Selgroole mõne lüli lisanud FC Tallinn tahab, et oma kasvandikud säraksid (0)

Hea koosluse leidnud FC Tallinn lõpetas debüüthooaja Esiliigas kuuendana. Sel aastal tahetakse kõrgemat kohta. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Mullu Esiliigas eduka debüüthooaja teinud FC Tallinn usub, et tänavu tuleb kõrgem koht siis, kui saadakse kaitse pidama.

2017. aasta lõpus pärast Infoneti ja Levadia ühinemist otsustasid Lasnamäe klubi treenerid ning taustajõud avada FC Tallinna jalgpallikooli. Järgmisel aastal alustas teekonda tipu poole esindusmeeskond, mis startis IV liigast.

Pae tänaval tegutseva meeskonna tõus on olnud kiire, kui 2023. aastaks jõuti Esiliigasse. Eesti tugevuselt teises liigas oli FC Tallinna algus vaevarikas, ent pärast esimest ehmatust hakkasid punktid vaikselt kogunema. Suve algul oli olukord vahepeal niivõrd hea, et neil oli käsil neljamänguline võiduseeria. Sügisel nopiti siit-sealt punkte ja võite juurde, misjärel oli debüüthooaja kokkuvõtteks igati auväärne kuues koht, edestades järgmist 11 punktiga.

Vägesid juhatas küljejoone tagant enim Premium liiga kohtumisi (517) pidanud seitsmekordne Eesti meister Andrei Kalimullin, kes on esinduse juures olnud selle loomisest saadik. FC Tallinna valem oli lihtne: vastaseid lämmatati energiliste noortega, keda aitasid kõrgliiga kogemusega mehed. Sarnane kooslus on kasutusel ka tänavu.

"Esimene hooaeg Esiliigas läks täpselt nii nagu ma arvasin. Suutsime iga vastase üle mängida, kuid samamoodi oskasime kõigile kaotada. Mis puudutab ründetegevust, siis sellega oli meil kõik hästi, sest lõime palju väravaid, ent endise kaitsjana ei jäänud ma rahule sellega, kui palju omale lubasime. Kui tahta kõrgemal kohal lõpetada, siis ei tohiks nii palju väravaid lasta," tõdes Kalimullin Soccernet.ee-le eelmist hooaega meenutades.

Ta lisas: "Meie eesmärk polnud esikoha nimel võidelda, sest tunneme klubina, et me pole valmis Premium liigas mängima. Kui võtta kõigi kolme tippliiga meeskonnad, siis oleme ainsad, kel pole oma kodu. Kuna me peame Lasnamäe spordikompleksi kunstmuru rentima, on ajaline ressurss piiratud. Oleme linnaga pidanud läbirääkimisi ning nad on lubanud meid oma staadioni rajamisega aidata. Loodetavasti laheneb too mure juba lähiajal."

Uueks hooajaks valmistutakse võidukalt

FC Tallinna ettevalmistus on vaatamata rasketele ilmaoludele toimunud õues. Kohati on pealinnaklubi pidanud maha sadanud paksu lume vastu piltlikult öeldes võitlema.

"Vahetevahel oleme pääsenud halli katuse alla, ent püsivaid trenniaegu seal pole," kurvastas Kalimullin. "Kuna meil on väga palju noori, kel lõppes hooaeg varem kui meestel, siis sellist päris esimest trenni meil polnudki, vaid tegime tööd ilma puhkuseta. Mõistagi said kogenenumad liikmed natukest aega hinge tõmmata ning nemad liitusid protsessiga 2. jaanuaril."

Treeninguid on FC Tallinnal nädala jooksul olnud viis ning laupäeval või pühapäeval on toimunud kontrollmäng. Esimest korda lisandus nende kavasse aeroobika, mida viib läbi treener, keda Kalimullin tunneb juba pikalt. "Sedasorti trenn on kasulik eelkõige noortele jalgpalluritele," selgitas juhendaja, kel on hea meel, et algava hooaja eel on nende laatsaret tühi.

FC Tallinna peatreener Andrei Kalimullin. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Meeskonna graafik näeb ette viit Taliturniiri madinat. Senipeetud neli kohtumist on näidanud, et FC Tallinn on eesootavaks hooajaks hästi valmis. Flora U21 alistati 7:0 ja 2:1, Paide U21 võideti 2:1 ning esimeses vastasseisus Elvaga tehti 1:1 viik. Ees ootab veel kohtumine Tabasaluga. Peatreeneri sõnul on viis matši nende jaoks piisav arv.

"Kontrollmängud andsid võimaluse vaadata neid noori, kes on meie süsteemist selleks hooajaks esindusse jõudnud. Täpsemalt räägin siis 2008. sünniaastaga tublidest poistest, kes peaksid end meestejalgpallis proovile panema," arvas Kalimullin. "Samuti saime katsetada uusi mehi, kes soovivad tänavu meiega mängida."

