Menüü
Veebisait

EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i (1)

Michel Platini lõi EM-finaalturniiril viie mänguga üheksa väravat. Foto: Scanpix / imago images / Kicker / Liedel

Lääne-Saksamaa soovis nelja aasta eest võidetud tiitlit kaitsta kodumaal, aga UEFA otsustas anda finaalturniiri korraldusõiguse Prantsusmaale. Ülejäänud 32 osalejat loositi seistmesse valikgruppi, mis pakkusid nii mõnegi üllatuse.

Neljandast tugevusurnist sekkunud Taani edestas valiksarjas Inglismaad ja jõudis teist korda finaalturniirile. Edu saatis ka kolmandast urnist valikgruppidesse loositud Portugali ja Rumeeniat, kes tegi oma EM-debüüdi. Rumeeniale jäi alla näiteks Tšehhoslovakkia ja Itaalia, Portugal edestas Nõukogude Liitu ja Poolat.

Formaati oli võrreldes 1980. aastaga natuke kohendatud. Lisandunud olid poolfinaalid, ära jäetud pronksimäng. Seitsmes EM-finaalturniir algas, kulges ja lõppes Prantsusmaa koondise ründaja Michel Platini tohutu talendi säraleegi tähe all.

Turniir avamängus Prantsusmaa - Taani lõi Platini kohtumise ainsa värava. Ülejäänud kahes alagrupikohtumises (5:0 Belgiaga ja 3:2 Jugoslaaviaga) kõmmutas ta kaabutriki. Prantsusmaa oli pidurdamatu ja pani A-alagrupi uhke lauluga kinni, teisena pääses edasi Taani.

B-alagrupp oli tasavägisem ning kolmest eeldatavast favoriidist - Hispaania, Portugal, Lääne-Saksamaa - pidi poolfinaalist suu puhtaks pühkima viimane ehk tiitlikaitsja. Sakslased pudenesid konkurentsist sõna otseses mõttes täiesti viimasel minutil, sest kui Antonio Maceda poleks viimase alagrupimängu 90. minutil löönud Hispaania 1:0 võiduväravat, pääsenuks Lääne-Saksamaa ise poolfinaali.

REKLAAM

Aga sinna läks hoopis Hispaania. Maceda lõi tähtsa värava ka poolfinaalis Taanile, kui seadis 67. minutil jalule 1:1 viigi. Lisaajal väravaid ei löödud, finalisti selgitas penaltiseeria, mille hispaanlased 5:4 võitsid.

Teise poolfinaali Prantsusmaa ja Portugali vahel otsustas aga ära Platini. Normaalaeg lõppes 1:1, lisaajal tabas 98. minutil Jordao, aga Jean-Francis Domergue suutis 114. minutil kodupubliku rõõmuks seada jalule 2:2 viigi. Penalteid Marseille's siiski ei nähtud, sest 119. minutil lõi Platini värava, mis viis Prantsusmaa finaali.

Seal lõi Platini 57. minutil oma üheksanda värava sel finaalturniiril ja viis prantslased juhtima. 85. minutil jäädi küll Yvon Le Roux eemaldamise tõttu vähemusse (tänase päevani ainuke EM-finaalmängudes nähtud punane kaart), aga Hispaania seda ära kasutada ei suutnud. 90. minutil tabas Bruno Bellone ja Prantsusmaa võitis 2:0.

Platini üheksa väravat ühel EM-il on siiani võimas rekord. Kõige lähemale on sellele jõudnud Antoine Griezmann, kes lõi 2016. aasta EM-il kuus väravat, aga kui Platini saavutas enda saldo viie kohtumisega, siis Griezmanni käsutuses oli seitse mängu.

EM-finaalturniiride kõigi aegade väravaküttide edetabelis jagab Platini üheksa tabamusega esikohta Portugali kapteni Cristiano Ronaldoga. Platini karjääris oli 1984. aasta EM-finaalturniir ainus, Ronaldo on üheksa väravat kokku saanud nelja EM-iga (2004, 2008, 2012 ja 2016). 

A-alagrupp: Prantsusmaa 6, Taani 4, Belgia 2, Jugoslaavia 0
B-alagrupp: Hispaania 4, Portugal 4, Lääne-Saksamaa 3, Rumeenia 1
Poolfinaalid: Prantsusmaa – Portugal 3:2 (la), Hispaania – Taani 1:1 (pen 5:4)
Finaal: Prantsusmaa – Hispaania 2:0 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

antz08   •  
Kuldsed ajad olid. Platini suurepärane ja Prantsusmaa meeskond enamuses valge. Pisar tuleb silma krt. Kahju aint, et 82 ja 86 a Lääne -Saksamaa ette jäi. Eriti 82. Seejärel vihkan Fussballmannshafti ja igal ajal õnnelik kui Sakslased jalgpalliväljakul tappa saavad.

Sisene
LIVE: hea stardi teinud Itaalia kohtub punkte vajava Šveitsiga  (Itaalia ees)
MARSELJEES ROKKIS
KAADRI TAGANT
EM-PÄEVIK
ERIKSENI JUHTUMIST
STUUDIOJUTUD
EM-PÄEVIK
Ott Järvela | Režissöör ei eksinud. Erikseni õnnetust ei saanud ega tohtinud maha vaikida
RASKE ÕHTU
Pisarates Taani peatreener: see õhtu tuletas kõigile meelde, mis on elus kõige olulisem  (koondise arst: saime Christiani tagasi)
TAAVETID JA KOLJATID
NOPPEID AJALOOST
ERILEHT JA ENNUSTUSED
Ennusta koos sõpradega! Soccernet.ee avas EM-i erilehe
SUURED, VÄIKESED, VAHEPEALSED
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
SOOSIKUD JA AUTSAIDERID
NOPPEID AJALOOST
EELVAATED