Menüü
Veebisait

Rasmus Voolaid | Publikuhõredas Bakuus mängimine mõjub kui karistus (0)

Mõned Taani fännid jõudsid Bakuusse juba mängueelsel päeval. Foto: Jana Pipar

Jalgpalli suurturniir peaks tähendama fännide pidu mõistagi mängupäeval, ent see pidu võiks alata juba ka päev varem. Bakuu paraku elab aga justkui täiesti oma mullis ja ei tea EM-i toimumisest veel suurt midagi.

Täna õhtul leiab kohalikul olümpiastaadionil aset veerandfinaal Taani ja Tšehhi vahel, lisaks toimus Bakuus kolm A-alagrupi kohtumist: Wales - Šveits, Türgi - Wales ning Šveits - Türgi. Kuivõrd aserid ja türklased saavad omavahel suurepäraselt läbi, siis viimased kaks olid justkui Türgi kodumängud ja tõid endaga kaasa käimasoleva EM-i olusid silmas pidades arvestatava hulga pealtvaatajaid – kui pea 70 000 inimest mahutavale areenile on publikut lubatud poole vähem, siis neid kohtumisi jälgis ligi 20 000 silmapaari. Esimest Bakuus toimunud kohtumist Wales – Šveits tuli vaatama aga kõigest 8782 pealtvaatajat, mis mõjub hiigelstaadionil, kus pealtvaatajaid eraldavad väljakust ka jooksurajad, kuidagi eriti mannetult.

Selgitus on lihtne: kõigil teistel peale Türgi ongi keeruline oma fänne Bakuusse lähetada, sest otse on sinna võimalik lennata vaid viiest EM-il osalevast riigist: Venemaa, Ukraina, Ungari, Saksamaa ja Inglismaa. Koos erinevate koroonapiirangutega on siia reisimine keeruline olnud ka nii taanlastel kui tšehhidel. Mängu eel on spekuleeritud eriti kurbade numbritega, aga siiski püsib lootus, et Taani fänne jõuab tribüünidele suisa neljakohaline hulk. Tšehhidega pigem vist nii hästi ei lähe. See kajastus ka mängueelsel päeval linnapildis, kus Taani särkidega fänne suutsin tuvastada lausa mõniteist, tšehhe paraku mitte ühtegi.

Olgu märgitud, et seni on kõige väiksema publikunumbriga mäng olnud Horvaatia - Tšehhi alagrupiturniiri kohtumine Glasgows, kus staadionil oli vaid 5607 jalgpallisõpra. Kuivõrd Hampden Parkile lubataksegi vaid 12 000 pealtvaatajat, siis ei mõju see isegi nii tagasihoidlikult kui Bakuu areeni pakutud 8782 inimest.

Kujunenud olukorda selgitab mitu põhjust - Taanis teatati näiteks alles üleeile õhtul kell 10, et Bakuust naasjad ei pea kodumaal jääma karantiini. Kuid ühe päevaga pole just kuigi lihtne planeerida endale reisi 4000 kilomeetri kaugusele. Samuti pole sinna sugugi odav lennata, saati veel nii lühikese etteteatamisega, kuigi taanlased panid kiirelt tööle ka tšarterlennud. Seega peakski enamik Taani fänne jõudma Bakuusse täna ja sealt ka sisuliselt koos lõpuvilega kohe lahkuma. Tšehhi meediast nähtub aga, et nemad ei saanudki tšarteri jagu rahvast kokku, kuna seal peab koju naastes jääma karantiini.

"Budapestis oli imeline tunne näha üle pika aja fänne ja tunnetada täismaja energiat. Me jääme oma poolehoidjaid igatsema," tunnistas Tšehhi peatreener Jaroslav Šilhavy mängueelsel pressikonverentsil. Bakuus mängimine on seega mõneti nagu karistus. Umbes sama nagu NBA-s jooksu fikseerimine - pea kõik teevad, aga sinule vilistatakse millegipärast ära. Kusjuures seni on sel EM-il Bakuus mänginud neli koondist, kes kõik on konkurentsist väljas. Täna see trend mõistagi muutub, kuna emb-kumb jätkab oma teekonda.

Võitja peab nelja päeva pärast oma järgmise kohtumise Londonis, aga täna tuleb mängida sealt 4000 kilomeetri kaugusel ilma pealtvaatajateta ja seda ka üsna kuumades tingimustes. Kuigi Euroopas ei saa ajavahet eriti vabanduseks tuua, siis profisportlaste rutiinile on märkimisväärne juba ka paaritunnine nihe. Veelgi rohkem pelgavad mõlemad treenerid aga temperatuuri. "See saab mängima olulist rolli. Oleme ju näinud, et nii tšehhid kui ka meie ise mängime väga intensiivselt. Neil on sama vinge suhtumine kui meil. Tuleb jälgida, et me ei mängiks sama tempo ja intensiivsusega kui tavaliselt. See ei tähenda, et peame olema vähemagressiivsed, aga see võib mängu mõjutama hakata," nentis Taani peatreener Kasper Hjulmand mängueelsel pressikonverentsil. Šilhavy sekundeeris talle omalt poolt, et kui Budapestis mängiti kaheksandikfinaali 31 kraadi käes, siis seekord tuleb veelgi karmim. "Füsiod ja meditsiiniline personal paneb end kindlasti valmis. Tegime seda ka enne Budapesti mängu, aga siin on hullem."

***

Kuid neid jalkajutte kõrvale jättes on Bakuus väga tore. See on hübriid ilusast ja koledast, vanast ja uuest. Inimesed on avatud, lahked ja sõbralikud. Ometi pole ma kindel, kui hea mõte siia EM tuua oli. Vähe plusse ja palju murekohti.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti