Luup peale | Needus jätkub! Levadia sai Kalju käest jälle lüüa (galerii!) (0)

Nõmme Kalju rõõmustab FCI Levadiale löödud Igor Subbotini 1:0 värava üle. Foto: Oliver Tsupsman

Eelmisel hooajal seitsmes võistlusmängus Nõmme Kaljuga kohtunud, aga neist mitte ainsatki võitnud FCI Levadia nukker seeria jätkub. Hiiu staadionil toimunud Premium liiga 5. vooru kohtumise võitis Kalju tänu Igor Subbotini ja Ivan Lobai väravatele 2:0.

• Vaata Oliver Tsupsmani galeriid siit või artikli alt!

Kohtumine ei pakkunud kauneid kombinatsioone või tehnilisi šedöövreid, vaid oli musternäide võitluslikust jalgpallist. Otseülekannet vaadanud või säästusektortisse kogunenud mõnikümmend inimest nägid esimesest minutist viimaseni karmi võitlust, kus mõlemad osapooled proovisid end kehtestada. Kalju oli selles seekord edukam.

Avavärav sündis 20. minutil, kui Kaarel Usta hea tsenderduse järel pääses löögile Sander Puri. Kolm päeva tagasi Paide Linnameeskonna vastu superpartii teinud Artur Kotenko tõrjus, aga jaole sai Subbotin, kes lõi 1:0.

Esimese poolaja lõpuminutitel avanes Kaljul veel kaks võimalust. Esmalt pääses Pedro Victor lähedalt peaga löögile, aga Artur Kotenko tõrjus. Seejärel toimetas Amir Natho nurgalöögi kenasti Vladislav Homutovi pea peale, aga ukrainlase pealöök ei tabanud väravaraame, lennates tagumisest postist napilt mööda. Üldiselt oli avapoolaeg kinnine ja voolavust oli sama palju kui keskmises porilombis ehk üldse mitte.

Teise poolaja esimesed kümme minutit kerkis võitluslikkuse nivoo eriti kõrgele. Jõulisi vigu tehti mõlemalt poolt ja nõuti kaarte. 56. minutil sündinud 2:0 värav rahustas veidi mängupilti, sest Kalju rahuldus nüüd sellega, et Levadia domineerib. Külalised saidki palliga mängu paremini toimima, aga tõsisele tõrjetööle Marko Meeritsat nad sundida ei suutnudki. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Miks Levadia mäng toppas?

Pühapäeval alistas Levadia A. Le Coq Arenal 4:1 Paide Linnameeskonna, näidates eriti teisel poolajal mitmekesist ja tõhusat ründemängu. Täna Hiiul millekski võrdväärseks suutelised ei oldud, edurivis tegutsenud Manucho ja Gando said end käima alles pärast tunni möödumist. Õnnestumisi vastase väljakupoolel nappis ja esitus oli igatpidi puine. Miks?

1) Kalju amorfne pressing, kus nominaalselt poolkaitsesse ja edurivisse nimetatud kuus mängijat vahetasid kohti ja survestasid Levadiat organiseeritud korrapäratuse abil, osutus külaliste jaoks keeruliseks lahenduseks. 2) Hiiu staadioni aeglane ja kuiv kunstmuru ei võimaldanud viljeleda nii tehnilist jalgpalli kui A. Le Coq Arena tippkvaliteediga väljak, 3) Kindlasti ei tulnud kasuks ka eelmises kahes kohtumises otsustavate väravate autoriks olnud Robert Kirsi vigastus ja väljavahetamine 35. minutil.

2. Lõhkuv jalgpall on samuti jalgpall

"See ei ole enam jalgpall," kostus 50. minuti kandis ühe mängija suust hinnang võitlusele, mille meeskonnad olid väljakul valla päästnud. Selle tingis olukord, kus mõlemal meeskonnal oli suur soov initsiatiiv enda valdusse saada, millele lisas olulise nüansi aeglane kunstmuru, mille tõttu oli väljakul kogu aeg vähe ruumi, sest kui pall ei liigu kiiresti, on kaitsetööd hõlpsam teha.

Vigu raiuti mõlemalt poolt ja punane kaart oli õhus. Nagu ka kartus, et keegi võib saada tõsisema vigastuse. Samas nimetatud hinnanguga nõustuda ei saa – ka lõhkuv jalgpall on jalgpall. Koroonajärgne Premium liiga on mitmel puhul kinnitanud, et jalgpallil on väga erinevad palged ning mängida ja võita tuleb osata mitut moodi. Võitluslik ja lõhkumisrohke jalgpall on osa jalgpallist.

