Menüü
Veebisait

FIFA raport: 2022. aasta MM-i ajal avaldati sotsiaalmeedias pea 20 000 ründavat postitust (0)

Harry Kane (esiplaanil) pärast seda, kui ta eksis MM-veerandfinaalis penaltiga. Foto: Scanpix / Frank Hoermann / Sven Simon

2022. aasta jalgpalli MM-il avaldati sotsiaalmeedias pea 20 000 ründavat postitust, mis olid suunatud mängijate, treenerite ja kohtunike kohta, ütleb FIFA raport.

Suurim vihalaine tekkis veerandfinaalis Inglismaa ja Prantsusmaa vahel, mil inglaste tipuründaja Harry Kane eksis 84. minutil penaltiga. FIFA ja mängijate ühingu Fifpro president David Aganzo rääkis BBC-le, et halvustavate postituste arv polnud üllatav, ent see tekitab siiski muret.

Ta lisas: "See on meeldetuletus kõigile, kes mänguga seotud, et vajame mehhanisme, mis hoiaks sääraseid rünnakuid ära. Mängijad puutuvad sellega üha enam kokku."

FIFA suutis kindlaks teha üle 300 viha levitanud isiku andmed ning andis need võimudele üle, et nende vastu rakendataks päriselus kasutatavaid meetmeid. 38 protsenti tuvastatud sõimust tuli Euroopa kasutajatelt, 36 protsenti Lõuna-Ameerikast.

Eelmisel aastal lõid FIFA ja Fifpro plaani, mis kaitseks rahvusvaheliste turniiride ajal mängijaid, treenereid ja kohtunikke sotsiaaalmeedias leviva vihakõne eest. Selleks kasutasid nad tööriista, mis märkab ebasündsaid postitusi ja kommentaare ning tähistab need ära. Turniiri käigus tuvastas programm 19 636 sedasorti postitust. Neist teavitati erinevaid sotsiaalmeediaplatvorme, enamasti kustutati avaldused ära.

Tuvastatud sõnumitest olid pea 14 protsenti seksistlikud, 12 protsenti homofoobsed ja 11 protsenti rassistlikud.

Raport ütles, et turniiri jooksul paranes sotsiaalmeedias vihakõne levik märgatavalt, aga siiski oli näha kitsaskohti. Eriti just kommentaaridega, mis polnud ingliskeelsed.

"Teatud mängijate pihta suunatud rassistlikke sõnumeid oli palju - sihikule jäi üle 300 erineva mängija. Mõned staarmängijad said turniiri vätlel suurel hulgal solvanguid," teatas raport.

Ülekaalukalt jagati enim sõimu Twitteris, teisel kohal oli Instagram, kolmas Facebook, neljas Youtube ja viies TikTok. Kõige rohkem rünnati prantslasi, seejärel brasiillasi ja inglasi.

Meeste MM-il kasutusel olnud programm töötab ka naiste globaalturniiril, mis algab 20. juulil. "FIFA ülesanne on kaitsta jalgpalli, eelkõige just mängijaid ja fänne. Samas ootame, et erinevad võimud ja sotsmeediaplatvormid võitleksid meiega koos," sõnas alaliidu president Gianni Infantino.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?