Menüü
Veebisait

Ott Järvela | Sariluuseri ahelad purustanud Inglismaa lugu on soliidse Itaalia omast paratamatult palju võimsam (13)

Noor Inglismaa koondise toetaja Harry Kane'i kujutava seinajoonistuse juures. Foto: Scanpix / Reuters / Lee Smith

Õhtul selgub, kas 16. Euroopa meister jalgpallis on Itaalia või Inglismaa. Nagu näitas eelmine Itaalia osalusel peetud MM-finaal (2006), kus Zinedine Zidane end igaveseks jalgpallilukku prõmmis, võib finaalides juhtuda ükskõik mida. Aga üks on enne finaali selge – Inglismaa võiduga kaasneks paratamatult hoopis võimsam lugu kui Itaalia omaga.

Itaalia ei ole selles ise mitte kuidagi süüdi, aga antud finaali kontekstis jäävad nendega kaasnevad (võluvad ja põnevad!) narratiivid Inglismaa omadele selgelt alla, sest kui itaallaste jaoks oleks see suur võit üks paljude seas, siis inglastele vastupidi – see oleks üks, ainuke, kauaoodatud ning kogunenud ängi ja ebakindlust tühistav.

Itaalia peatreener Roberto Mancini võttis üle koondise, millele oli osaks saanud suur häbi, sest neljakordne maailmameister kaotas 2018. aasta MM-valiksarja play-off'is Rootsile ning jäi jalgpallipeost kõrvale. Esimest korda pärast aastat 1958. Piinlik lugu. Isegi väga piinlik.

Aga samas ei seisnud Mancini silmitsi põlvkondadeüleste süsteemsete probleemidega, sest Itaalia on täiesti tavaline jalgpalli tippriik, kellel on ebaõnnestumiste kõrval ette näidata ka vägevad hetked (neli MM- ja üks EM-tiitel) ja ports niisama tublisid saavutusi (näiteks kolm finaalikohta vahemikus 1994-2012).

Kui Itaalia täna võidab, lisandub nende niikuinii igati soliidsesse jalgpallilukku ilus ja vägev peatükk, aga see on ikkagi üks paljude seas, mida saab võrrelda eelnevate samaväärsetega. Inglismaa puhul on olukord hoopis teistsugune, sest nemad lähevad finaalkohtumisele vastu sariluuserina, kes on pärast Gareth Southgate'i peatreeneriks asumist suutnud minevikuahelad kaelast raputada.

Inglismaa jalgpallikoondisel oli kolm suurt konnasilma, millel ülejäänud vutimaailm ikka ja jälle ülima mõnuga tallus ning inglased valust kriiskama pani. Esiteks penaltiseeriad, mis olid Inglismaa kukutanud konkurentsist kuuel finaalturniiril (1990, 1996, 1998, 2004, 2006, 2012). Teiseks Saksamaa, kes oli nad koju läkitanud neljal puhul (1970, 1990, 1996, 2010) ning olnud oma tiitlite ja uhkust tekitanud süsteemsusega muidu igatpidi pinnuks tagumikus.

Kolmandaks suutmatus jõuda finaalturniiridel kaugemale veerandfinaalist. Pärast 1966. aasta kodust MM-i oli esinelik olnud Inglismaale jõukohane ainult kolmel puhul – 1968. ja 1996. aasta EM-il ning 1990. aasta MM-il. Inglismaa koondise olukorra kontrast Premier League'i tulede ja viledega oli suur ning kõik rivaalid said seda ikka ja jälle inglastele nina alla hõõruda. Seda tehti mõnuga, sest teati, et see läheb Inglismaale hinge.

Southgate on suutnud kõik need kolm konnasilma purustada. 2018. aasta MM-i 1/8-finaalis alistati Kolumbia penaltiseerias nii, et ise eksiti esimesena, aga peeti vaimsele pingele vastu. Samuti jõuti seal 22-aastase pausi järel suurturniiri poolfinaali. Tänavusel EM-il mängiti auti Saksamaa, kellest 1/8-finaalis 2:0 jagu saadi. Ning ollakse nüüd finaalis.

Kui Southgate'i meeskond peaks tänase finaali võitma, tekitaks see tulemus võnked, mis võivad ja tahavad ümber kujundada koondisejalgpallis valitsevaid jõujooni. Itaalia võidul säärast tagajärge eeldatavasti poleks.

Inglismaa võidu tagajärg oleks suurem ka põhjusel, et neil on selgelt rohkem vastaseid/vihkajaid kui Itaalial. Inglismaa on uhke jalgpallirahvas, aga samas ka ninakas ning aegajalt ka ebaviisakas ja tahumatu, kohati kahjuks suisa vägivaldne. Oma panuse annab Inglismaa suhtes valitsevasse antipaatiasse ka Brexit (kuigi meeskonna liikmete hoiakud ja vaated pole kindlasti isolatsionistlikud, vaid ikkagi kaasamist ja hoolivust rõhutavad).

