Luup peale | Karikatõstja otsustas penaltiloterii, aga finaali võitsid Eintrachti ja Rangersi fännid (0)

Eintracht võitis klubi ajaloo kolmanda eurokarika. Foto: Scanpix / AFP / Javier Soriano

Euroopa liiga võitjaks krooniti Frankfurti Eintracht, kes lisas 1967. aastal pälvitud Intertoto karikale ja 1980. aastal võidetud UEFA karikale nüüd kolmandagi autasu. Tasavägine, aga õige pisut sakslaste poole kaldunud finaal peegeldus ka otsustavas penaltiseerias, kus Eintrachti mehed realiseerisid kõik oma viis lööki, Rangers aga korra vääratas.

Finaali alguses polnud tavapärasest hiilivast algusest erilist märki ning Eintrahcti avasurve järel tekkis kolmandal minutil esimene võimalus ka Rangersil, kuid Joe Aribo libastus otsustaval hetkel. Kohe seejärel tuli sloveenlasest peakohtunikul Slavko Vincicil mäng mitmeks minutiks seisma vilistada, kui John Lundstram tabas õnnetul kombel kõrge jalaga Sebastian Rode otsaesist ning Eintrachi arstidel oli verejooksu peatamisega tükk tegemist. Õnneks saadi sellega lõpuks hakkama ning sakslaste kapten võis jätkata.

Kui edasi mindi, tekkis peagi hea šanss Daichi Kamadal, ent Eintrachti ründaja venitas löögiga ja kaitsjad jõudsid jaole. Hetk hiljem proovis eemalt Djibril Sow, aga ristnurga suunas krutitud kauglööki püüdis Allan McGregor. Saksa klubi kallutas mängu aina enam enda kasuks ning 20. minutil pidi McGregor end juba kõvasti sirutama, et pika soolo teinud Ansgar Knauffi terav löök sõrmeotstega postist mööda lükata.

Järgnenud nurgalöögi suunas peaga väravast mööda Jesper Lindström, kohe proovis eemalt uuesti õnne Sow, aga lõi seekord mitu meetrit üle. Korra sai kaugelt üritada ka Aribo, kuid temagi löök lendas Rangersi kurvastuseks napilt postist mööda. Et Sevillas valitses õhtutundidest hoolimata korralik leitsak ja õhutemperatuur küündis koguni üle 30 kraadi, tehti avapoolaja keskel ka kiire joogipaus.

Eintrahct jätkas selle järel samas vaimus, kuid Lindströmi maapõrkest teele läinud löök tabas värava ees oma meest ning Filip Kostic lajatas palli kaugelt värava katusele. Esimese pooltunni järel oli pealelöökide suhe 10:1, kusjuures reaalset mänguaega oli selleks hetkeks kogunenud kõige rohkem mõnikümmend minutit!

Kostici katse vasturünnak edukalt lõpetada piirdus ebatäpse löögiga, samas kui Rangers sai oma esimese nurgalöögi alles 35. minutil. Sellele järgnes karistuslöök vasakult äärelt ning Lundstram suunas palli peaga raamidesse, kuid Kevin Trapp suutis selle sõrmeotstega üle põiklati lükata. Poolaja lõpus kalduski initsiatiiv Šotimaa klubi kätte, esimesel üleminutil mängiti osavalt löögile Ryan Jack, ent temagi sihik oli ebatäpne.

Rode tohterdamise ja joogipausi tõttu lisati avapoolajale tervelt kuus minutit, mille jooksul jõudis Kamada löömise asemel tsenderdust vaid peaga riivata ning Frankfurt veel mitu korda palli ümber Rangersi karistusala kiigutada, pausile mindi aga ikkagi 0:0 seisus. Avapoolaja lõpuks jäi Eintrachti arvele kahekohaline arv pealelööke ja Rangersile vaid kolm, kuid ka sakslased suutsid oma ohtratest üritustest ainult kolm raamide vahele suunata.

Teist poolaega alustas Frankfurti klubi oma fännitribüüni suunas rünnates samuti üliteravalt. 48. minutil võttis Lindströmi löök kaitsja kannast rikošeti ja McGregoril ei olnud teha muud, kui palli vaid pilguga saata, ent tema õnneks ja sakslaste kurvastuseks lendas see postist napilt mööda. Mõni minut hiljem püüdis Rafael Santos Borre jätta karistusalas kukkudes kohtunikule muljet, et kerge kontakt Rangersi keskkaitsja Connor Goldsoniga on penaltit väärt, aga VAR-ilt tuge saanud Vincic oli teist meelt.

55. minutil eksis kaitses jämedalt Knauff ja Ryan Kent pääses karistusalast proovima. Löök läks siiski üle jala ja väravast selgelt mööda. Ent Rangers sai sellest usku, et neilegi võib õnn naeratada – ja täpselt nii kaks minutit hiljem juhtuski. Sow andis ebaleva tagasisöödu, keskkaitsja Tuta takerdus täiesti ootamatul moel iseenda jalgadesse ning Trappiga silmitsi pääsenud Aribo veeretas palli segamatult Eintrachti väravasse – 0:1!

Vaid mõni hetk pärast palli mängupanekut nõudis Eintracht eesotsas peatreeneri Oliver Glasneriga ülihäälekalt penaltit, kuid telekordused näitasid, et keskkaitsja Calvin Bassey peatas Lindströmi löögi siiski rinnaga, mitte käega. Peagi pääses Kamada pärast Goldsoni libastumist ja Rode söötu silmitsi McGregoriga ja üritas kavalat tõstet, pall maandus aga värava katusel.

Eintrahct jätkas üritamist ning sai teenitud tasu 69. minutil. Kostici suurepärane madal tsenderdus jõudis täpselt väravavahiala joonele, keskkaitsjad Goldson ja Bassey jäid palli minema löömisel teineteisele lootma ning nende vahele hiilinud Santos Borre lükkas palli viielt meetrilt võrku – 1:1!

See andis sakslastele uut enesekindlust, kuid vahetusmees Jens Petter Hauge kõmmutas üle ning ohtlikult tagumise ristnurga suunas põrganud tsendeduse lükkas vanameister McGregor rahulikult nurgalöögiks. Veel 89. minutilgi virutas Kostic üliterava palli värava eest läbi, aga viik püsis. Rangersi rünnakud jäid harvadeks ja hambututeks, üleminutitel prooviti veel viimase võimalusega mängu enda kasuks kallutada, ent nagu üks õige finaal kunagi, läks kohtumine lisaajale.

Seal avanes võimalusi mõlemal. Vahetusest sekkunud Scott Arfield proovis kaugelt õnne, kuid tema löök lendas Eintrachti fännide sekka. Teises väljaku otsas oleks äärepealt "Tutat teinud" libastunud Bassey, aga Santos Borre läbiminek suudeti viimasel hetkel blokeerida. Teise lisaaja alguses tõrjus Trapp ebalevalt enda ette Rangersi äärekaitsja Borna Barišici löögi, kuid kaitsjad olid esimesena jaol. Ent teravama meeskonnana mõjus endiselt Eintracht, 114. minutil lendas napilt üle Kristijan Jakici kauglöök.

118. minutil pidi Trapp siiski kõik oma oskused mängu panema, sirutades jala ette Kenti lähilöögile. Pall jäi ette Steven Davisele, kelle tugeva löögi Jakic peaga väravast mööda lükkas. Hoogu läinud Rangers tegi lõpuhetked ülipõnevaks, 120. minutil põhjustas Jakic karistuslöögi ja šotlaste kapten James Tavernier keerutas palli ristnurka, kuid Trapp oli jälle valvel.

Nii pidi Euroopa liiga võitja selguma penaltiseerias. Loosi võitis seejuures lausa kahekordselt Rangers, sest esiteks mindi mündiviske tulemusena lööma nende fännide ette ja teiseks saadi ka võimalus seeriat alustada.

