Uus algus, sama jama: Türgi vanameister korraldas vinges mängus Hollandi valiksarjale šokk-alguse (0)

Kapten Burak Yilmaz tüüris türklased vägeva võiduni. Foto: Scanpix / AP / Murad Sezer

Hollandi koondis, kes jäi 2018. aasta MM-finaalturniirilt suurüllatusena sootuks eemale, pidi mõru pilli alla neelama ka uue valiktsükli alustuseks. Istanbulis vannuti dramaatiliste pööretega mängus 2:4 alla Türgile, võõrustajate kangelaseks kerkis kübaratrikiga Burak Yilmaz.

Võõrustajate esimese ja ühtlasi ka Euroopa MM-valiktsükli avavärava lõi 15. minutil Türgi koondise legend Bürak Yilmaz, kelle löök võttis rikošeti Matthijs de Ligti käest ning lendas Tim Krulile püüdmatult võrku. Hetk varem olid seejuures hollandlased teises väljaku otsas nõudnud penaltit, sest pall tabas Okay Yokuslu kätt, kuid peakohtunik Michael Oliver ei näinud olukorras penaltiväärilist rikkumist.

Küll aga andis Oliver vilet 34. minutil, sest Donyell Malen tõmbas tema arvates karistusalas penaltivääriliselt pikali Yokuslu. Yilmaz lisas 11 meetri punktilt teisegi tabamuse. Poolaja lõpus oli Hollandil suurepärane võimalus kaotusseisu vähendada, kuid de Ligti pealöök läks posti ning sealt vindiga värava suunas lennanud palli lõi joonelt peaga minema teist korda türklaste kangelaseks kerkinud Yokuslu.

Hollandi plaanid teisel kolmveerandtunnil mäng enda kasuks pöörata lõpetas ämbritäie külma veega Milani poolkaitsja Hakan Calhanoglu, kellel kulus pärast poolaja avavilet türklaste kolmanda värava löömiseks vaid 32 sekundit. Pealtnäha juba tehtud mäng läks ootamatult põnevaks veerand tundi enne lõppu, kui Holland lõi kahe minuti sees kaks väravat tagasi - esmalt oli täpne Davy Klaassen ning kohe seejärel veeres pall Luuk de Jongi ja türklaste väravavahi Ugurcan Cakiri kahevõitluse järel teist korda võrku.

Et Türgi fännide närve säästa, võttis 35-aastane kapten Yilmaz pisut hiljem siiski pinged maha. Karistusala lähistelt ristnurka vinditatud karistuslöök oli sedavõrd suurepärane, et Krulil ei olnud tõrjumiseks vähimatki võimalust. Üleminutitel määrati küll veel ka Hollandi kasuks penalti, sest Ozan Kabak tiris karistusalas pikali de Ligti, kuid alles elu viiendat koondisemängu teinud 24-aastane Cakir aimas Memphis Depay löögi suuna ära ja tõrjus.

Nii alustasid Frank de Boeri hoolealused MM-valiksarja kindla kaotusega ja peavad punkte ootama vähemalt laupäevani, kui Amsterdamis võõrustatakse Lätit. Kolm päeva hiljem sõidetakse aga külla Gibraltarile. Veel on samas valikgrupis Norra ja Montenegro. Otse pääseb MM-finaalturniirile vaid alagrupi võitja, teise koha saajal on võimalus piletit püüda lisaringi ehk play-off'ide kaudu.