Premium liiga parimad poolkaitsjad 2021 (1)

Kes on Premium liiga parim poolkaitsja aastal 2021? Fotod: Liisi Troska / jalgpall.ee, Brit Maria Tael, Soccernet.ee

Kaitse võib olla raudne, väravavaht tellismüür ja edurivi täpne. Aga kui nende vahel laiuval keskväljal ei tehta järjekindlalt õigeid otsuseid, siis kipuvad tulemused jalgpallis ikka nadiks jääma. Poolkaitsjad on liim, mis võistkonnad kokku kleebivad ja neile vormi annavad.

Soccernet.ee toimetuse hääletusel selgusid tosin poolkaitsjat, kes on meie hinnangul tänavusel hooajal enim säranud. Troon on vaba, sest mullu selles arvestuses Premium liiga parimaks valitud Vladislav Kreida vahetas talvel Eesti väljakud Rootsi omade vastu ning tänavu esikohta ei püüa.

FC Flora on esindatud nelja, FCI Levadia kolme, Paide Linnameeskond ja FC Kuressaare 1,5 (hooaja keskel esimese ridadest teise siirdunud Karl Mööl läheb poolitamisele) ning Narva Trans ja Nõmme Kalju ühe poolkaitsjaga. Olgu öeldud, et mängijad, kes meie arvates pigem ikka ääreründajad, mitte äärepoolkaitsjad, konkureerivad ründajate arvestuses.

REKLAAM

NB! Siin ja edaspidi pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 6. detsembril ja suletakse kaks nädalat hiljem.

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2021 (tähestikulises järjekorras):

Ernest Agyiri. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Ernest Agyiri
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
27 mängu (23 põhis); 6 5 väravasöötu; .

Manchester City noortemeeskonna kogemustega vasakäär sarnaneb Husqvarna mootorsaele, Pekkaniska tõstukile ja Jura kohvimasinale. On väga tore, kui sul üks selline tõhus riistapuu käepärast, sest tema peale ei pea lootma, vaid saab olla kindel, et teeb oma töö ära. Tulesid ja vilesid küljes pole, aga tippspordis on eriti tähtis stabiilsus, mida Agyiril jagub.

Kui Ghana noortekoondiseski karastust saanud Agyiri vasakul äärel koha sisse võtab, siis ta oma kvaliteeti platsile kaasa võtmata ei jäta. Kvaliteet seisneb tugevuses, jooksurammus, tsenderdusi ja täpseid lööke tarnivas vasakus jalas. Statistilises plaanis paistab Agyiri eelkõige silma triblamisega, mida ta on ette võtnud rohkem kui ükski teine Premium liiga mängija. Üks väheseid Levadia tänavusi välismaalasi, kelle palkamise võib pikema arupidamiseta kordaläinuks liigitada.

Zakaria Beglarišvili. Foto: Katariina Peetson

Zakaria Beglarišvili
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: ründav poolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
28 mängu (25 põhis); 23  (12 penaltist); 18 väravasöötu; 3 .

Budapesti Honvedis ja Seinäjoki JK-s veedetud 2019. aasta hooaeg läks Beglarišvilil aia taha, mille järel siirdus ta 2020. aastaks Soome esiliigaklubisse FC KTP, mida juhendas Argo Arbeiter. Beglarišvili tegi seal väga hea hooaja, lüües 20 mänguga 5 väravat ja aitas klubil tõusta kõrgliigasse. Mõnevõrra üllatuslikult ei jätkanud ta KTP-s, vaid sõlmis talvel lepingu FCI Levadiaga.

Kahtlused, kas Beglarišvili suudab end uuesti kehtestada kõrgliigatasemel ja kõrgete ambitsioonidega klubis, olid hooaja eel üleval. Küsimärke ei tekitanud tema meisterlikkus, vaid eelkõige stabiilsus ja füüsiline suutlikkus. Kahtlused osutusid asjatuteks. 23 väravat ja 18 väravasöötu teevad Beglarišvilist Premium liiga kõige resultatiivsema mängija. Tabamustest 12 on küll sündinud penaltitest, aga keegi peab ka seda tööd tulemuslikult tegema.

