Menüü
Veebisait

EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees (0)

Nõukogude Liidu koondise kapten Igor Netto. Foto: Nõukogude Liidu koondise kapten 1960. aasta EM-il oli Igor Netto (paremal). Käesolev foto pärineb 1956. aasta maavõistlusest Lääne-Saksamaaga. Foto: Scanpix / imago images / Ferdi Hartung

Esimene EM-finaalturniir (ja ka järgmised neli) oli praegusest 83,3% väiksem, sest 24 meeskonna asemel osales seal kõigest neli koondist, kes olid selgunud kaks aastat kestnud valikturniiril, mis peeti 17 meeskonna vahel (praegu 55).

EM-i idee autoriks oli Prantsusmaa jalgpalliliidu peasekretäri Henry Delaunay, kelle nime kannab Euroopa meistrile omistatav trofee tänase päevani. Delaunay käis selle mõtte esimest korda välja juba 1927. aastal, kui polnud toimunud veel esimene MM-gi.

Teostuseni jõuti 31 aastat hiljem (Delaunay oli tolleks hetkeks juba kolm aastat surnud), kui 28. septembril 1958 kohtusid Moskvas, Lenini keskstaadionil esimeses EM-valikmängus Nõukogude Liit ja Ungari (3:1).

Karikasüsteemis peetud valiksarjaga, kust erinevatel põhjustel ei võtnud osa Inglismaa, Holland, Lääne-Saksamaa ja Itaalia, sõeluti välja neli viimast, kes moodustasid finaalturniiril osaleva kvarteti. Korraldaja valiti selle neliku seast ja otsus langetati Prantsusmaa kasuks. Matšid (poolfinaalid ja kohamängud) peeti Pariisis ja Marseille's.

REKLAAM

Esimeses poolfinaalis kaotas Prantsusmaa 4:2 eduseisust 4:5 Jugoslaaviale, teises alistas Nõukogude Liit kindlalt 3:0 Tšehhoslovakkia. Pronksimängus jäi pettunud Prantsusmaa 0:2 alla Tšehhoslovakkiale.

PSG praegusel kodustaadionil Pard des Princes'il mängitud finaalis viis Milan Galic Jugoslaavia 43. minutil juhtima, aga Slava Metreveli viigistas 49. minutil. Võitja selgus lisaajal, kui 113. minutil lõi esimese Euroopa meistri otsustanud värava Viktor Ponedelnik.

Olnuks sümboolne, kui mees, kelle perekonnanimi tähendab esmaspäeva, löönuks selle tähtsa värava esmaspäeval, aga finaal peeti siiski pühapäeval, nagu kombeks siiani.

Nõukogude Liidu meeskonna kaptenina võttis Henry Delaunay-nimelise karika vastu Nõukogude Liidu meeskonna kapten Igor Netto, kes päritolult puhas eestlane (ema pärit Tartust, isa Valgast), aga rahvuselt puhas venelane.

Nõukogude Liidu koondise kapten 1960. aasta EM-il oli Igor Netto (paremal). Käesolev foto pärineb 1956. aasta maavõistlusest Lääne-Saksamaaga. Foto: Scanpix / imago images / Ferdi Hartung

Poolfinaalid: Prantsusmaa - Jugoslaavia 4:5, Tšehhoslovakkia - Nõukogude Liit 0:3
Pronksimäng: Tšehhoslovakkia - Prantsusmaa 2:0
Finaal: Nõukogude Liit - Jugoslaavia 2:1 (la) 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
LIVE: hea stardi teinud Itaalia kohtub punkte vajava Šveitsiga  (Locatelli duubel!)
MARSELJEES ROKKIS
KAADRI TAGANT
EM-PÄEVIK
ERIKSENI JUHTUMIST
STUUDIOJUTUD
EM-PÄEVIK
Ott Järvela | Režissöör ei eksinud. Erikseni õnnetust ei saanud ega tohtinud maha vaikida
RASKE ÕHTU
Pisarates Taani peatreener: see õhtu tuletas kõigile meelde, mis on elus kõige olulisem  (koondise arst: saime Christiani tagasi)
TAAVETID JA KOLJATID
NOPPEID AJALOOST
ERILEHT JA ENNUSTUSED
Ennusta koos sõpradega! Soccernet.ee avas EM-i erilehe
SUURED, VÄIKESED, VAHEPEALSED
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
SOOSIKUD JA AUTSAIDERID
NOPPEID AJALOOST
EELVAATED