Luup peale | Paide raputas krahhi ruttu kaelast. Rohevalged sumpavad Punases soos (1)

Paide 20-aastane paremäär Daniel Luts tekitas esimesel poolajale Florale mitmes episoodis peavalu ja just tema pealelöögist teenis Mihhail Kolobov punase kaardi ja Paide penalti, millest mänguseis viigistati. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Enne 2024. aastat polnud Paide Linnameeskond mitte kunagi sportlikku tähendust omanud Premium liiga mängus FC Florat alistanud. Tänavu käivad asjad teisiti. Märtsis sai Paide kirja esimese magusa ja kaua oodatud täistabamuse ja täna otsa teisegi, kui rumala punase kaardiga oma õhtu ära rikkunud Flora pandi selili 3:1.

Kui Flora tuli mängule vastu kena võidu, siis Paide muret tekitava kaotuse pealt. Nädalavahetusel mängitud meistrivõistluste 6. voorus olid Rohevalged saanud kindla 3:1 võidu Pärnu Vapruse üle, kunas Paide esines nirult ja kaotas Nõmme Kaljule teenitult 1:2.

See oli Paide teine kaotus, mis tähendas, et kui täna järgnenuks kolmas, oleks Flora tõusnud neist tabelis mööda ja teiseks. Aga täpselt nagu märtsi lõpus, kui Paide mängis mannetult ja kaotas Levadiale 0:2, suudeti ka nüüd kohe esimesel katsel kena vigade parandus teha.

"Olen meeskonna üle väga uhke!" teatas peatreener Ivan Stojkovic võidu järel. Kolm päeva varem oli ta kohtumise järel mängijates läbinisti pettunud ning sülgas tuld ja tõrva. Aga jalgpallis võivadki asjad kiiresti muutuda. Nädala alguses tabeliseisu optimistlikult vaadanud Flora on (jälle) plindris. Ning neid ootab juba pühapäeval ees duell Kaljuga.

Hussari supersoolo ja Paide ärkamine

Kohtumine algas Flora jaoks hiilgavalt. Mängitud oli 102 sekundit, kui Kristo Hussar nad supersoologa ette viis. Äärel Joseph Saliste vastu duelli võitnud paremkaitsja hakkas keskväljalt palliga karistusala suunas edenema. Henrik Ojamaa ja Karl Mööl talle järele ei jõudnud, Nikita Baranov vastu ei astunud. Hussar jõudis trahvikasti jooneni ja kõmmutas vasakuga alla nurka. Kaunis ja võimas värav!

Paide oli esimesel veerandtunnil liialt passiivne. Flora mängijatel oli palliga palju aega ning Stojkovic andis pingilt häälekalt märku, et ei ole olukorraga üldse rahul. Kui Daniil Kuraksin 15. minutil vasakul äärel Möölist kiirusega selgelt võitu sai, trahvikasti sisenes ja vasakuga peale lõi (Ebrima Jarju tõrjus), näis olukord Paide jaoks üpris kurjakuulutav.

Aga siis leidis aset mängupööre. Paide tõstis intensiivsust ja haaras initsiatiivi. 19. minutil leidis Daniel Luts sööduga karistusalasse sööstnud Patrik Kristali, aga Evert Grünvald tõttas vastu ja summutas 16-aastase poolkaitsja löögi. Pall põrkas Robi Saarmale, kelle löögi blokeeris väravajoonel kõhuga Mihhail Kolobov. Minut hiljem olid Kristal ja Luts taas aktsioonis, aga Lutsu löök läks üle.

Patrik Kristal (vasakul) palliga FC Flora karistusalas segadust külvamas. Teda proovib takistada Markus Soomets. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Korraks ohustas ka Flora, aga Rauno Alliku löögi suutis Jarju tõrjuda ja kuigi Vladislav Kreida leidis järgnenud nurgalöögiga väga hästi üles väravavahiala joonel vabaks jäetud Robert Veeringu, ei suutnud vasakkaitsja palli peaga korralikult tabada. 2:0 juhtvärava löömata jätmist pidi Flora väga ruttu kahetsema.

30. minutil konksutas Kristal karistusalas Erko Jonne Tõugjase olukorrast välja ja lõi peale. Grünvald tegi järjekordse suurepärase tõrje. Pall põrkas Lutsule, kelle pealelöök oli teel võrku, kuniks väravajoonel seisnud Kolobov tegi parema käega hiilgava tõrje. Kolobovi enda ja Flora õnnetuseks oli ta väljakumängija, mitte väravavahi õigustes. Penalti Paidele ja punane kaart Kolobovile. Saarma realiseeris penalti kindlalt.