Küsimus, kas tänavused esitused on piisavalt head, et pälvida kutse Eesti koondisesse, jääb kahjuks vastuseta, sest aasta alguses ilmnes, et FIFA reeglid ei luba Beglarišvilil vaatamata Eesti kodakondsusele Eesti koondist esindada.

Andre Frolov. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Andre Frolov
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg
29 mängu (26 põhis); 5 6 väravasöötu; 5 .

Paide Linnameeskonna kapteni kogemused ja stabiilsus on võistkonna jaoks väga väärtuslikud. Olukorras, kus erinevad põhitegijad on olnud hädas kas vigastuste või kõikuva vormiga, on Frolov kehastunud ankruks, millele Paide on saanud rasketel hetkedel toetuda. Ning mitte ainult mängulises mõttes, vaid kaptenina on Frolovi kanda ka võistkonna kõneisiku roll, millega ta saab edukalt hakkama ka siis, kui olukord ebameeldiv.

Väljakul pole tegevust, millega Frolov hätta jääks. Keskpoolkaitsja on aastate jooksul nähtud töö ja vaevaga akumuleerinud endasse pagasi, mida nüüd väljakul oskuslikult realiseerib. Näiteks oskab ta hästi hinnata kahevõitluste iseloomu. Kui võidulootus väike, tõmbab ta end natuke tagasi ja ootab, et tabada ära vastase nõrk hetk ning võtta kiire revanš. Säärane tarmukus tekibki kogemusega.

Lisaks lööb Frolov väravaid, annab resultatiivseid sööte, seob kokku rünnakuid, juhendab kaaslasi, teeb vaheltlõikeid, teenib karistuslööke ja toimetab neid siis hea kvaliteediga vastase karistusalasse. Kokkuvõttes teeb kõike seda, mida hea keskpoolkaitsja peab tegema.

Silver Alex Kelder. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Silver Alex Kelder

Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
25 mängu (24 põhis); 5 2 väravasöötu; 7 .

Väravalööjate TOP20 – Keldrit pole. Resultatiivsete söötude TOP20 – Keldrit pole. Väravaga lõppenud rünnakutes osalemise TOP20 – Keldrit pole. Karistusalasse toimetatud söötude, tsenderduste või pikkade söötude TOP20 – Keldrit endiselt pole.

Mis mees ta siis on? Võitlusmees! Kelder osales Premium liiga hooaja jooksul 640 kahevõitluses, mis on pika puuga Premium liiga parim näitaja (teist kohta hoiab Andri Markovitš 508 duelliga). Esikohal on ta ka võidetud duellide arvu poolest (345). Ning seda kõike olukorras, kus ta tegi kaasa kõigest 83% meeskonna mängudest.

Osad kohtumised pidi Kelder vahele jätma võistluskeeldude tõttu, sest võitluslikkusega kaasnevad kaardid. Neid võiks ta muidugi teenida vähem, aga suures plaanis on ta kasutegur selgelt plussis. Füüsilist kontakti, duelle ja lahinguid armastav poolkaitsja kujundab oluliselt määral FC Kuressaare mängulist ilmet. Märkimisväärne on tema areng ründavast poolkaitsjast lõhkuvaks keskväljameheks kujunemisel. Koht on uus, aga mäng veelgi kvaliteetsem.

Pavel Marin. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Pavel Marin
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: äärepoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
25 mängu (23 põhis); 9 10 väravasöötu; 5 .

Nõmme Kalju nurjunud hooaja üks väheseid õnnestumisi. Pärast tugevat hooaega Viljandi Tulevikus liitus Marin Kaljuga, et naasta konkurentsi, mis mängitakse Eesti meistrivõistluste medalite nimel. Seda Kalju tänavu küll ei suutnud, aga Marini taha midagi kinni ei jäänud.

Kui ta oli terve, siis oli ta ka heas vormis ja tekitas teravusi. Iseasi, kas Marini eeltöö ka väravateks realiseeriti. 10 resultatiivset söötu on väga hea näitaja, aga milline olnuks see number, kui Kaljul olnuks edurivis võtta Liliu-masti ründaja?

Levadias ära unustatud ja kõrvalisse rolli taandunud Marin on hea näide jalgpallurist, kes julges siirduda karjääri taaskäivitusnupu juurde ning seda ka edukalt vajutada. Isegi kui Kalju tuleviku osas valitsevad küsimärgid, siis Marini kvaliteedi osas mitte. See on kõva.