Inglismaa koondis tekitab tugevamaid tundeid, nii negatiivseid kui ka positiivseid, mis tõttu on nende lugu Itaalia omast paratamatult võimsam. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Urmo Kivilo   •  
Minu jaoks Inglismaa lugu pole midagi võimsat , kuna nad pole seni seda suutnud pole nad seda väärinud. ja mingi woodoo deemonite jutt millest nad nüüd üle said on ka eelnevate ebaõnnestumiste ettekääne või vabandus . Italy vince oggi articolo
Hyrax   •  
Brexitist ei ole sooja ega külma Inglismaa koondise kontekstis. Samuti on ükskõik ühe või teise riigi poliitiliselt taustast jalgpalli platsil - ega siis jalgpallurid pole neid otsuseid teinud ja ei mängita poliitiliste vaadete peale.

Inglismaa võidu korral mingit lunastust pole, sest saadi edasi kingitud penaltiga Taani vastu (ei saa öelda et nad niisama ei oleks võitnud, aga seda on võimatu teada nüüd). Naljakas oleks see kui ajalugu kordaks ennast, sest Inglismaa ainuke triumf 66 aastast on ka tänu kohtuniku valele otsusele ( vt "russian linesman").
Hyrax   •  
Inglismaa võidust ei tuleks mingit lunastust vaid vastupidi hõõrutakse rohkem nina alla, et taaskord saadi võit tänu kohtunike vale otsusele (Taani vastu antud penalti). Naljakas, et ajalugu end korrata tahab jälle. 1966 aastal võideti ka tänu kohtuniku vale otsusele (vt "russian linesman").

Samuti on brexitist täitsa suva jalgpalli kontekstis. Jalgpalli koondised ei tee poliitilisi otsuseid oma riigi eest ja ei mängita poliitiliste otsuste peale. Samuti on ka muude riikide poliitilised tegevused täiesti ebaolulised jalgpalli kontekstis.
metssiga   •  
Selle asemel, et luua mingeid imelisi müstifikatsioone pseudosemiootilises kastmes, oleks võinud soccernet võtta ja vaadata otsa turniiri korraldusele ja formatsioonile. mitte kunagi varem pole olnud turniir nii ebavõrdne erinevate meeskondade jaoks. ühed mängisid kodus, teised reisisid 10 000 km. ühed mängisid oma fännide ees, teised inimtyhjal staadionil täiesti suvariigis. see em oli oma olemuselt totaalne feil ju. loodan siiralt, et sellist asja ei korrata enam kunagi.
TammoPuura   •  
Olen täitsa nõus eelnevate kommentaaridega! Niin nagu see turniir üritab Inglastele 🏆 koju tuua, üritab Ott Järvelä meile oma lemmik meeskonna mingit ajalugu, poliitikat ja voodoo asja ajada!
Keegi ei vääri tiitlit, tiitlid võidetakse!
jaanmae   •  
Vaatasin jalgpalli ja keegi koju ei tuld, meedia valetab.
jaanmae   •  
Vaatasin jalgpalli ja keegi koju ei tuld, meedia valetab.
Urmo Kivilo   •  
läks nii nagu pidi ja arvata oli võitis parim meeskond Palju õnne Itaalia !! Frnomenaalne Donorumma sulges kuningakoja ukse ja väga stiilselt …
Urmo Kivilo   •  
Respect inglastele kes uksetaha jõudsid …
keitsik   •  
Kui sul on sellised fännid nagu inglastel siis sa ei vääri üldse mingisuguseid tiitleid.
metssiga   •  
tuletaks meelde, et tiitleid ja karikaid võidedatakse platsil, mitte ei väärita mingite narratiivide, lugude vägevuse või fännide käitumise järgi. pole itaalia fännid ka sugugi pühakud, neid lihtsalt kuigi palju finaalil kohal. järvela jutu järgi ju me ka justkui saime endale euroopa meistri, kes tiitlit ei vääri, kuigi platsil näidati midagi muud. kui soccernet soovib võib ju valida toimetuse lemmiku ja neile kruusi saata.
tups   •  
kaotasid ju ikka. ja kahel suurturniiril järjest on saadud see nö lihtsam sõeltabelipool
Vask   •  
Koroonapiirangud on näidanud, et jalgpall saab eksisteerida puhta spordina ja seda ei mängita fännidele. Seega samm edasi ja harjume ära ning siis ei saa Inglismaa väärimist või mitteväärimist seostada fännidega, sest neid pole vaja.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti