulevik
0
0
0
0
0:0
0
9.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
10.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
VIIMASED PILDIGALERIID