Selgroog sai mõne lüli juurde

Ei möödu ühtki nädalavahetust ilma selleta, et FC Tallinna sotsiaalmeediakanalites poleks pilte noortevõistkondadest, kes on kusagil turniiril saavutanud medalikoha. Pole kahtlustki, et Lasnamäel tehakse noortega läbimõeldud tööd, mille vilju maitstakse juba esindusmeeskonnas.

"Meil on hea kombinatsioon – noored ja näljased ning vanemad ja kogenud. Eelmisel aastal jäin oma noortega rahule. Oli mänge, kus väljakul oli kuus-seitse meie kasvandikku, kellega olen läbi käinud pika teekonna – see tegi mulle ainult heameelt," rõõmustas pealik. "Osad neist hakkasid minu käe all treenima juba kuueaastaselt ja tänasel päeval on neist saanud mängijad, kes suudavad Esiliigas konkurentsi pakkuda."

Maksim Kalimullin ja Fjodor Jekimov on head näited sellest, et FC Tallinna noorte vastu tuntakse huvi nii kodu- kui välismaalt. Andrei 17-aastane poeg Maksim jättis teist järjestikust hooaega klubiga hüvasti, sest mullu liitus ta Poola hiiu Varssavi Legia akadeemiaga, kust ta suvel naasis, ent nüüd lõi ta laenulepingu alusel käed Tallinna Floraga.

"Ühe nurga alt on stabiilselt skooriva ründaja lahkumine meie jaoks probleem, sest tema asendamine on väga raske, ent treeneri ja klubi esindajana olen ma uhke, et meil jalgpallihariduse omandanud mängija vastu tuntakse huvi Eesti tipust. See näitab FC Tallinna noortele, et tööd tehes ja vaeva nähes võib siit profijalgpalli jõuda küll," lausus Kalimullin, kellele läheb kasvandike areng tohutult korda.

17-aastane Maksim Kalimullin siirdus FC Tallinnast Flora esindusmeeskonda. Foto: Kenn Rull

2007. aastal sündinud Jekimov käis jaanuaris end näitamas Itaalias Empolile, kus jäädi eestlasega rahule. "Too reis oli Fjodorile kasulik selle nurga alt, et ta nägi, kuidas seal treenitakse ning millised on tingimused, mille poole tuleb püüelda," sõnas peatreener, kes ootab tänavu esiletõusu meeskonna noorematelt liikmetelt.

Andekaid ja perspektiivikaid mängijaid tuleb FC Tallinnal pea igast aastakäigust. "Meil on 2006. aastal sündinud poistest Matvei Jekimov ja Mihhail Jumankin, kes alustavad juba kolmandat hooaega esindusmeeskonnas. Samuti kutsutakse neid pidevalt ka noortekoondistesse. Nemad on meie lootus," lausus Kalimullin lootusrikkalt. "2004. aastal sündinutest on näiteks David Datov meie võtmemängija, kel on käsil neljas hooaeg."

Talve jooksel polsterdati koosseisu poolkaitsja Vladimir Malinini ja ründaja Vadim Aksjonoviga, kes liitusid Maardu Linnameeskonnast. Samuti laenati Infonetilt keskväljamees Vladimir Ištšenko, kes mullu esindas Tallinna Legionit.

Unustage kuues, sel aastal sihitakse kõrgemat kohta

"Lähme igat mängu võitma, kuid isiklikult soovin, et lõpetaksime kõrgemal real kui mullu," kostis Kalimullin, kes veeretas favoriidikoorma Harjule ning Viimsile. "Usun, et liiga keskmine nivoo on tänavu kõrgem, sest mullu oli paar tiimi, kes ei tulnud pakutava tasemega toime ja kukkusid välja. Nende asemele on tulnud Tallinna Kalev U21 ja Tartu Welco, kes annavad märksa tugemava lahingu."

Mida tuleb teha, et saavutada kuuendast kõrgem positsioon? "Uuel hooajal tuleb meil kaitses paremini tegutseda ehk lasta omale vähem väravaid lüüa. Teeme palju tööd selle nimel, et ennetada lihtsaid eksimusi. Meie tugevuseks on see, et suudame kõiki võistkondi võita. Eelmisel hooajal võtsime Nõmme Unitedilt enim punkte – 4 (üks võit, üks viik)," vastas Premium liiga legend.

Kui 2022. aastal edestas FC Tallinn Tabasalu Esiliiga B-s, siis aasta hiljem lõpetasid sinisärgid ühe koha võrra kõrgemal. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

FC Tallinna suurim konkurent on Tabasalu, kellega tuldi paarisrakendina Esiliigasse üles. "Juba Esiliiga B-s madistasime omavahel kuni viimase vooruni ehk sealt kujunes välja tuline vastasseis. Kuigi neil vahetus treener, on meie kohtumised jätkuvalt pingelised," uskus Kalimullin. "Eelmisel hooajal valmistas meile enim peavalu Flora duubel, kellega suutsime võrdselt mängida, ent pihkude vahele ei jäänud mitte ühtegi punkti."

Meeskonna kapteniks on tänavu ei keegi muu kui 34-aastane Albert Taar, kes oli eelmisel hooajal Kirill Nesterovi järel klubi paremuselt teine skooritegija. Tegu on ainsa mängijaga, kes on FC Tallinnat esindanud alates esimesest hooajast.

FC Tallinn
Peatreener: Andrei Kalimullin
Abitreenerid: Aleksei Davõdov, Artjom Davõdov
Füsioterapeut: Katarina Polovintšuk
Kapten: Albert Taar
Duubelvõistkond: FC Tallinn U21 (II liiga põhja/ida tsoon)
EJL-i stipendiaadid: David Datov, Nikita Gubitš, Mark Salnikov, Alex Verhogljad, Matvei Jekimov, Mihhail Jumankin
Eelarve: 350 000 eurot terve klubi (esindusmeeskond ca 40 000)
Koduväljak: Lasnamäe spordikompleksi kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: must ja valge
Kodulehtfctallinn.ee
Esimene mäng: 4. märtsil kell 18.00 vs. JK Tallinna Kalev U21 (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 16. märtsil kell 17.00 vs. Tartu JK Welco (Holm Jalgpallipargis)

Koosseis:

Väravavahid: Artjom Jakovlev, Maksim Suhhomjatnikov, Mark Usatšev, Aleksei Osipenko.
Kaitsjad: Vladislav Tšurilkin, Igor Ussatšov, Maksim Tšerezov, Maksim Jekimov, Fjodor Jekimov, Mõkõta Tiniakov, Aleks Polkopa, Alex Verhogljad.
Poolkaitsjad: David Datov, Vladimir Malinin, Albert Taar, Artur Timoska, Kirill Nesterov, Pavel Marašov, Alan Mones, Mihhail Jumankin, Nikita Ševtšuk, Vladimir Ištšenko, Mark Salnikov.
Ründajad: Vadim Aksjonov, Eduard Golovljov, Viktor Plotnikov.

Eeldatav algkoosseis:

Talvised koosseisumuudatused:Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Vadim Aksjonov (ründaja, Maardu Linnameeskonnast) liitus klubiga.
Vladimir Ištšenko (poolkaitsja, Infonetist) liitus laenulepingu alusel.
Vladimir Malinin
(poolkaitsja, Maardu Linnameeskonnast) liitus klubiga.

Välja:

Maksim Kalimullin (ründaja) liitus laenulepingu alusel Floraga.

Hooajaeelsed mängud:

27.01. FC Tallinn - FC Elva (EL) 1:1 (Ševtšuk)
03.02. Tallinna FC Flora U21 (EL) - FC Tallinn 0:7 (Nesterov, Aksjonov, Timoska, Malinin, Salnikov, Slobodjan, Tšurilkin)
10.02. Paide Linnameeskond U21 (EL) - FC Tallinn 1:2 (Malinin, Salnikov)
17.02. FC Tallinn - Tallinna FC Flora U21 (EL) 2:1 (Volkov, Ševtšuk)
25.02. JK Tabasalu (EL) - FC Tallinn

Võitviik.
EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA 7. VOOR
Luup peale | Kuidas Levadia lukku keerata? Küsige Igor Prinsilt  (galerii!)
SKOORIVAD EESTLASED
OTSUSED
Videokohtunik | Kogu tõde karikaderbist! Pärnus pingutati käepenaltiga üle
ELUST KESET KANALEID
Eesti väravavaht elust kanalite linnas: elu pikimad jalutuskäigud, ootamatud võimalused ja vanema venna mõjutused
Ajalugu teinud Gruusia jalgpallitähed astusid koos oma rahvaga poliitikutele vastu: käi p****, Venemaa!
LEVERKUSENI MUINASJUTT
Pikk ette (ja ise järele) | Kes otsustab asju Nõmme Unitedis?
MÕTTEAINET
INGLISMAA JUTUD
Udune Albion | Liverpool ja Arsenal jäägu massidele, gurmaanid vaatavad Wrexhamit!
RISTNURK
 
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
8
7
1
0
26:3
22
2.
Paide Linnameeskond
8
5
0
3
15:9
15
3.
Nõmme Kalju FC
6
4
1
1
14:7
13
4.
Tartu JK Tammeka
7
3
2
2
10:5
11
5.
Tallinna FC Flora
7
3
2
2
13:11
11
6.
JK Tallinna Kalev
8
2
3
3
11:13
9
7.
FC Kuressaare
6
2
0
4
8:19
6
8.
Pärnu JK Vaprus
7
1
1
5
7:15
4
9.
FC Nõmme United
7
1
1
5
3:12
4
10.
JK Narva Trans
6
1
1
4
7:20
4
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID