Luup peale | Levadia alistas küsitavast penaltist Flora ja kinnitas jälle ülemvõimu (galerii!) (7)

FCI Levadia tähistab 2:1 juhtväravat. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

FCI Levadia võimas algus 2024. aasta jalgpallihooajale jätkub. Nädalavahetusel Premium liigas Nõmme Kalju ja täna karikasarja veerandfinaalis FC Flora vastu jäädi küll kaotusseisu, ent tulemus oli lõpuks sama – Levadia võidumarss jätkub ning Eesti hetke parimas võistkonnas kahtlust pole!

Tõsi, nii südikat lahingut, kui Flora täna, polnud suutnud Levadiale tänavu anda ükski teine Eesti klubi. Paide Linnameeskond ja Kalju kapituleerusid kiiremini ja selgemini. Aga valitseva Eesti meistri olukorda see ei muuda – nad kaotasid ja langesid karikasarjast välja. Levadia jätkab vääramatult – 10 päeva jooksul on alistatud Paide, Kalju ja Flora ehk kolm oma peamist rivaali.

Selle koondisepausile järgnenud seeria jooksul on Levadia olnud silmitsi erinevate väljakutsetega, aga peatreeneri Curro Torrese juhendamisel on meeskond nende kõigiga tüünelt toime tulnud. Meeskonna mängust ja olekust kumavad läbi enesekindlus ja arusaamine. Levadia teab oma tugevusi ja ka seda, kuidas need maksma panna.

Väravaid lüüakse nii standardolukordadest kui ka avatud mängust. Eelmise hooaja järel üles jäänud olulised küsimärgid – kas Felipe Felicio on asjalik ründaja või mitte, kas klubis valitsev emotsionaalne foon võimaldab suurt edu püüda? – on uue hooaja esimese pooleteise kuu jooksul saanud jaatavad vastused.

Levadial on hoog sees, mis on jalgpallis suur eelis. Ühelt poolt on suuresti tegu sama satsiga, kes eelmise hooaja lõpus lonkavast Florast jagu ei saanud ja hõbedale jäi. Aga vahepealse aja jooksul on Levadia meeskonnana kasvanud ning selle toel praegu hoos ollaksegi. Levadia võitis jälle ja Levadia sai jälle jagu Florast.

Flora juhtvärav tegi derbist derbi

"Üle pika aja derbi, mis ka derbi oli!" sõnasid kohtumise järel FC Flora tugifännid rahulolevalt. Tulemuse osas oldi muidugi pettunud, mõne oma mängija (nt Maksim Kalimullin) esituses samuti. Kohtunike esitus liigitati täiesti põhjendatult kohutavaks. Aga tõsi oli see, et derbile omast emotsiooni oli mängus kõvasti.

Selle tõi sinna FC Flora juhtvärav. Kui äärekaitsja Ken Kallaste ülepuusalöök Levadia teise nurgalöögi olukorras 27. minutil oleks põiklati asemel Flora väravasse lennanud, olnuks lihtne näha stsenaariumit, mis sarnanenuks üle-eelmise nädala Levadia – Paide mängule, kus soosik 1:0 värava järel mängu enda kätte haaras ja lõpuks 2:0 võitis.

Aga Kallaste löök ei läinud väravasse, nagu ka mitte sellele samas episoodis järgnenud Nikita Vassiljevi ja Heitori proovimised. Juhtima asus hoopis Flora 37. minutil, kui Levadia ei saanud kahel puhul järjest palli korralikult klaaritud piisavalt veenvalt, et Flora oleks oma lisajõud vastase karistusalast ära viinud.

Flora võitis palli uuesti tagasi ning vasakul äärel kombineerisid kenasti Daniil Kuraksin, Markus Soomets ja Robert Veering, mille tulemusel andis Kuraksin trahvikasti madala söödu, mille keskkaitsja Erko Jonne Tõugas rikošeti kaasabail sihile saatis. Ahmad Gerol avanes 42. minutil Joao Pedro hea tsenderduse järel korralik šanss viigistamiseks, aga löök läks üle ja vaheajale mindi Flora eduseisus.

Torres reageeris jõuliselt, tuues teiseks poolajaks platsile Richie Musaba ja Felipe Felicio. Mõju oli kohene, sest Levadia viigistas juba 48. minutil, kui Flora ei saanud hakkama Joao Pedro põrguliku vindiga nurgalöögiga ning Mihkel Ainsalu palli paarilt meetrilt võrku tõukas. VAR kontrollis, kas käega või mitte, aga tõendeid rikkumisest ei leitud.

Viigiväravale järgnes mängu avanemine ja võimalusi tekkis palju. Levadial selgelt rohkem, aga midagi jagus ka Florale. 51. minutil röövis Mark Anders Lepik vastaselt nende kastis palli, aga Kuraksin raiskas võimaluse ära. Minut hiljem trügis Felicio edukalt ära Mihhail Kolobovi ja kõmmutas esimese nurga suunas. Pall tabas posti, põrkas sealt Kristen Lapa selga ja Flora õnneks nii, et mitte edasi väravasse, vaid värava ette, kust kaitsjad klaarisid.