Martin Miller. Foto: Brit Maria Tael

Martin Miller
Klubi: FC Flora
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 24
Senine hooaeg
26 mängu (22 põhis); 1 4 väravasöötu; 1 .

Tänu väga heale väljaku ning ümbritseva ruumi tajumisele on Miller mitmekülgsuse etalon, kes võib keskväljal täita nii alumise poolkaitsja rolli kohta kui ka tegutseda nr 10 positsioonil. Samuti saab igati pädevalt hakkama ääreründajana. Säärane nutikas ja kohanemisvõimeline jalgpallur on iga treeneri jaoks väärtuslik.

Resultatiivsus on võrreldes eelmise hooajaga jäänud väiksemaks (mullu lõi Miller Premium liigas 5, tänavu seni 1 värava), aga samas lõi Konverentsiliiga play-off'i kodumängus Shamrock Roversile kaks väravat, mille tähtsus Flora ja Eesti jalgpalli jaoks kirjeldamatult suur.

Milleri peamine väärtus ei seisne aga väravates ja resultatiivsetes söötudes, vaid oskuses meeskonna mäng kokku siduda. Õige spurdike siin, kindel ühepuutesööt seal. Ja niimoodi 90 minutit väljaku erinevates tsoonides. Miller ehitab vundamendi, mille pealt kaaslased resultatiivsust koguvad. 

Karl Mööl. Foto: Oliver Tsupsman

Karl Mööl
Klubi: Paide Linnameeskond / FC Kuressaare
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
28 mängu (27 põhis); 2 4 väravasöötu; 5 .

Karjääri ründava poolkaitsjana alustanud Mööl oli pikalt äärekaitsja, aga leidis tänavu rakendust keskvälja südames. Esmalt Paides, aga pärast peatreeneri Vjatšeslav Zahovaikoga tekkinud konflikti Kuressaares, kuhu laenulepingu alusel siirdus. Seal sai temast kohe meeskonna selgroogu tugevdanud põhimees.

Kui suur oli Mööli roll, et kolm hooaega järjest 9. koha saanud Kuressaare ähvardas esikuuikusse murda ja lõpetas hooaja seitsmendana? Vähemalt oluline, aga äkki isegi suur. Mööl armastab palli vallata ja võtab selle omanikuks jäämise nimel riske. Eks vahel saab ka kõrvetada, aga sageli tuleb surve alt edukalt välja ning aitab võistkonna seeläbi soodsale rünnakule.

Kuressaarde siirdus Mööl laenule ja kuna leping Paidega kestab, alustab ta uut hooaega ilmselt taas seal. Millisel positsioonil ja millises rollis? Paide uus peatreener saab seda otsustades toetuda teadmisele, et vastutust Mööl ei pelga, vaid naudib.

Markus Poom. Foto: Brit Maria Tael

Markus Poom
Klubi: FC Flora
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
27 mängu (24 põhis); 5 12 väravasöötu; 6 .

2021. aasta hooajaga on poolkaitsjast, kel oli raskusi FC Flora põhikoosseisu mahtumisega, saanud jalgpallur, kellest räägitakse kui Eesti koondise peatsest põhimehest. Pärast novembri mänge Belgia ja Tšehhiga, kus Konstantin Vassiljevi minek polnud kõige säravam, kerkis üles küsimus: aga kuidas toimiks Eesti koondise keskväli, kui platsil oleks trio Mattias Käit – Vladislav Kreida – Markus Poom?

Küsimus sai tekkida, sest Poom on näidanud rahvusvahelistes kohtumistes, et näeb platsil väga põnevaid rakursse ning oskab neid ka tehnilise meisterlikkusega meeskonna hüvanguks ära kasutada. Tema standardolukorrad, eriti rebitud nurgalöögid, on nii head, et nende toimetamine on Floras üha enam tema ja mitte Vassiljevi ülesanne.

Meeldiv on, et kui ühelt poolt räägime Poomist kui mängijast, kes passib koondise põhikoosseisu, siis teisalt on mitmeid elemente, kus tal oluliselt paremaks minna. Kauglöökide kvaliteet peab paranema nagu ka taktikalised valikud mängu otsustavatel hetkedel. Õnneks on Poom ainult 22-aastane.

Markus Soomets. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Markus Soomets
Klubi: FC Flora
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg
20 mängu (16 põhis); 1 0 väravasöötu; 5 .

Flora tihe mängugraafik on tähendanud mullusega võrreldes suuremat rotatsiooni, mis omakorda on taganud, et kuigi keskpoolkaitses on kohti kolm, on vähemalt 20 Premium liiga kohtumise kirja saanud neli mängijat. Soometsa roll oli neist kõige väiksem, aga ikkagi piisav, et püsida Eesti koondise vaateväljas.

Soomets on võrreldes Martin Milleri ja Markus Poomiga kaitsvam, aga samas mitte tüüpiline nr 6 a la Vladislav Kreida. Tegu pole väljakujunenud mängijaga, vaid jalgpalluriga, kes endiselt otsib mudelit, mille kaudu oma tugevused parimal võimalikul moel esile tuua.

Peamise edasiminekuna võib välja tuua Soometsa mängust mitte küll veel täiesti kadunud, aga selgelt vähenenud närvilisuse. Huul ei ole enam kogu aeg hammaste vahel. Ta ei paista enam üldse nii palju muretsevat võimalike eksimuste pärast, vaid mängib julgemalt.

Aleksandr Zakarljuka. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Aleksandr Zakarljuka
Klubi: Narva Trans
Positsioon: keskpoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
30 mängu (29 põhis); 9  (3 penaltist); 6 väravasöötu; 2 .

Narva Transi tänavused leegionärid paistsid kevadel olevat üpris põnevad tüübid, aga mida edasi hooaeg liikus, seda enam sai selgeks, et kui meeskond ründefaasis üldse kellelegi toetuda saab, siis on selleks klubi kauaaegne mängujuht Aleksandr Zakarljuka.

Jalgpallis komistatakse päris sageli põhjusel, et proovitakse kandilisi klotse toppida ümmargustesse torudesse. Ja siis imestatakse, et miks asjad ei suju loodetud kujul vaatamata asjaolule, et klotsid on eksklusiivsed ning nende eest on makstud kõrget hinda.

Zakarljuka on vastupidine näide. Tema sobib Transi ja Trans sobib temale. Sümbioos toimib. Silmnähtavalt on mõlemad osapooled leppinud ja teinud rahu teineteise eripäradega, mis võimaldab toimetada meelerahus ja positiivsele keskendudes. Zakarljuka mängu on põnev vaadata. Kahetseda võib vaid seda, et ta ambitsioon vist kipubki Transiga piirduma.

Konstantin Vassiljev. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Konstantin Vassiljev
Klubi: FC Flora
Positsioon: ründav poolkaitsja
Vanus: 37
Senine hooaeg
22 mängu (17 põhis); 7 8 väravasöötu; 0 .

Alates 2015. aastast on Eesti jalgpallis ikka ja jälle võetud jutuks, et "paistab, et Kostja enam ei jaksa". Näiteks siis, kui Vassiljev Poolas pingile jäi või koondises enda poolt püstitatud säravale standardile alla jäi või siis, kui jutustajatele meenus tema sünniaasta (1984).

Vassiljev on kõik need jutud tuima järjekindlusega uperkuuti lükanud, juhtides Flora tunamullu ja mullu Eesti meistritiitlini ning olles jätkuvalt Eesti koondise põhimees. Floras pole Vassiljev pidanud kandma nii suurt mängulist vastutust kui mullu ja tunamullu, sest selle võtavad karastust kogunud kaaslased üha enam enda õlule.

Vassiljev pühendub nüüd üha enam liidrirollile. Ning arvestades, et Flora on 2021. aastal saanud hakkama Eesti klubijalgpalli läbi aegade edukaima hooajaga, siis teinud seda hiilgavalt. Kui pärast Flora – Kuressaare 2:2 viiki tuli Soccernet.ee-l florakaid intervjuule tavatult kaua oodata, ütlesid klubi asjapulgad selgituseks: "Kõvem kärkimine käib. Ja mitte Henn, vaid Kostja."

Thomas Häberli ütles aga septembris nii: "Kui millalgi juhtub, et Kostja ei saa mingil põhjusel kaasa teha, siis kas meil on võtta asendaja või tuleks muuta asetust? Neid küsimusi esitame siis, kui too olukord tekib. Praegu, nagu iga teinegi koondis, valime meeskonda parimad võimalikud mängijad. Usun, et Kostja kuulub nende parimate sekka veel pikka aega. Võtmekohaks on mängurõõm. Ta ju naudib ja armastab jalgpalli. Miks ta peaks lõpetama? Ta mängib ju nagu 20-aastane!"

Bogdan Vaštšuk
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: ründav poolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
24 mängu (23 põhis); 6 4 väravasöötu; 4 .

2020. aastal alanud küpsemisprotsess, kus varasemas karjääris kahetsusväärselt sageli erinevate jamadega silma paistnud poolkaitsja hakkas pakkuma kõneainet jalgpalliplatsil näidatuga, jätkus ka tänavu. Vaštšuk on tõusnud Premium liiga üheks kindlamaks keskväljameheks, kes suudab meeskonnale kasulik olla väljaku mõlemas otsas.

6 väravat ja 4 resultatiivset söötu ei ole numbritena küll teab mis silmapaistvad, aga ei kirjelda Vaštšuki väljakul viibimisega vastaste ridades tekkivat säbinat. Ta on ohtlik mängija, kelle vaoshoidmiseks tuleb rakendada ekstraressurssi, mis annab lisaruumi ülejäänud Levadia mängijatele.

Märtsis sai seoses koondist tabanud koroonaisolatsioonile võimaluse A-koondises, mille kasutas ära piisavalt edukalt, et on ka edaspidi Thomas Häberli plaanidesse mahtunud. Tõsi, vigastuste tõttu on mänguaeg koondises jäänud napiks.

Napilt jäid valikust välja: Nikita Komissarov (Viljandi Tulevik), Brent Lepistu (FCI Levadia) ja Frank Liivak (FCI Levadia).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:

2020: 1. Vladislav Kreida, 2. Sergei Mošnikov, 3. Konstantin Vassiljev
2019
: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Vladislav Kreida, 3. Mihkel Ainsalu
2018
: 1. Zakaria Beglarišvili, 2. Sander Laht, 3. Reginald
2017
1. Zakaria Beglarišvili, 2. Brent Lepistu, 3. Joao Morelli
2016
1. Anton Mirantšuk, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Aleksandr Dmitrijev
2015
1. Joel Lindpere, 2. Martin Vunk, 3. Rauno Sappinen
20141. Ilja Antonov, 2. Dmitri Kruglov, 3. Daniil Ratnikov
20131. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012
1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011
1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
20101. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
20091. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
20081. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
20071. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
20061. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Hyrax   •  
Tegelt peaks siin listis olema Paur kes nii mõnelgi juhul vedas Kaljut. Samuti Nesterov ja Puri kes mõlemad Legioni mängus tähtsal kohal olid. Tagumise otsa klubidest Krutogolov tegi väga hea hooaja. Florast oleks võinud vabalt 2 jätta välja ja Levast 1.

Sisene
SUPERKARIKAS
SN Soomes | Benzema vabandas Soccerneti ees südamliku naeratusega  (video!)
VIIMASED TÕKKED
Meistrite liiga läheneb: Luuk de Jong kukutas lisaajal Monaco, Rangers ületas belgia mäe, leedukad langesid pea püsti
VÄRSKE PODCAST
Pikk ette (ja ise järele) | Paide tõi Lillekülla 7500 pealtvaatajat, sest nad ei ole inimesi närvi ajanud
Udune Albion | Paneme poe kinni, sest Manchester City on tiitli endale ostnud?  (külas Leitmaa!)
TIPPLIIGAD KOGUVAD HOOGU
MULTIMEEDIA
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
22
20
2
0
62:11
62
2.
Tallinna FCI Levadia
22
18
3
1
52:9
57
3.
Nõmme Kalju FC
22
14
4
4
45:18
46
4.
Paide Linnameeskond
20
11
3
6
47:20
36
5.
FC Kuressaare
22
9
4
9
26:30
31
6.
JK Narva Trans
22
6
3
13
27:40
21
7.
Tartu JK Tammeka
22
5
3
14
18:44
18
8.
JK Tallinna Kalev
22
4
3
15
21:62
15
9.
Tallinna JK Legion
21
3
5
13
19:44
10
10.
Pärnu JK Vaprus
21
2
2
17
21:60
8