Paide tõusis aga hoobilt suureks võidusoosikuks, sest Florat ootas tund aega arvulist vähemust. Juba 33. minutil pääses lähedalt loodile Dimitri Jepihhin, aga napilt mööda. 42. minutil jõuti aga sihile, kui Jepihhini ja Saarma koostöö viis palli karistusalasse, kus see jõudis Ojamaa jalale. Kogenud mängija tark sööt leidis Mööli, kes lõi 2:1. Minut hiljem pidanuks seis olema 3:1, aga Grünvald sai Kristali lähilöögile näpud vahele.

Teine poolaeg oli oluliselt sündmustevaesem kui esimene. Paide mängis riskivabamalt. Nurgalööke küll teeniti, aga Flora liinidest läbi murda ja teravusi tekitada õnnestus harva. Selgelt väsimusega kimpus olnud Flora paistis hoidvat jõudu lühikeseks lõpuspurdiks, aga edu see lähenemine ei toonud, sest viigivärava löömiseks ei tekitatud isegi ainsatki poolvõimalust.

84. minutil lükkas Grünvald lati alt ära rikošeti võtnud Siim Lutsu pealelöögi. Kolm minutit hiljem tegi ta Paide kogenud ründaja vastu topelttõrje, mille käigus sai aga tõsiselt vigastada ega saanud jätkata (teda asendas Kristen Lapa). Flora võttis teadlikult suuri riske ning ühe neist karistas Paide ka ära.

90+3. minutil pääses Robi Saarma silmitsi Lapaga. Ründaja esimese pealelöögi lükkas väravavaht vastu latti, kust see platsile põrkas. Saarma oli esimesena jaol ja lõi uuesti. Vahetusmees Sten Patrick Prunn blokeeris ja mäng jätkus, aga minut hiljem tuli VAR-ilt signaal, et pall oli ikkagi üle joone käinud. Paide sai seega kirja oma kolmanda ja Saarma teise värava. 3:1 võit Paidele. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Innukad, hoolikad ja lakkamatud Paide noored tegid asja ära

Peatreener Ivan Stojkovic saatis valitseva Eesti meistri vastu väljakule edurivi, kuhu kuulusid 22-aastane Robi Saarma, 20-aastane Daniel Luts ja 18-aastane Dimitri Jepihhin. Keskväljalt toetas neid 16-aastane Patrik Kristal. Sarnaselt ülejäänud Paide meeskonnaga oldi esimesel veerandtunnil kohmetunud, aga seejärel pandi vurr käima.

Kristali ja Lutsu koostöö tekitas mitu head olukorda, millest ühes teenis Mihhail Kolobov punase kaardi ja Paide penalti. Saarma realiseeris 11 meetri karistuslöögi ja oli koos Jepihhiniga algataja rünnakule, kust sündis 2:1 värav. Kõik neli noormeest nautisid neile antud vastutust. Tegutseti innukalt, hoolikalt ja lakkamatult.

Sel hooajal kaks korda penaltiga eksinud Robi Saarma lööb 11 meetri karistuslöögist 1:1 viigivärava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Flora sumpab Punases soos

Rohevalged sumpavad Punases soos, mille tulemusel kaotatakse väärtuslikke punkte ning lubatakse FCI Levadial oma edumaad üha suurendada (pärast tänast juba 10 punkti!). Mihhail Kolobovi punane kaart oli sel Premium liiga hooajal juba Flora kolmas. Ja mängitud on kõigest seitse vooru. Kõik kolm eemaldamist on päädinud ka Flora punktikaotusega.

Teises voorus juhiti Kalevi vastu 2:1, kui Tristan Pajo tõsise vea eest eemaldati. Tulemuseks 2:2 viik. Neljandas voorus sai vastase löömise eest punase kaardi Nikita Mihhailov ning Tartu Tammeka vastu ei suudetud enamat 0:0 viigist. Nüüd oldi Paide vastu 1:0 ees (või kui Kolobov poleks tõrjet teinud, siis olnuks seis 1:1), aga tulemuseks 1:3 kaotus.

2020 ja 2021 suutis Flora Premium liiga läbida punaste kaartideta. 2022 saadi üks punane, aga too kohtumine võideti. Eelmisel aastal saadeti Flora mängija platsilt ära neljal korral, aga kaks neist mängudest võideti vaatamata arvulisele vähemusele ning üks punane tuli 1:4 kaotusseisus ehk ei mõjutanud sisuliselt mitte midagi.

Ainult 24. vooru mängus Tallinna Kaleviga läksid punktid kaotsi, kui Markkus Seppik eemaldati 1:0 eduseisus ja mäng lõppes 1:1 viigiga. Kaks otseselt punase kaardi tõttu kaotatud punkti 36-vooruse hooaja peale on mõistlik kadu. Aga tänavu on Flora kõigest seitsme vooruga saanud kolm punast kaarti, mille arvele võib kirjutada kuus-seitse kaotatud punkti. Seda on väga palju.