60. minutil raiskas Felipe väga soodsa võimaluse, kui ei suutnud Mihkel Ainsalu kaunist tsenderdust peaga seitsmelt meetrilt raamidesse suunata. Järgnevate minutite jooksul oli Levadial kasutada mitu nurgalööki, mis valmistasid Florale selgeid probleeme, ent Lapa sekkumist vaja ikkagi polnud.

Markus Soomets pääseks üks-üks olukorda FCI Levadia väravavahi Oliver Aniga, kui Alexandre Lopes Gomes teda selja tagant ei sikutaks. Pall on Soometsa kontrolli all, suund väravale, tee väravani vaba ja teistel kaitsjatel pole võimalik üks-üks olukorda ära hoida. Tegemist on ilmselge väravavõimalusega, mille Lopesi viga Floralt röövib. Jalgpallireeglid nõuavad selles olukorras punast kaarti, tõusis kollane. Foto: kuvatõmmis

67. minutil röövis Markus Soomets keskväljal hooletult Levadialt palli ja sööstis vastase värava suunas, kui Alexandre Lopes Gomes ta selja tagant seisma tiris. Soometsal oli suund ja vaba tee vastase väravani ning ükski Levadia kaitsja poleks jõudnud teda üks-üks oplukorras takistama, aga mingil ainult talle teadaoleval põhjusel tõusis Kevin Kaivoja taskust kollane kaart. Ning VAR Kristo Tohver ei soovinud samuti jalgpallivaimuga vastuolus otsust korrigeerida.

Torres koristas eemaldamise ohtu aimates kollase saanud Gomesi kohe väljakult ära, saates asemele põhitegija Til Mavretici. Levadia haaras taas initsiatiivi. 74. minutil andis Kallaste madala tsenderduse, mida Felicio kannaga suunas. Lapa tõrjus ja lahtise palli klaaris Tõugjas. Kaks minutit hiljem andis Mavretic läbisöödu kasti murdnud Mark Oliver Roosnupule, kelle löök läks selgelt üle.

80. minutil tekkis juhtvärava šanss Floral, kui nende kolmas nurgalöök kukkus ette Kolobovile, kes aga kaheksalt meetrilt üle lõi. Kohtumise saatuse otsustas kohtunik Kaivoja vastuoluline otsus 85. minutil. Palli pärast karistusalas otsajoone juures võidelnud Tõugjas ja Felicio kukkusid ning viivituse järel määras kohtunik penalti.

Kahjuks Eesti kohtunikud näevadki asju teistmoodi

Tõugjas ütles mängu järel Soccernet.ee-le antud intervjuus, et Felicio astus talle jalale, mille järel kukuti. Mind Media toodetud ülekande kordused olukorrast olid väga puudulikud, aga see, mis näha oli, pigem kinnitas Tõugja juttu, sest tema jalad olid kukkumise hetkel Felicio omadest eespool.

Aga Eesti jalgpallikohtunikud näevadki asju teatavasti omamoodi. Näiteks korraks üle küljejoone hüpanud treener on nende meelest ju neli meetrit väljakule tunginud... Penalti oli kindlasti vastuoluline, ilmselt vale ja igal juhul pehme. Mitte kuidagi säärane, mida jalgpall kui mäng derbi 85. minutil ootab.

Standardolukordade spetsialist Joao Pedro realiseeris penalti meisterlikult, kõmmutades palli ristnurka. Allesjäänud aja ja seitsme lisaminuti jooksul teenis Flora küll paar standardolukorda, aga selget väravavõimalust tekitada ei suudetud. Levadia jäi aga väljakul arvulisse vähemusse, sest Felicio teenis sigatsemise eest kaks kollast kaarti.

Neist teine pidanuks olema otse punane, sest kontrollimatult Veeringule sisselendamine oli selgelt tõsine viga. Kahe kollase kaudu teenitud eemaldamine tähendab, et võimalikuks karikafinaaliks on Felicio taas saadaval. Otse punase puhul avanenuks võimalus vastase tervist ohustanud mängijale lisakaristuse määramiseks. VAR-i polnud taas näha. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Need Joao Pedro nurgalöögid!

Eelmise hooaja keskel Levadiaga liitunud ründav poolkaitsja Joao Pedro on kiiresti kerkinud Levadia kõige ägedamaks mängijaks. Ta paneb väljakul asju juhtuma ja tõuseb oma osavusega selgelt esile. Igasuguse kahtluseta liigitub Joao Pedro leegionäriks, kelle olemasolu tuleb Premium liigale igas mõttes kasuks.

22-aastase brasiillase arvel on viie Premium liiga mänguga juba neli väravasöötu ning täna lisandus veel üks, kui just tema meisterlikust nurgalöögist lõi Ainsalu 1:1 värava. Levadial oliu kokku kasutada üheksa nurgalööki, millest enam kui pooled (27., 48., 62., 63. ja 63. minuti omad) olid säärased, mis tekitasid Flora kaitsele selgeid probleeme.

Eriti ebameeldivad on kaitsva võistkonna jaoks nurgalöögid, mida vasakujalgne Joao Pedro annab sissepoole vindiga. Need keerlevad tugevasti ja kukuvad kiiresti. Ning väga sageli õigesse kohta.

Brasiillase tegutsemine lahtises mängus väärib muidugi suurt kiitust, sest see on leidlik ja osav. Aga tema kasulikkus standardolukordade toimetajana on õpetlik näide, kuidas noor mängija on näinud suurt vaeva erioskusega, mille meisterlik valdamine muudab ta meeskonna jaoks ekstrakasulikuks. Sääraste omaduste toel ehitatakse üles edukaid ja tasuvaid karjääre.

2. Levadia roteeris rohkem, sest neil on selleks ruumi

Mõlema meeskonna jaoks tähistas kohtumine tiheda mänguperioodi teist matši. Levadia peab viis matši vahemikus 6.-20. aprill ja Flora perioodil 6.-21. aprill ehk vastavalt 15 ja 16 päeva jooksul. Kui täna oldi tules karikasarjas, siis järgmise nädala keskel peetakse ette ära 19. vooru kohtumine, mis jääks muidu keset eurosarjamänge.

Tegu on esimest hooaega kasutusel oleva uuendusega, mille eesmärk on leevendada suvist mängupõuda olukorras, kus Eesti klubide europüüdluste toetamiseks on sõlmitud kokkulepe, et sama eurosarjaringi kahe matsi vahel klubi koduliigas ei mängi.

Kolm eurosarjapääsme taganud klubi ja mulluse hooaja neljas (Flora, Levadia, Kalev ja Paide) peavad kevadel ette kaks kohtumist, samas kui ülejäänud kuus klubi saavad suvel keset eurosarju Premium liigat vihtuda. Tõsi, kui karikasarja tulemusel ei taga eurokohta Paide, vaid keegi muu, tuleb suvel ikkagi mänge edasi lükata, aga see on loogiline ja arusaadav.

Tiheda mänguperioodi tingimustes – seni on Premium liigas liigutud tempos mäng per nädal – tahavad ja peavad peatreenerid mängukoormust jaotama. Moodsa sõnaga roteerima. Nagu jalgpallis ikka, on võistkondade võimalused selleks erinevad. Ühel on paksem, teisel õhem koosseis, ühel on sportlik olukord mugavam, teisel pingelisem.

Levadia vahetas võrreldes laupäevase meistrisarjamänguga põhikoosseisus välja seitse meest (koha säilitasid Michael Schjönning-Larsen, Rasmus Peetson, Joao Pedro ja Mihkel Ainsalu), kunas Flora tegi ainult kolm muudatust (võimaluse said Kristen Lapa, Mihhail Kolobov ja Nikita Mihhailov).

Rikkalikult komplekteeritud Levadial on mängijaid, kellega roteerida, ja täisedu omaval peatreeneril on (usaldus)krediiti, millega roteerida. Flora vahetusmehed on kogenematud ning kitsikust suurendasid Sergei Zenjovi vigastus ja Konstantin Vassiljevi viibimine Šveitsis. Lisaks vajas tänavu korduvalt koperdanud meeskond enesekindluse tõstmiseks võitu. Roteerimiseks polnud ei valikut ega kohta.

3. Levadia võidutuld sülgav lohe ootab meistrivõistluste 100. Tallinna derbit

Kui Levadia 2021. aastal Eesti meistriks tuli, ei suutnud nad Premium liiga hooaja jooksul Florast kordagi jagu saada (kaks viiki ja kaks kaotust). Kui Flora mullu klubi ajaloo 15. meistritiitli võitis, jäi neil Levadia alistamata (kaks viiki ja kaks kaotust). Ehk et see, kes omavahelistes mängudes peal, ei pruugi tingimata tähendada ka seda, kes kokkuvõttes peale jääb.

Samas tõik, et võistlusmängus sai Flora viimati Levadiast jagu 2022. aasta novembris, Rohevalgete jaoks kahtlemata meeldiv asjaolu ei ole. Säärastel seeriatel on kombeks hakata oma elu elama. Nagu mäletab väga hästi Levadia, kes enne eelmise aasta aprillis Flora üle saadud 2:0 võitu polnud neist jagu saanud 13-s (!) järjestikuses Premium liiga kohtumises.

5. mail mängitakse A. Le Coq Arenal 100. meistrivõistluste Tallinna derbi. Karikasarja veerandfinaalis saadud kaotus tähendab, et lisaks võidu püüdmisele on Floral vaja tolles duellis taltsutada Levadia võidutuld sülgavat lohet, mis iga uue derbi-õnnestumisega endale ühe pea juurde kasvatab.

4. Mängu parim – Joao Pedro

Viigivärava antud resultatiivse söödu, Flora pideva kurikavalate tsenderdustega kollitamise ja ülikindlalt realiseeritud penalti eest. Mängija, keda on lust vaadata!