Menüü
Veebisait

Urus redutanud Infantino lõpetas meedia-tsölibaadi, ent ajas tavapäraselt maotut juttu (6)

FIFA president Gianni Infantino tänasel pressikonverentsil. Foto: Scanpix / Reuters / Gareth Bumstead

Terve MM-i vältel ajakirjandusele mitte ainsatki kommentaari, intervjuudest rääkimata, andnud FIFA president Gianni Infantino lõpetas kaks päeva enne finaalmatši meediatsölibaadi, kui osales pressikonverentsil, kus rääkis endale omaselt täpselt seda, mida ise tahtis ja vältis ebameeldivatele küsimustele vastamisest.

Infantino suhtles viimati ajakirjandusega 19. novembril ehk päev enne MM-i avamängu Katar – Ekuador. Toonast pressikonverentsi alustas ta tunniajase tiraadiga, kus kaitses Katari, süüdistas korraldajariigi probleemidele tähelepanu juhtinuid ebaaususes ja silmakirjalikkuses ning keeldus möönmast mistahes FIFA teguviisi ja otsuste ekslikkust.

Infantino toonane sõnavõtt pahandas inimõiguste eest seisvad organisatsioone, sest nende hinnangul pisendas ta Kataris rõhutud inimgruppe (naised, võõrtöölised, seksuaalvähemused). Pärast 19. novembrit oli Infantino ainuke avalik ülesastumine alagrupiturniiri järel FIFA enda poolt lindistatud intervjuu, kus sõltumatu ajakirjandus küsimusi esitada ei saanud.

Täna lõpetas Infantino meediatsölibaadi, kuid mitte lubatud ajal, sest 12.30-ks kokku kutsutud pressikonverents lükati siis, kui mitusada ajakirjanikku juba kohal, tunni jagu edasi. Infantino nimetas seda "natuke hiljaks jäämiseks" ning alustas üritust monoloogiga, kus nimetas esmalt Katari MM-i kõigi aegade parimaks ja rääkis siis suurtest rahasummadest.

"FIFA nõukogu avaldas MM-ile ükshäälselt kiitust ja tänu kõigile – Katar, vabatahtlikud –, kes on andnud oma panuse, et pühapäeval lõppev turniir on kõigi aegade parim MM. Praeguseks on MM-i kohtumisi staadionitel vaadanud 3,27 miljonit pealtvaatajad, mis on uus rekord. Turniir on möödunud suuremate intsidentideta rõõmsas meeleolus.

Mitte ükski tiim ei võitnud kõiki kohtumisi ja esimest korda jõudsid kõigi maailmajagude esindajad 16 parema sekka, mis osutab, et maailma jalgpallis on aset leidmas muutused, millele viitab ka Maroko jõudmine poolfinaali, kus polnud varem mänginud mitte ükski Aafrika ega Araabiamaade esindaja," rääkis Infantino.

Suurem MM tähendab suuremat tulu

Seejärel teatas FIFA president, et möödunud nelja-aastase perioodi jooksul teenis FIFA eelarvesse kavandatud 6,4 miljardi dollari asemel tulu 7,5 miljardit ehk ületas ootusi. Tsükliks 2022-2026 kiideti heaks eelarve, mis näeb 11 miljardi suurust tulu, kusjuures see plaan on tehtud ilma arvesse võtmata 2025. aastaks kavandatud uue formaadi alusel mängitava klubide MM-iga teenitavat tulu.

"Oleme optimistlikud jalgpalli jõu osas. MM-finaalturniir 48 koondisega tähendab rohkem mänge ning suuremat sponsor-, teleõiguste- ja piletitulu. Tasub meeles pidada, et Põhja-Ameerika staadionite mahutavus on väga suur, pea kõik mängud toimuvad 80 000 – 90 000 pealtvaatajat mahutavatel areenidel. Eeldame 5-5,5 miljonit fänni ja suurt Põhja-Ameerika jalgpallibuumi," rääkis Infantino ja rõhutas, et jalgpalliga teenitud tulu jagab FIFA oma liikmesriikide vahel laiali.

Erinevalt 19. novembri pressikonverentsist piirdus Infantino seekord 15-minutilise sõnavõtuga, mis jättis omajagu aega ka küsimusteks. Nendele vastates käitus FIFA president nii, nagu talle kombeks – ebameeldivatele või kriitilistele küsimistele andis ta ümmargusi või keerutavaid vastuseid, mis sisulisteks liigituma ei kippunud.

Näiteks juhiti Infantino tähelepanu asjaolule, et kuigi ta oli MM-i kiites rõhutanud, et "jalgpall ühendab", siis tegelikult see ju nii ei ole, kuna näiteks Taani ja Saksamaa jalgpalliliidud on FIFA presidendi tegevuse suhtes MM-i ajal kriitilised olnud ja teatanud, et ei toeta ta tagasivalimist. "Miks ei lubatud kaptenitel kanda One Love õlasidet? Miks osad poliitilised avaldused on lubatud ja teised mitte?" küsiti Infantinolt.

FIFA presidendi vastus: "FIFA on 211 riigi ühendus ja olen uhke enam kui 200 riigi üle, kes on mulle toetust avaldanud. Teistele olen tänulik ja oleme valmis alati iga teemat arutama. Paljudes riikides on erinevad probleemid. Kultuurid ja nägemused erinevad ja FIFA peab hoolitsema kõigi liikmete ees. Me ei saa kedagi diskrimineerida.

Küsimus polnud keelamises, vaid juhendi austamises. Igaüks on vaba oma veendumusi viisakalt väljendama. Juhend on säärane põhjusega kaitsta 211 jalgpallivõistkonda ja nende fänne, kes tahavad jalgpalli nautida. Kaitseme väärtusi ja inimõigusi ja kõiki õigusi, aga usun samas, et staadionile tulevad fännid ja miljardid televaatajad tahavad vaadata 90 minutit jalgpalli ilma, et peaksid mõtlema millelegi muule," vatras Infantino.

Lakkamatu eneseõigustamine ja äraütlemine Zelenskõile

Miks on tribüünidel lubatud Palestiina vabastamist nõudvad lipud, aga mitte Iraanis inimõiguste austamist nõudvad sõnumid või mille poolest One Love õlaside väidetavate FIFA väärtustega vastuolus oli? Sellele kõigele Infantino ei vastanud, vaid ajas vastutust tõrjuvat ja väärtustest tühja juttu.

Kui FIFA presidendilt küsiti, mida ütleb MM-i korralduse kohta asjaolu, et staadionite ja muude objektide rajamisel hukkunud võõrtööliste arvu kohta jagatakse jätkuvalt vastukäivat infot, teatas Infantino hakatuseks, et "iga surm on liiga palju ja see on tragöödia" ning tõdes siis, et erinevad arvud näitavad erinevaid asju. Küsimus jäi selge vastuseta.

Kokkuvõttes oli tegu tüüpilise Infantino pressikonverentsiga, kus FIFA president ei võtnud omaks ühtegi puudujääki, kiitis lakkamatult organisatsiooni tegevust kui üllamast üllamat, lükkas kõik puudujäägid teiste kaela (tavapäraselt said oma koos kätte UEFA ja Euroopa tippklubid), tegeles järjepidevalt whatabout’ismiga ja kõlbmatute korraldajate õigustamisega.

Pool tundi pärast pressikonverentsi lõppu avaldas CNN, et FIFA on tagasi lükanud Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi palve pöörduda MM-finaali eel globaalse auditooriumi poole rahusõnumiga. Ega see üllata, sest 2018. aastal Venemaal peetud MM-ist räägib Infantino siiani heldimusega ja tunnustavalt. Parandamatu tegelane. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Raigo Pärnpuu   •  
Infatino suudab ajada täiesti ebamäärast juttu (mis poliitikutele kohane, Eestis nt KaKa ja Ratas) aga kui anda korraldusõigus araabiamaale siis on selge et seal ei saa vikerkaared lehvida seoses kultuurilise eripäraga.
Nigonen   •  
Cart mees +1
Nigonen   •  
Minu viide “cart mees +1” ka ei päde, kui kommentaare vahel ära kustutatakse :/

Paistan nii ilma hariduseta :/
Raigo Pärnpuu   •  
To cart mees : mis neil meeskondadel viga siis? Enda lemmik on Barca.
cart mees   •  
Kirjutan siis neljas kord: enne võiks meie suurt juhti kritiseerida kui siin FIFA juhist räägitakse. Teeks endal õue korda enne. Aga seda ju ei juleta. Muidu kinnimakstud reisid koos koondisega kaovad. Ja Raigo, meeskondade all pidasin silmas seda, et Eesti jalgpalliajakirjanikud ja mitte ükski ei maininud Eesti klubi. Naljamehed (ja naised).
Ivar Mets   •  
See kiilakas näeb välja nagu iseeneslik rooja purse!! Väkkk

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
MM-ILE JOON ALLA
TAKTIKAPOOL
MM 2022 | Prantslaste koera matmispaik on teada, kui neli meest tegid kokku sama palju kui üks argentiinlane?
MESSI ON MAAILMAMEISTER!
Luup peale | See oli Messi õhtu. See oli Messi mäng. See oli Messi MM. Ja see on Messi jalgpall
Päeva klõpsud | Tõrje rinnaga, valel ajal vales kohas, kauaoodatud kohtumine kallimaga
PIKK ETTE
Pikk ette (ja MM-ile) | Premium liiga elav legend Jürgenson Messist sõltuva Argentina võtmemehest: kas tunneksid ta Viru tänaval ära, kui tuleks vastu, Mäki kott käes?
PRONKSIMÄNG
Päeva klõpsud | Horvaatia võitis pronksi, mängijad tähistasid oma maimukestega
KUIDAS MÕISTA ÜLLATUST?
Siim Pulst | On see siis üllatuste MM või ei ole? Neli eri lähenemist, neli eri vastust
Ott Järvela | Cristiano Ronaldo kaotas lahingu, aga on sõja juba ammu ja mitu korda võitnud
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?