3. Natho kvaliteetsed standardolukorrad

Küsimusele, kuivõrd hea jalgpallur on Amir Natho, annab vastuse edasine hooaeg, sest ühele mängijale tervikhinnangu andmiseks on mõned võistlusmängud liiga väike valim. Küll aga on juba praegu selge, et standardolukordades on tema vasaku jala kvaliteet kõrge. Esimese poolaja lõpus serveeris ta nurgalöögist väga hea võimaluse Homutovile, mille too jättis realiseerimata. Ka Ivan Lobai sai resultatiivse söödu Natho nurgalöögist.

4. Kristal viigistas üldseisu

Levadia peatreener, 157-kordne internatsionaal Martin Reim ja Nõmme Kalju juhendaja, 143-kordne A-koondislane Marko Kristal olid senise peatreenerikarjääri jooksul vastamisi läinud 12 korda. Kõik need duellid leidsid aset aastatel 2010-2012, kui Reim juhendas Florat ning Kristal esmalt Tammekat ja seejärel Levadiat.

Toonase 12 duelli järel oli meeste omavaheline seis: Reim 6 võitu, 1 viik, Kristal 5 võitu. Tänase võiduga viigistas Kristal üldseisu, kusjuures tema võiduseeria Reimi vastu on nüüd suisa 5 mängu pikkune, sest 2012. aastal lõppesid Levadia neli viimast duelli Floraga kõik Kristali juhendatud meeskonna, kes oli täna ta vastaseks, võiduga.

Ivan Lobaile teele jäi ette Manucho. Foto: Oliver Tsupsman

5. Mängu parim – Ivan Lobai

Hooaja kolmes esimeses voorus vahetusmängijate sekka kuulunud ukrainlane tõusis põhikoosseisu pärast Kalju 1:2 kaotust Tallinna Legionile, kui Kristal otsustas Vladimir Avilov pingile jätta ja Lobai platsile edutada. Kahes mängus, kus ta kaasa teinud, pole Kaljule löödud ainsatki väravat.

Tänagi andis ta tõhusa panuse Manucho kontrolli all hoidmises. Ning panustas ise Kaljule mängu üle kontrolli andnud 2:0 väravaga, mida lüües mängis ta õhuvõitluses üle eelmise aasta U20 maailmameistri Oleksandr Safronovi.

3. juuni kell 19.00 Hiiu kunstmurustaadionil

Nõmme Kalju FC - Tallinna FCI Levadia  2:0 (1:0)
20. Igor Subbotin, 56. Ivan Lobai

Väravasöödud: 20. Sander Puri, 56. Amir Natho
Hoiatused: 29. Amir Natho, 42. Ivan Lobai, 46. Pedro Victor, 80. Andri Markovitš, 90+2. Aleksandr Volkov - 41. Manucho, 53. Gando
Mänguolud: +16, päikesepaisteline, kergelt tuuline ilm; kunstmuru heas seisukorras
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Aron Härsing
Neljas kohtunik: Joonas Jaanovits

Kalju: Marko Meerits, Andreas Raudsepp, Pedro Victor, Ivan Lobai, Andri Markovitš, Vladislav Homutov (90. Vladimir Avilov), Amir Natho (83. Aleksandr Volkov), Kaspar Paur, Kaarel Usta (73. Deniss Tjapkin), Sander Puri, Igor Subbotin.
Varus: Henri Perk, Aleksandr Kulinitš, Mikk Reintam, Vladimir Avilov, Deniss Tjapkin, Jegveni Demidov, Aleksandr Volkov.

Levadia: Artur Kotenko, Zurab Otšigava, Oleksandr Safronov, Maksim Podholjuzin, Markus Jürgenson, Trevor Elhi, Brent Lepistu, Robert Kirss (35. Mark Oliver Roosnupp), Bogdan Vaštšuk (77. Rasmus Peetson), Gando, Manucho (77. Juri Kolomojets).
Varus: Aleksandr Kraizmer, Marko Lipp, Rasmus Peetson, Dmitri Kruglov, Juri Kolomojets, Mark Oliver Roosnupp, Karl Rudolf Õigus.