Kusjuures kõik kolm punast kaarti on olnud ikkagi mängijate rumalused või tormakused, mitte valearvestusest tulenevad tööõnnetused, mis näiteks keskkaitsjatel ametiga kaasas käivad. Kui Flora sellest Punasest soost kiirest välja ei saa, vaadatakse tabelis edaspidigi Levadia, Paide ja Kalju punaseid tagatulesid.

3. Hurda kolmikvahetuse põhjus ja tagajärg

Teise poolaja keskel tegi Flora peatreener Norbert Hurt kolmikvahetuse, võttes platsilt ära Rauno Alliku, Markus Soometsa ja Robert Veeringu. Nende asemel tulid platsile Nikita Mihhailov, Oliver Nikola Cekredzi ja Premium liiga debüüdi teinud 18-aastane Sten Patrick Prunn.

Soomets ja Alliku on Flora mängulised liidrid, kelle platsilt ära kutsumine olukorras, kus meeskond on arvulises vähemuses ja kaotusseisus, polnud kindlasti Hurda jaoks eelistatud variant. Aga see oli paratamatu, sest mehed oli silmnähtavalt väsinud. Tegu oli Flora neljanda mänguga 15 päeva jooksul ning põhjalikku roteerimist pole Rohevalged endale lubanud.

FC Flora peatreener Norbert Hurt. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Põhjuseid on laias laastus kaks – tabeliseis on kriitiline ja koosseis kogemuste mõttes õhuke. Paide mängugraafik on analoogne, aga Stojkovicil oli võrreldes pühapäevaga põhikoosseisus neli värsket meest (sealhulgas Kolobovi punase kaardi episoodis võtmerollis olnud Kristal ja Daniel Luts), Floral ainult üks.

Hurda kolmikvahetus töötas tegelikult nii nagu plaan ette nägi, sest värskust ja energiat tuli platsile juurde. Prunn ja Mihhailov tõid seda rohkem, Cekredzi veidi vähem. Paide kaitse murdmiseks aga sellest ei piisanud. Olgu lisatud, et Konstantin Vassiljev oli küll protokollis kirjas, aga soojendusalas ei toimetanud.

4. Kohtunike kaks piinlikku eksimust, VAR päästis

Paide toetajad, keda tundus häälte ja hüüete järgi otsustades olevat Sportland Arenale kogunenud 272 pealtvaataja seas isegi rohkem kui Flora omi, rõõmustasid 3:1 värava üle juba 57. minutil, aga Robi Saarma löödud värav ei jäänud kehtima.

Pall jõudis värava eel Saarmale, sest Dimitri Jepihhin tegi selge vea Flora söödu adressaadiks olnud Marco Lukkale. Peakohtunik Juri Frischer seda mingil põhjusel ei näinud. Värava järel kutsuti ta monitori juurde ning otsus värav Jepihhini vea tõttu tühistada sündis väga kiiresti. Aga miks FIFA kategooriaga kohtunik endale väljakul säärase prohmaka lubas?

Piinlikuks liigitub ka segadus 3:1 värava ümber. Tuletame meelde, et Premium liiga ülekannetel pole kaameraid väravajoontel ehk palli üle joone käimisi saab VAR-i abil fikseerida ainult siis, kui pall on ikka väga selgelt üle joone. Seekord oli, aga kuigi olukord ei hargnenud meeletult kiiresti, jäi värav abikohtunikul Sander Sagal nägemata.

Jalgpallis kipub kehtima reegel, et kõige parem meeskond on selline, kus esindatud nii noorte särts kui ka vanemate jalgpallurite kogemused. Paide Linnameeskond just sellise kooslusega FC Florast 3:1 jagu sai. Fotol Daniel Luts ja Henrik Ojamaa. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

5. Mängu parim – Henrik Ojamaa

Nagu punktis nr 1 sedastatud, siis Paide noored tegid asja ära, aga neid toetas keskväljal tarmukalt toimetanud Henrik Ojamaa. Kogemustest tulenevad targad ja õiged lahendused olid põhjus, miks Paide kogenud mängumehe kahe hooaja vahel Florast enda rüppe meelitas.

Ning mängus Flora vastu näitas Ojamaa klassi, mis aitas Paide võidule. Just tema andis söödu 2:1 värava löönud Karl Möölile ning just tema sööt läkitas Saarma üks-üks olukord, millest sündis 3:1 värav. See võit ja mäng näitasid ilmekalt, kui väärtuslik täiendus Ojamaa Paide jaoks on.