Menüü
TV
Veebisait

Unikaalse süsteemiga Paide teenindab ühe treeninggrupiga kahte liigat. Noortele tähendab see kiiremat tempot ja paremat valmisolekut (0)

Mattias Sapp peab hoolitsema, et vastaste tulevärk Paide U21 mängudes liialt tuliseks ei läheks. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tavapärane hierarhia jalgpallis näeb ette, et on esindusvõistkond, mille alla kuulub duubel. Viimane on üldjuhul eraldiseisev üksus, mille parimad osatäitjaid saavad harjutuskordasid esimeses tiimis. Paide Linnameeskonnas ei ole aga eraldi esinduse ja duubli trenne. Järvamaa esindusklubi treenib ühtse löögirusikana.

Paide Linnameeskonna jaoks oli 2020. aasta nende ajaloo parim. Esindusvõistkond võitis esmakordsel hõbemedali, U21 nimetust kandev duubel pani kinni tugevuselt kolmanda liiga, lunastades tänavuseks pääsu Esiliigasse. Igapäevaselt harjutavad Paide esindus ja duubel aga koos ühtse treeninggrupina. Nädalavahetuse eel jagatakse sats piltikult öeldes kaheks, kus pooled lähevad madistama kõrgliigasse ja ülejäänud Esiliigasse.

Kui märtsis oma 52. sünnipäeva tähistav UEFA Pro litsentsiga treener Erki Kesküla 2019. aasta sügisel Meelis Roobalt duubli juhendamise üle võttis, harjutasid toona esimene ja teine võistkond üksteisest veel eraldi. Kuna aga üha rohkem Paide noori poisse tuli Tallinnasse kooli, muudeti eelmise hooaja eel töökorraldust.

"Meil on üks treeningrupp. Esinduse oma. Selle pealt mängime mõlemat liigat," ütleb esinduse abi- ja U21 võistkonna peatreener Erki Kesküla Soccernet.ee-le. "Ma ei tea, kas see on õige või vale, aga tänaseks oleme selleni jõudnud. Mis seda ajandas? Enne 2020. aasta hooaega vaatasime mängijate olukorda hinnates, et esinduse treeninggrupis oleks enam-vähem igale positsioonile vähemalt kaks mängijat olemas.

REKLAAM

Tegelikkuses paisus see grupp 25-26 väljakumängijani. Selle pealt oli näha, et kuigi alati on teatavad ohud, siis äkki veamegi sedasi Esiliiga B ja Premium liiga välja. Võib öelda, et õnnestusime, kuigi südasuvel oli üks vigastuste periood, kus huvitaval kombel hakkasid mängijatel hüppeliigesed ja asjad katki minema. Siis oli raske."

Esinduse treeningrupp harjutab igapäevaselt Tallinnas. Kui duublis ei saadud mullu mõnel puhul mänguks koosseisu kokku, võeti omale III liigas pallivast Paide IV võistkonnast appi Järvamaal treenivaid noormängijaid.

Paide peatreener Vjatšeslav Zahovaiko ja tema abiline Erki Kesküla, kes tüürib U21 võistkonda. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

"Selle skeemiga on omad plussid ja miinused. Peatreener Vjatšeslav Zahovaikole kindlasti see seis ei meeldi, kui U21 mängule läheb suur hulk mehi ära ja Premium liiga mäng on tulemas. Siis ei saa trennis teha plaanitu järgi. Aga arvan, et valitud on halbadest variantidest parim ja nii tuleb edasi minna. Kuna olen esinduses abitreener ja enamik mängijad tulevad sellest samast treeninggrupist, siis arvati, et nii oleks õige, kui mina veaksin seda U21 võistkonda. Selline natuke omamoodi situatsioon on," räägib Kesküla. Talle teadaolevalt kaalub sarnase süsteemi kasutusele võtmist ka Nõmme Kalju, kus temaga samas rollis oleks Marko Kristal.

Koroona segas ettevalmistust

Kõige eeltoodu tõttu vajutas ka Paide U21 hooaja ettevalmistusele valusa pitseri koroonaviirus. Kui 4. jaanuaril treeningutega alustati, oli kõik hästi. Meeskond oli juba eelnevalt nädalakese individuaalsete kavade järgi töötanud. Sealt edasi laabusid samuti asjad kenasti. Vähemalt esialgu.

"Treeningud olid üsna rasked. Meil oli ainult kolmapäevane päev ühe trenniga," meenutab Kesküla. "Kuu aega saime väga hästi tulistatud ja kõik oli okei, kuni siis selle hetkeni, kui meil Legioniga mäng pidi tulema. Siis läksid asjad kahjuks vales suunas." Üks mängija andis positiivse koroonaproovi, misjärel suunati küll meeskond isolatsiooni, aga mille jooksul tekkis veel mitmeid haigestunuid.

Paide esindusel jäid ära treeningmängud TJK Legioni, Tallinna Levadia ja Viljandi Tulevikuga. Lisaks ei toimunud ka kolm duublile planeeritud kohtumist. Mõistagi röövis see koroonapauk paari nädala jagu olulisi treeninguid, mida pidi kompenseerima Zoomi vahendusel tehtav.

Kuigi juba hooaja ettevalmistuse alguses saadi aru, et koroonaviiruse leviku tõttu tuleb näiteks loobuda rahvusvahelistest treeningkohtumistest soomlaste Espoo Honka ja KTP-ga, oli klubisisene haiguselevik valus hoop. "Et me nüüd ka ise võistkonnana sellisel hulgal koroonast sõltuvaks jäime, seda muidugi ei oodanud."

Koroonaviirus on mõistagi iga nurga alt ainult kasvav peavalu, kuid Kesküla sõnutsi ei saa sellele vastu ning sestap ei tasu ka ise stressi üles ajada. Kui ühistreeningutele naasti esialgu 12-14 mängijaga ja ilma peatreenerita, tuli olukorda suhtuda kaine mõistusega.

Esinduse värske abitreener Indrek Zelinski on lubanud Erki Kesküla abistada ka U21 võistkonna juures. Foto: Brit Maria Tael

"Esimesel nädalal oli Slava ise eemal. Saime Indrek Zelinskiga asjad veetud. Pärast taolist nädalast pausi pidi hoidma intensiivsusel silma peal, samal ajal kui mängijaid oli vähe. Peamurdmist oli, aga arvan, et saime hästi hakkama ja nüüd on riburadapidi tulnud mängijad koroonapausilt tagasi, ka peatreener.

Mitte, et me Kalju mängust (võideti reedel 1:0 - K. E.) hullusid järeldusi teeksime, aga eks me kartsime seda mängu teatud mõttes, saamaks teada, kus me täpselt pärast seda pauku oleme. Kokkuvõttes midagi väga ehmatavat ei olnud. Ei tohi mõelda ka nii, et kõik on väga korras. Tööd on. See nädal või poolteist pausi mõjutas selgelt, aga eks paistab, kuidas edasi kulgeb," arutleb U21 võistkonna juhendaja, kes pole noortetiimiga eraldi pidanud ainsatki hooajaeelset treeningmatši. 

Ühised treeningud aitavad noori

Sel aastal mängib Paide esmakordselt kahe võistkonnaga Eesti kahel kõrgeimal liigatasemel. Nende duubel pole eales varem Esiliigasse kuulunud. See seab mõistagi noormeestele kõrgemad nõudmised, kuid Kesküla on kindel, et nendeks ollakse valmis.

"Kahe liiga teenindamisel ühe treeninggrupiga on plussid ja miinused, aga ma näen seal päris palju plusse. Kõigepealt see, et su trennide tempo on Esiliigast kõrgem ja sa saad selle kiirusega igapäevaselt harjutada.

Mängulisi momente ja taktikalisi asju on võib-olla natuke raskem üles seada. Aga oleme läinud seda teed, et mängitada mängijaid nendel positsioonidel, mis võiksid neil Premium liiga võistkonda sattudes kõne alla tulla.

Ausalt öeldes seni on kuidagi sujunud. Aga muidugi ütlen seda eelmise hooaja baasilt. Esiliiga B pealt. Ma saan aru, et olime võimekad, tõusime Esiliigasse ja nüüd saab kindlasti olema uus situatsioon. Aga praegu jääb üle ainult loota, et jätkame sama meelestatusega nagu Esiliiga B-s ja usun, et väga suuri probleeme ette ei tule.

U21 mängijad on oma ainsad talvised treeningkohtumised pidanud esinduse eest. Pildil Matrix Einer mängus Tammekaga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

See KTM (klubis treenitud mängija reegel - K. E.) seal Premium liigas küll segab natuke. Muidu oleks võib-olla veelgi selgem see, keda ma kasutama saan hakata, kui mängijad kõik terved püsivad. Eks kogu see kompott, kes KTM-idest mängivad ja kes parasjagu vigastatud on – sellest sõltub, kui palju ma Meelis Rooba poole Paides olevate noormängijate peale pean vaatama.

Muidugi igal juhul Esiliiga on see koht, et mängupilt ja tulemus on olulised, aga sama oluline on, et need noored poisid, kelle oleme Paide U17 võistkonnast välja vaadanud, saaksid põgusalt seda Esiliiga lõhna nuusutada," ütleb Kesküla.

U21 võistkonnana mängides tuleb peamiselt kasutada kõnealusesse vanusepiiri mahtuvaid mängijaid, ent igaks kohtumiseks tohib kaasata ka kolme vanemat mängijat ja kolme välismaalast, kes peavad siis kas olema samuti noored või kuuluma eelmainitud kolme eakama palluri hulka. Kuna Paide esinduses on omajagu noori, on ka duubli treeneril üsna vabad käed. Lisaks käib Kesküla paar korda kuus Paides kohapeal Rooba käe all vormuvaid noori oma silmaga kaemas.

Taktikavalikuid ülevalt ei suunata

Kui igapäevases treeningtöös on U21 mängijad täieõiguslikud esinduse liikmed ja saavad Kesküla kõrval harjutada Vjatšeslav Zahovaiko (esinduse peatreener), Indrek Zelinski (esinduse teine abitreener), Jüris Sahkuri (väravavahtide treener) ja Andrei Veisi (füüsilise ettevalmistuse treener) näpunäidete kohaselt, siis mängupäevadel tuleb tugineda Kesküla toele.

"Põhimõtteliselt peaksin üksi vedama, aga Indrek on andnud klubijuhtidele nõusoleku mind teatud mängudel aidata. Kui tihe see aitamine olema saab - eks see paistab," sõnab U21 peatreener.

Paide duubli mängijatest on praegu pikemalt väljas keskkaitsja Rasmus Kallas, kellel on jalavigastus, mille täpset olemust ei ole veel suudetudki tuvastada. Lisaks läheb sel nädalal sportlase songa operatsioonile Kevin Metso.

Kesküla usub, et Esiliiga on Esiliiga B-st kindlasti tugevam, aga tõenäoliselt mitte liialt palju: "Ma ei tahaks uskuda, et seal midagi ülemäära hullu peaks olema, et ei suuda konkurentsis püsida. Eks kõik sõltub valitud taktikast. Olen proovinud asja üles seada niimoodi, et vastase väljakupoolele natuke ruumi luua - veidike kaitsvamalt läheneda. Ma ei tea, kas ma muudan seda.

Kas Kevor Palumets hakkab väravaid pommitama või mängu ehitama, pole veel selge. Foto: Brit Maria Tael

Ma pole praegu ka Slavaga seda läbi rääkinud. Esindusega tahame väga intensiivset jalkat mängida, mis tähendab vastase pressimist kõrgelt. Aga seni Slava mul seal duublis taktikavalikute osas erilisi piiranguid teinud ei ole. Kuid päris lõpuni on veel läbi rääkimata.

Praeguse seisuga näiteks Kevor Palumetsa puhul tahaksime teda esinduses võib-olla rohkem hakata kasutama number kuue peal – nägime seal positiivseid asju. Samal ajal Esiliiga B-s oli ta mul üks paremaid väravakütte. Nüüd on selles osas kokkulepped veel sõlmimata, kas pean teda kindlasti kuue peal kasutama või mitte.

Kui Premium liigas saavad positsioonid paika ja seal hakkab mingisugune väljakujunenud koosseis olema, siis tõenäoliselt selle abil saab loodetavasti paika kindlam koosseis ka Esiliigas, mis aitab taktikalist poolt järgi, kui peaksid ilmnema mingid väga suured käärid.

Pigem see oma taktika tuleneb meil sellest, kes on järgmine vastane, mis formatsiooni nad mängivad, kes on võtmemängijad, kus on nende tugevused, millele nad rõhuvad ja kust ise võiks neid haavata. Meil on erinevaid valikuid, kuidas näiteks pressida, kui vastane on ühe kontrolliva keskväljamehega ülesehitusel või kahega või hoopis mingis muus asetuses.

Mina oma U21-ga trennis väga palju asju läbi teha ei saa. Mõnikord õnnestub esinduse vastu mõni sparring pidada. Proovime panna peale esinduse tuleva mängu põhikoosseisu ja võimalusel ka U21 võistkonna põhikoosseisu. Hooaja 2020 jooksul ma ei oska öelda, kui palju see õnnestus. Võib-olla kokkuvõttes neljal-viiel korral. Aga ka sellest on päris suur abi!"

Eesmärgiks mängida kõrgetele kohtadele

Võrreldes eelmise hooajaga ei saa Paide U21 arvestada mitme mehega, kes mullu võtmeraskust kandsid. Näiteks 24 tabamusega suurim väravakütt Ander Ott Valge liitus liigarivaali Nõmme Unitediga. Väravavaht Marten Ritson siirdus Viljandi Tulevikku ja eelmisest suvest alates duublisse pallima kupatatud hispaanlane Mikel Gurrutxaga on Eestimaa tolmu jalgadelt pühkinud.

Hadji Drame võib hooaja alguses mängida pigem U21 võistkonna eest. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kuna aga ka esinduse eest väljakule saamise nimel on konkurents tihe, loodab Kesküla ambitsioonist pakatavate pallurite esiletõusule: "Poistel on ideaalne võimalus Esiliigas hea esituse korral Slavale mõtteainet pakkuda, et äkki peaks juba Premium liigas need minutid kätte saama.

Kevor Palumets on üks nimi. Väravalööjad on samuti olulised. Päris selge on, et Mali poiss Hadji Drame tahaks esinduse eest jalaga ukse lahti lüüa. Võib-olla esinduses ta päris alguses alustaja ei ole ehk tal on võimalus oma hea mängu ja väravatega panustada esialgu U21-te ja sealt juba edasi. Tean, et sellel poisil on suur isu - tahaks kindlasti Eesti kõrgliigas väljakule pääseda ja sealt juba järgmise sammu vaadata.

Jaagup Lutsule loodan. Eelmine hooaeg läks tal ülesmäge, eriti hooaja lõpp. Seal tulid väravad ja mitte üks mängus, vaid ka rohkem. Küll aga nii tema kui Hadji olid koroonaga seotud ja praeguse seisuga on nad trennides Polareid vaadates punases esialgu. Peame seal väga tähelepanelikult kogu staff'iga jälgima seda.

Muidugi Joel Kokla, kes on alati number kuue positsioonil olnud kaitsefaasis nii hingestatud töötegija, et sellist mängijat võiks iga treener tahta meeskonda. Raimond Eino tuli Nõmme Unitedist ja praegu tundub, et tema [kunstlik] KTM-staatus, aga mitte ainult see, vaid ka trennides näidatu vist teda esialgu isegi U21-te ei lase, vähemalt kuni näiteks Siim Luts tagasi parimas vormis on."

Esiliiga favoriitideks peab treener mullugi tabeli ülemises otsas olnud Maardut ja Nõmme Unitedit. Kõvad pähklid on kindlasti Flora ja Levadia duublid, kellest viimase ridades võib ilmselt mitut talvist välismaist täiendust mängimas nägema hakata. Lisaks hindab ta Elva südikust ja Kalevi head mängupilti.

Mida sihib aga Paide U21 ise? "Klubiga ma pole neil teemadel veel rääkinud. Kui esimese hooga sellele vastata, peaks meie miinimumeesmärk olema võimetekohane püsimajäämine, aga kokkuvõttes näen, et meie tempoga, kus poisid treenivad, ja kui vigastatuid ei ole, peaksime mängima kõige kõrgemate kohtade eest Esiliigas. Kerge ei saa olema, aga kuidagi tahaks loota, et oleme konkurentsivõimelised," lausub Kesküla.

Paide Linnameeskond U21
Peatreener: Erki Kesküla
Kaptenid: Mattias Sapp ja Siim Aer
EJL-i stipendiaadid: Joel Kokla, Mattias Sapp, Kristjan Pelt, Kevor Palumets, Siim Aer, Marten Henrik Kelement
Eelarve: 1 100 000 eurot (esindus ja duubel 700 000 eurot)
Duubelvõistkond: Paide Linnameeskond IV (III liiga lõuna tsoon)
Koduväljakud: Paide linnastaadion ja Paide kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: sinine ja valge
Koduleht: paidelinnameeskond.ee
Esimene mäng: 4. märtsil kell 19 vs. Tallinna FCI Levadia U21 (Paide kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 29. aprillil kell 19 vs. JK Tallinna Kalev (Paide linnastaadionil)

Paide esinduse ja duubli treeninggrupp:

Väravavahid: Mihkel Aksalu, Mattias Sapp, Mait Toom.
Kaitsjad: Kristjan Pelt, Abdul Razak Yusif, Martin Kase, Hindrek Ojamaa, Siim Aer, Rasmus Kallas, Joseph Saliste.
Poolkaitsjad: Joel Kokla, Andre Frolov, Hadji Drame, Sander Sinilaid, Sergei Mošnikov, Matrix Einer, Karl Mööl, Kevin Metso, Marten Henrik Kelement, Kevor Palumets.
Ründajad: Edrisa Lubega, Henri Anier, Raimond Eino, Siim Luts, Edgar Tur, Kevin Kauber, Jaagup Luts, Deabeas Owusu Sekyere.

Esiliigas hakkavad põhiraskust kandma need noored mängijad, kes esinesid edukalt Esiliiga B-s; kes vajavad vastavalt olukorrale mängupraktikat; lisaks enda klubi silmapaistvamad U19 mängijad.

Erki Kesküla ideaalkoosseis:

Erki Keskuela ideaalkoosseis - Football tactics and formations

Hooajaeelsed mängud:

Paide Linnameeskond U21 ei pidanud eraldiseisvalt ühtegi treeningkohtumist. Paide esindus alistas 7:0 Tartu Tammeka ja 1:0 Nõmme Kalju. Kolmapäeval kohtutakse Pärnu Vaprusega.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
LEGION - FLORA
Eemaldatud Belov ei pea end pallipoisiks: kas oli vaja anda see punane? Sain hea õppetunni
LEVADIA - KALJU
Luup peale | Kannatlikkus viis Levadia sihile. Aga kas Kalju oleks pidanud saama penalti?  (galerii!)
PÜHAPÄEV VÄLISMAAL
MÄNGUD PÄRNUS JA NARVAS
TIPPHETKI PÜHAPÄEVAST
PÜHAPÄEV VÄLISMAAL
EL CLASICO
Vana hea retro | Märten Pajunurm: mind saadeti Kuressaarde tagasi laenule, tahtsin end mängus Floraga näidata
ZAKA EI PÄÄSE KOONDISESSE
FIFA sulges Beglarišvilile Eesti koondise ukse. Zaka: see teeb väga kurvaks, Eesti esindamine on mu üks suuremaid unistusi
VAATAMIST
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
4
4
0
0
14:3
12
2.
Paide Linnameeskond
4
3
1
0
8:2
10
3.
JK Narva Trans
5
2
2
1
9:8
8
4.
Tartu JK Tammeka
2
2
0
0
5:2
6
5.
Nõmme Kalju FC
4
2
0
2
3:2
6
6.
Tallinna FC Flora
1
1
0
0
2:1
3
7.
Viljandi JK Tulevik
4
1
0
3
5:13
3
8.
Tallinna JK Legion
5
0
2
3
5:8
2
9.
Pärnu JK Vaprus
3
0
1
2
2:8
1
10.
FC Kuressaare
4
0
0
4
3:9
0