Kemar Roofe – postipõrkest vasakule alla 4:4
Rafael Santos Borre – vasakule ristnurka 4:5 ja EINTRACHT ON EUROOPA LIIGA VÕITJA!

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Eintracht vääris võitu

Muidugi ei saa öelda, nagu ei oleks Rangers olnud finaalipääset väärt või sinna kuidagi kergemal moel jõudnud. Šokeeriti ju Dortmundi Borussiat, löödi seejärel auti ka serblaste Crvena zvezda ja lisaajal Braga ning poolfinaalis teinegi Saksamaa tippklubi RB Lepizig. Kuid Eintracht seljatas Hispaania karikavõitja Real Betisi, seejärel suurüllatusena ka soosikuks peetud Barcelona ning poolfinaalis West Hami, kes on viimase aastaga kerkinud Inglismaa tippude hulka.

Ka finaalis suutis Eintracht stabiilsust 120 minuti lõikes paremini hoida. Palli valdas küll veidi enam Rangers ja isegi raamidesse läinud pealelööke kogunes Šoti klubi arvele lõpuks enam, kuid ohtlikke olukordi suutis läbivamalt tekitada siiski Eintracht. Eriti terav oli mängu algus, sest juba esimese pooltunni jooksul olid nad saanud kirja kümme pealelööki. Rangers sähvatas juhuslikumalt, kontroll mängu üle püsis aga Eintrachti käes.

Sisu näidati ka siis, kui Rangers brasiillasest keskkaitsja Tuta ootamatu libastumise abiga juhtima asus. Viigivärav sündis lihtsa, aga samas loogilise rünnaku tulemusena. Peatreenerist Oliver Glasnerist sai pärast 1983. aastat esimene austerlane, kes klubimeeskonna eurosarja tiitlini viinud. Toona sai sellega HSV tüüri juures hakkama legendaarne Ernst Happel.

2. Rangers astus tuttavaks saanud reha otsa

Kui eelmises punktis oli juttu Eintrachti paremusest, siis tõe huvides tuleb märkida, et see oli napp ja Rangers osutus neile vääriliseks partneriks. Näiteks lisaaja lõpus suudeti tekitada üliterav võimalus ning vaid Kevin Trappi meisterlikkus lubas sakslastel mängu penaltiteni viia. Kui 2008. aastal viimati eurosarja finaalis mängides jäädi Peterburi Zenitile selgelt alla, siis nüüd tuli šotlastel nukralt tõdeda – see oli tõesti valus lüüasaamine.

Küll aga tunti selgelt puudust esiründajast Alfredo Morelosest. Vigastus ei lubanud tänavu eurosarjades kuus korda täpne olnud kolumblasel finaalis kaasa lüüa ja ehkki Morelos pole tuntud eriti suure väravamasinana, võis Rangersil jääda puudu just tema energilisusest, mis oleks ka kogu ülejäänud meeskonda nakatanud.

Samuti pani peatreener Giovanni van Bronckhorst puusse penaltilööjate valimisega. Seal kehtivad tihti mitu kirjutamata seadust, millest üks on aastakümneid olnud see, et eksima kipuvad meeskonna kuulsaimad staarid. Ning Rangersi ülekaalukalt kõige kehvema penalti lõi lisaaja lõpus sisse vahetatud Aaron Ramsey, kelle pehme katse Trapp tõrjus.

Penaltiseeriaks mängijate sissevahetamine on pigem lähimineviku mood, mille markantseimaks alamliigiks väravavahtide mängutoomine ning selle absurdseimaks näiteks omakorda Inglismaa liigakarika finaalis juhtunu, kus Kepa Arrizabalaga pidi lõpuks hoopis ise lööma minema ja eksis. Hea – või halb, sõltuvalt vaatenurgast – näide on võtta ka mullusuvise EM-i finaalist, kus penaltil eksisid mõlemad 120. minutil sissevahetatud ingased, nii Marcus Rashford kui ka Jadon Sancho.

Kas mõned minutid või suisa sekundid platsil veetnud jalgpallur on ikkagi löömiseks piisavalt "soe", eriti kui ta teab, et on toodud väljakule vaid ühe kindla eesmärgiga? Selle pinge talumiseks peab olema väga hea närvisüsteem. Ramseyl seekord polnud ja üksainus vääratus otsustaski seeria saatuse.

John Lundstram lohutamas penaltiseerias eksinud Aaron Ramseyd. Foto: Scanpix / John Sibley / Reuters

3. UEFA, palun vaata ja õpi!

Euroopa jalgpalliliidu presidendi Aleksandr Ceferini silme all panid Eintrachti ja Rangersi fännid püsti möllu, mis kaunistab iga finaali. Pooleldi siniseks ja pooleldi valgeks värvunud staadionil laotasid sakslased juba enne avavilet lahti hiigelsuure tifo, kus võidule õnnistust paluti. Teiseks poolajaks leiti kuskilt üles ka staadionil smugeldatud pürotehnika, mis toob klubile kindlasti küll kaela rahatrahvi, kuid eks seda jõua auhinnarahadest tasuda.

Tähtis on hoopis see, et finaalis oli finaalivääriline õhkkond, mitte ei täitnud kolmandikku staadionist sponsorid ja ametnikud, kellel murul toimuvast üsna ükskõik. Šotlasi saabus Sevillasse väidetavalt umbes 100 000 ja sakslasi "kõigest" 50 000 – kujutage ette, et kolmandik Tallinna elanikest sõidab ühe jalgpallimängu pärast maha sadu kilomeetreid, kusjuures suur osa neist täies teadmises, et mängule endale ei pääsetagi! Mahutab ju Ramon Sanchez Pizjuani staadion vaid veidi üle 40 000 pealtvaataja.

Et probleeme veidigi ennetada, anti Rangersi fännidele võimalus vaadata mängu teleekraanidelt ka Sevilla kesksel La Cartuja staadionil, kuhu mahtus 57 000 inimest. Ning loomulikult tasub siinkohal ära märkida, et pealtvaatajaid oli ääreni täis ka Frankfurti Waldstadion, kus poolsada tuhat saksa fänni hinge kinni pidades mängule kaasa elasid.

Aga näiteks Sydneyst saabunud Brian kulutas Sevillasse jõudmisele enda sõnul ligi 6000 eurot, millest 1600 maksis mängupilet. "Siit on jookidele kuluv raha veel puudu, nii et korrutage summa rahumeeli kahega," naeris mees BBC-ga rääkides. "Samas läheb kõik asja ette. Ma olen 54-aastane, terve elu Rangersi fänn olnud ja vaevalt ma enam oma eluajal sellisesse finaali jõudmist näen."

Enne mängu suutsid kaks leeri küll linna peal paar väiksemat tooliloopimist korraldada, kuid üldjoontes kulges kõik rahulikult. Tõsi, kuidas pettunud šotlased pärast mängu pingeid maandasid, pole veel päris klaar. Aga üheskoos loodi igatahes kohtumisele vägev atmosfäär, millele jääb kindlasti alla nii mõnigi viimaste aegade Meistrite liiga finaali ümbritsenud õhkkond.

Kogu selles meepotis leidub siiski ka tilk tõrva - et jalgpallifännide suhtes valimatult toores ja selle poolest juba kurikuulus Hispaania politsei läks finaali algul tribüünile peksma Eintrachti toetajaid, kelle plagud katsid kogemata ära UEFA ametliku Euroopa liiga logo, on häbiväärne. Kui UEFA-l on soov oma kukrut täita, tasuks neil vastutavatele isikutele trahve väänata hoopis selliste võimu kuritarvitamiste, mitte mõne flare'i või tossupommi põlemapanemise eest.

Frankfurti Eintracht - Glasgow Rangers 1:1 (0:0, 1:1, 1:1) penaltitega võitis 4:5 Eintracht