Luup peale | Flora tõestas hooaja hakatuseks, et valdab ka lumejalgpalli (2)

Tiitlikaitsja FC Flora alustas hooaega 4:0 võiduga Harju JK Laagri üle. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Premium liiga 2023. aasta hooaja esimeseks mänguks Sportland Arenale kogunenud 530 pealtvaatajat nägid nelja väravat ja ekstreemset lumejalgpalli, ent ei midagi üllatavat, sest tiitlikaitsja FC Flora alistas uustulnuka Harju JK Laagri kindlalt 4:0.

Lillekülas paarkümmend enne avavilet vallandunud tugev lörtsisadu kattis avavileks platsi valge vaibaga, kust jooni tuli lisaks nägemisele ka aimata. Aga mäng vilistati õigel ajal lahti ning kodumeeskonna Flora labidabrigaad andis läbi terve esimese poolaja nutikalt ja hoolikalt tegutsedes oma tõhusa panuse, et jooned kätte paistaksid.

Tiitlikaitsja haaras mängu kohe algusest peale enda initsiatiivi alla ning lõi ka kiire värava, kui 4. minutil lükkas Sten Reinkort peaga sihile Rauno Alliku tsenderduse. Flora uus ründepaar – nii, et Reinkort tipus ja Alliku tema all, tegutsetakse ju alles tänavu talvest – sai seega kiiresti punni pealt ning tiitlikaitsja esmase ärevuse maandatud, sest talijalgpall on ju ettearvamatu.

Lisaks on lörtsilumega kaetud platsil mängitav jalgpall paratamatult aeglasem ja kohmakam, sest mängijatel pole suunamuutuste jaoks tavapärast pidamist. Lisaks käitub pall ettearvamatult, näiteks jääb paksemasse lumme kinni, aga liigub hoopis väledamalt teisal, kus mängijad rohkem jooksmisega platsi puhastanud.

Võtmesõna on sellises olukorras kohanemine. Ning teatavasti ütleb üks kindel jalgpallitõde, et kohanemisoskus kõikvõimalikuga, mida üks matš võib teele visata, on tugevate jalgpallurite ja võistkondade tunnusmärk. Flora tõestas üpris kiiresti, et lörtsist ollakse üle. Mäng haarati enda kontrolli alla, Harju suruti kaitsesse ja asuti otsima teist väravat.

Lubavaid rünnakuid oli Floral omajagu, aga Harju suutis mitmel puhul pealelöögid blokeerida. Või osutusid väljakul valitsenud tingimused osavuse maksma panekuks ikkagi liiga keeruliseks. Aga 40. minutil jõudis Flora taas sihile. Reinkorti lähilöögi tõrjus Ivans Baturins, Sergei Zenjovi oma blokeeris väravajoonel Marten Niilop, aga sealt põrkas pall Allikule, kes tegi seisuks 2:0.

Teisel poolajal said meeskonnad mängida puhastatud platsil, mis mõjus tempole turgutavalt. Samas paistis, et 2:0 eduseisus otsustas Flora mängida võimalikult riskivabalt ja see tähendas väiksemat teravuste hulka. Kolmanda väravani jõudis tiitlikaitsja 62. minutil, kui Alliku sööt leidis paremalt äärelt kenasti avanenud Nikita Mihhailovi, kelle madal tsenderduse suunas sihile Zenjov.

Kammertoon ei muutunud, vaid Flora domineeris kohtumist lõpuni välja. Ühtegi arvestatavat olukorda Harju oma ajaloo esimeses Premium liiga mängus tekitada ei suutnud. Flora oli neljandale väravale lähedal 83. minutil, kui Märten Kuusk läkitas peaga napilt väravast mööda Konstantin Vassiljevi toimetatud nurgalöögi.

Minu hiljem leidis Vassiljev järgmise nurgalöögiga üles Marko Lipu, kelle pealöök aga ebaõnnestus. Flora neljanda värava sepistasid 87. minutil vahetusmehed, kui Danil Kuraksini tugeva ja madala tsenderduse suunas väravasse Martin Miller. Kahjuks kadudeta mäng ei möödunud, sest lisaminutite ajal pidi platsilt vigastusega lahkuma Markus Soomets. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Järeldusteks kõlbmatu kohtumine

Mängu alguses ja läbi esimese poolaja valitsenud tingimused tundusid olema ekstreemsemad 2021. aasta 5. detsembril peetud kuulsast Flora – Levadia tiitlimängust, kus 2:2 viigiga lõppenud kohtumise esimene poolaeg samuti lumesajus, valgel ja jäisel väljakul peeti. Teisel poolajal lörtsisadu Lillekülas lakkas ja vaheajal traktori poolt puhtaks lükatud plats oli parem, aga järelduste tegemiseks oli tänane kohtumine ikkagi kõlbmatu.

Seda põhjusel, et teine poolaeg toimus ikkagi juba üpris pingevabas õhkkonnas, kuna asjad olid Floral kontrolli all ja täisgaasiks puudus vajadus. Esimene poolaeg oli aga lörtsipudrus sumpamine, mille kohta tuleb ja saab öelda ainult üht – hea, et keegi vigastada ei saanud, sest tingimused tundusid jalgpallurite jaoks ohtlikud.

Flora osas oleks mäng pakkunud järeldusi vaid juhul, kui Harju murdmine valmistanuks neile raskusi. Nii ei läinud, vaid mäng kulges ootuspäraselt ja Flora võitis kindlalt. Selles, et Flora tabeli teise poole tiimide vastu punktid ära nopib, pole midagi uut. Nad on seda mõne üksiku erandiga teinud ka neljal eelmisel hooajal.

Harju kohta on aga küsimusi üleval rohkesti: kas nad on Premium liigaks valmis, mis väärtusega mängumehed on talvel liitunud leegionärid Usalifa Jose Indi (Guinea) ja Marius Samoura (Guinea), millise mänguplaaniga Premium liigas punkte hakatakse püüdma? Kõik need jäid täna vastuseta, sest esimene poolaeg oli ekstreemne ja teine pingevaba.

2. VAR andis endast märku, aga õrnalt

Flora – Harju mäng oli ajalooline, sest tegu oli esimese ametliku võistlusmänguga Premium liigas, kus väljakul tegutsenud kohtunikke toetas VAR ehk videokohtunik. VAR-i oli kohtumise ajal näha, aga õrnalt. Näiteks Flora teise värava järel oli palli mängupanekuga vaja kuskil 10 sekundit viivitada, et VAR-ruumist tuleks peakohtunikule Karl Koppelile kinnitus, et kõik oli õige ja värav loeb.

Teisel poolajal kontrolliti 50. ja 78. minutil võimalikku penaltit, mis tõi kaasa mõnevõrra pikema mänguseisaku. Monitori juurde Koppelil kummalgi puhul minna ei tulnud. Jalgpallurid ilmutasid neis situatsioonides mõistvust. Ju oli VAR-i Premium liigasse saabumise mõttega peas harjuda jõutud ja vaim säärasteks arenguteks valmis. Publik paistis samuti aru saavat, mis teoksil.

3. Nikita Mihhailovi kaunis kannakas

53. minutil nägi Sportland Arena tribüüni keskmises osas viibinud publik oma silmaga päris lähedalt hetke, mis meenutab võistluste kohapeal vaatamise võlu. Paremalt äärelt Florat rünnakule viima asunud Nikita Mihhailovile põrkas pall mitte kõige mugavamalt ette, aga noormees mängis palli vasaku jala kannaga endale keha kõrvalt ja otse õhust kenasti ette ning jätkas teed Harju värava suunas. Publikust kostis Mihhailovi kauni kannaka peale kollektiivne "ohoh!".

4. Mängu parim – Rauno Alliku

Flora edurivi toimetas edukalt ja mitmekesiselt, aga esile tõusis ikkagi Alliku, kes tegi täpse eeltöö 1:0 väravale ja oli ise 2:0 tabamuse autoriks. Need kaks väravat maandasid pinge ning tagasid Florale hooaja avamängus turvalise võidu. Alliku mängib Floras 14. hooaega ning on selle aja jooksul löönud klubi kasuks 108 väravat.

3. märtsil kell 19.00 Sportland Arenal

Tallinna FC Flora - Harju JK Laagri 4:0 (2:0)
4. Sten Reinkort, 40. Rauno Alliku, 62. Sergei Zenjov, 87. Martin Miller

Väravasöödud: 4. Rauno Alliku, 40. Sergei Zenjov, 62. Nikita Mihhailov, 87. Daniil Kuraksin
Hoiatused: 70. Marko Lipp - 44. Roman Sobtšenko, 45+3. Taaniel Usta
Mänguolud: +1, pilves lumesajune lm, kunstmuru rahuldavas seisukorras