Menüü
Veebisait

EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski (0)

Hispaania koondise peatreener Jose Villalonga 1964. aastal võidetud EM-tiitliga. Foto: Scanpix / imago images / Kicker / Metelmann

Kui 1960. aasta EM-valiksarjas oli osalenud ainult 17 koondist, sest järgmine kord alustasid jahti Euroopa meistritiitli nimel juba 29 meeskonda. Valikgruppe endiselt ei kasutatud, vaid osalejad loositi olümpiasüsteemis tabelisse ning hakati mängima.

Kui poolfinalistid selged (tiitlikaitsja Nõukogude Liit, Ungari, Hispaania ja Taani), valiti finaalturniiri toimumispaik. Sedapuhku otsustati Hispaania kasuks. Kaugel polnud variant, et valikus olnuks ka Luksemburg, sest pisiriik alistas 1/8-finaalis mängitud Beneluxi derbis kahe mängu kokkuvõttes 3:2 Hollandi ning kaotas veerandfinaalis Taanile alles lisamänguga (0:1), kui kaks matši olid jäänud viiki (2:2 ja 3:3).

Seega kuni 2016. aasta EM-finaalturniirini, kus Island alistas 1/8-finaalis 2:1 Inglismaa, oli Luksemburg väikseim EM-i veerandfinaalis mänginud jalgpalliriik. Enam nad seda ei ole, aga markantse saavutusega on tegu ikkagi. Ning konks on ka juures, sest kuigi Luksemburg on EM-i veerandfinalist, pole nad kunagi EM-finaalturniiril mänginud.

Mängupaikadeks valis Hispaania riigi kaks vägevaimat staadioni – Santiago Bernabeu Madridis ja Camp Nou Barcelonas, kusjuures võõrustajad mängisid muidugi pealinnas. Poolfinaalis oli Hispaania vastaseks Ungari ja mäng oli pingeline, aga tänu Amancio 112. minuti väravale võitsid väljakuperemehed lisaaja järel 2:1.

REKLAAM

Teine poolfinaali oli ühepoolsem – Nõukogude Liit oli Taanist üle 3:0. Lisaaega nähti turniiril ka Barcelonas, sest seda läks vaja pronksimatšis. Dezso Novak lõi seal kaks väravat ja tagas Ungarile 3:1 võidu.

Finaalile Hispaania – Nõukogude Liit andis tugeva varjundi neli aastat varem juhtunu. Nimelt oli fašistlik diktaator Franco keelanud Hispaanial 1960. aasta EM-i veerandfinaalis kommunistliku Nõukogude Liiduga mängida. Kirja läks loobumisvõit ja Nõukogude Liit pääses mänguta poolfinaali. Kodusel EM-il diktaator muidugi samasugust korraldust ei andnud ja mäng toimus.

Hispaania läks Santiago Bernabeul Jesus Maria Pereda väravast 6. minutil juhtima, aga Galimzjan Husainov viigistas vaid kaks minutit hiljem. Hispaaniale tõi nende ajaloo esimese EM-tiitli Marcelino Martinezi 84. minuti värav. Vaevalt oskas Hispaania jalgpall tol hetkel karta, et järgmist tiitlivõitu tuleb neil oodata 44 aastat...

Poolfinaalid: Hispaania - Ungari 2:1 (la), Taani - Nõukogude Liit 0:3
Pronksimäng: Ungari - Taani 3:1 (la)
Finaal: Hispaania - Nõukogude Liit 2:1 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
LIVE: hea stardi teinud Itaalia kohtub punkte vajava Šveitsiga  (Locatelli!)
MARSELJEES ROKKIS
KAADRI TAGANT
EM-PÄEVIK
ERIKSENI JUHTUMIST
STUUDIOJUTUD
EM-PÄEVIK
Ott Järvela | Režissöör ei eksinud. Erikseni õnnetust ei saanud ega tohtinud maha vaikida
RASKE ÕHTU
Pisarates Taani peatreener: see õhtu tuletas kõigile meelde, mis on elus kõige olulisem  (koondise arst: saime Christiani tagasi)
TAAVETID JA KOLJATID
NOPPEID AJALOOST
ERILEHT JA ENNUSTUSED
Ennusta koos sõpradega! Soccernet.ee avas EM-i erilehe
SUURED, VÄIKESED, VAHEPEALSED
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
SOOSIKUD JA AUTSAIDERID
NOPPEID AJALOOST
EELVAATED