Luup peale | City surus Reali nööridele, aga kuningas jääb kuningaks isegi bussi parkides (0)

Mitte miski ei suuda Carlo Ancelotti ja Real Madridi meelerahu häirida. Foto: Scanpix / Mark Cosgrove / News Images via ZUMA Press / Wire

Meistrite liiga tiitlikaitsja Manchester City domineeris vana kuninga Real Madridi vastu tohutu territoriaalse ülekaaluga, kuid ei suutnud neid maha murda ei normaal- ega lisaajal ning langes lõpuks penaltiseerias.

Avamängust 3:3 viik all, algas kordusmäng Manchesteris äärmiselt ettevaatlikult. Pärast kümmekond minutit kestnud kaevikulahingut kasutas Real kohtumise esimese tõsiseltvõetava väravavõimaluse ära. Trahvikasti parempoolses küljes palli saanud Vinicius Junior leidis sööduga viiekastijoone tagant Rodrygo, kelle esimese löögi suutis Ederson tõrjuda, aga teist üritust enam mitte - 0:1!

City käivitas seejärel oma masinavärgi ja hakkas tempot kruttima. Erling Haaland pääses lühikese aja jooksul kaks korda healt positsioonilt peaga löögile - esimene üritus lendas kaheksalt meetrilt üle värava ja teine viielt meetrilt latti, misjärel põrkas pall Bernardo Silva kaudu üle otsajoone.

Real näitas kohati veel kiirrünnakutel oma ohtlikkust, kuid City värav oli palju tuntavamalt õhus. Kevin De Bruyne pommitas kasti tagant ja ka otse nurgalöögist väravale, kuid Andrii Lunin sai kõik tema üritused kätte. Jack Grealish murdis kaks korda ohtlikult kasti, aga mõlemal korral lendas löök kaitsja rikošeti kaudu üle otsajoone.

Teiseks poolajaks leidis City veel lisakäigu ning surus gaasi põhja. Real rügas kõigi mängijatega sügaval oma kasti ees kaitsetööd ning ei suutnud enam ka vasturünnakutega ohtu kujutada. Viigiväravat tuli siiski pikalt oodata, sest ohtrad nurgalöögid ei andnud tulemust ning kui löögile jõutigi, siis vedas kas sihik alt või oli Lunin jaol.

City jõudis lõpuks sihile pärast seda, kui Antonio Rüdiger blokeeris 76. minutil vahetusmees Jeremy Doku tsenderduse De Bruyne nina ette ning belglane ei jätnud kingitust kasutamata, virutades palli terava nurga alt värava lakke - 1:1!

Kaks minutit hiljem lendas De Bruyne kauglöök Lunini näppude kaudu napilt üle ristnurga ning sellest omakorda neli minutit hiljem saatis ta 11 meetri pealt hiilgava võimaluse üle värava. Nii pidas Real normaalaja vastu ning kohtumine läks koondskooriga 4:4 lisaajale.

Täisgaasil survestamine oli ka City mahladest tühjaks pigistanud, nii et lisaajaks ei jagunud neil enam endist intensiivsust. Lisaaja esimese poole jooksul avanes Cityl vaid üks hea šanss, kui Phil Foden lõi 99. minutil kümne meetri kaugusel väravast pallist mööda. Lisaminuteil teenis aga Real enda esimese nurgalöögi (Cityl oli neid selleks hetkeks 17) ning selle jätkuolukorras pääses Rüdiger viiekastis uhkes üksinduses jalaga löögile, virutades kuldse võimaluse väravast mööda.

Lisaaja teisel poolel lisas City värskete vahetuste toel tempot natuke juurde, kuid häid võimalusi sellega ei kaasnenud, kui mitte arvestada Julian Alvareze 120. minuti üritust, mis üsna terava nurga alt Lunini kindlaks saagiks langes. Seega tuli poolfinaali pääseja selgeks teha penaltiseeriaga.

Löömist alustas City:

• Julian Alvarez tugevalt paremale, Lunin hüppas teisele poole. 1:0!
  • Luka Modric alla vasakule, Ederson tõrjus. 1:0!
  • Bernardo Silva pehmelt keskele, Lunin seisis kaks jalga maas ja püüdis. 1:0!
  • Jude Bellingham alla vasakule, Ederson teisele poole. 1:1!
  • Mateo Kovacic alla vasakule, Lunin tõrjus. 1:1!
  • Lucas Vazquez vasakule posti kõrvale, Ederson teisele poole. 1:2!
  • Phil Foden vasakule üles, Lunin teisele poole. 2:2!
  • Nacho Fernandez tugevalt paremale, Ederson teisele poole. 2:3!
  • Ederson vasakule posti kõrvale, Lunin ei ulatunud. 3:3!
  • Antonio Rüdiger vasakule posti kõrvale, Ederson ei ulatunud. 3:4 Reali võit!

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Nullist sajani ja lisaajaks kumm tühjaks

Enne tulevärgi algust nägi Etihadil kümme minutit veidrat pilti, kus mehed lonkisid suure osa ajast niisama ning mängijate poolt väljakul läbitud distantsid võisid jääda kuskile Eesti madalamate liigade tasemele.

Vasturünnakud olid kodumängus Reali võimsaks relvaks ja sama plaaniga rivistusid nad üles ka võõrsil. City omakorda tahtis sundida külalisi enda mängu avama, hoides palli sügaval enda poolel ja kohati lausa seistes väljakul, et Reali ründajaid pressingut tegema meelitada. Real ei olnud sellest aga huvitatud, nii et jalgpallimänguks läks vaid neil harvadel juhtudel, kui City otsustas rünnakule suunduda või siis Real palli võitis ja kiirelt vastu tulla proovis.

Oli see veider algus siis Pep Guardiola ülemõtlemise vili või lihtsalt kompiv sissejuhatus eesootavale vaatemängule, aga saatuse irooniana algas Reali juhtvärava toonud olukord ikkagi kiirest läbisöödust. Kaotusseisus ei olnud Cityl kassi ja hiire mängimiseks enam aega, vaid otsekohe lülitati täiskäik sisse ja seda ei võetud välja enne kui normaalaja päris lõpuosas, mil jõuvarud paratamatult lõppema kippusid.

Vaatamata kümneminutilisele jõllitamisvõistlusele kerkis avapoolaja lõpuks xG ehk eeldatav väravate hulk kahe meeskonna peale kokku üle 2 (Cityl 1,0 ja Realil 1,05) ehk kõrgemale kui terve 3:3 viigiga lõppenud avamängu peale kokku. Teine poolaeg kuulus aga täielikult Cityle, millest annab tunnistust ka xG: Cityl 1,02 ja Realil 0,04.

Lisaajal ilmnes aga, et täistuuridel läbitud möll oli mehed täitsa läbi küpsetanud. Kui City viigivärava järel näis see vaid aja küsimus, millal Real lõplikult murdub, siis mida aeg edasi, seda vähemohtlikuks City surve muutus ja lisaaja parim väravavõimalus avanes ehk hoopis Rüdigeril. Lisaaja xG kokku oli Cityl 0,57 ja Realil 0,44.

2. Kuningas ei eksi mitte kunagi

City oli tiitlikaitsja ja pühkis Reali eelmisel kevadel 4:0 võiduga enda tee pealt, nad tulid kordusmängule vastu selge soosikuna ning juba enne avavilet oli selge, et nad domineerivad palliga statistiliselt võimsa ülekaaluga. Kõigest sellest hoolimata nimetas Bernardo Silva mängueelsel pressikonverentsil Reali selle võistluse kuningaks. Ja keegi ei pidanud seda imelikuks.

Suverääni staatus ei ole miski, mida võiks väärata mõni ebaõnnestunud mäng või isegi hooaeg. Reali auhinnariiulil on rohkem Meistrite liiga karikaid kui ülejäänud seitsmel tänavusel veerandfinalistil ühtekokku. City sai eelmisel aastal kätte oma kauaoodatud esimese, Realil on neid aga ei rohkem ega vähem kui 14.

Suutnuks City tänavu mullust tempu korraldada, Reali uuesti veenvalt selili panna ja äkki isegi uue kolmikvõidu vormistada, siis võiks ehk tõesti hakata vargsi rääkima ka üleüldisest jõuvahekordade muutumisest. Ent lihtsalt ilusast mängupildist ei piisa, kui vastasel on nii kõvasti klassi ja võitjakogemust, et nad ka marutugeva pressi all enesekindlust ei mineta.

Reali majesteetliku võitjamentaliteedi sümboliks passib hästi nende sarivõitjast treener Carlo Ancelotti, kes seisis ka kõige raskematel hetkedel väljaku kõrval kui vana rahu ise. Kui nätsunärimine ja ehk mõni üksik kulmukergitus välja arvata, ei liikunud itaallase näos ükski lihas. Penaltiseeria võidu järel lubas ta omale kerget naeratust ja paari vaoshoitud rusikaviibutust.

3. Haalandi ja Viniciuse vastumürk

Erling Haalandi kuiv seeria mängudes Real Madridi vastu jätkus, nüüd ei ole ta juba nelja kohtumisega neile väravat löönud ning see on norrakast väravamasina standardite kohaselt tõsine põud. Kohtumise alguses oli ta pildis ja tabas ka latti, kuid seejärel jäi ta meeskonnakaaslaste varju ning Reali keskkaitsjad eesotsas "anti-Haalandiks" ristitud Antonio Rüdigeriga said temaga hakkama. Normaalaja järel vahetati ta Julian Alvareze vastu välja.

Ent ka "anti-Viniciuseks" kutsutud Kyle Walker esines hüüdnime vääriliselt. Avamängu vigastuse tõttu vahele jätnud Inglismaa äärekaitsja hoidis Vinicius Juniorit harjumatult vaiksena, võites kahevõitlusi kõrge protsendiga. Brasiillane oli avapoolajal küll terav ja tegi avaväravale eeltöö, kuid see rünnak tuli teiselt äärelt ning ülejäänud olukorrad ei jõudnud lõpplahenduseni.

Oma meeskondade ühed suurimad tähed jäid seega tagasihoidlikuks.

4.  Mängu parim - Andrii Lunin

Õhtu suurimaks täheks kerkis hoopis Reali väravavaht. Thibaut Courtois' vigastuse tõttu sel hooajal Reali esikindaid kandev 25-aastane ukrainlane tegi normaal- ja lisaajal kokku kümme tõrjet, millele lisandusid penaltiseerias veel kaks. Eriti muljetavaldav oli Bernardo Silva penalti äravõtmine, sest ta luges justkui portugallase mõtteid, jäädes rahulikult seisma ning noppides värava keskele suunatud palli nagu küpse õuna puult.

Manchester City - Real Madrid 1:1 (0:1; 1:1; 1:1)kahe mängu kokkuvõttes 4:4penaltiseerias võitis 4:3 Real