Menüü
Veebisait

3 parimat: blondi fööniksi tuhasttõus, inglaste uus lootus ja mees metsast (2)

Granit Xhaka saabus EM-ile muutunud soenguga. See aitaski? Foto: Scanpix / AFP / Marko Djurica

EM-il on veerandfinalistid selged, meie vaatame aga, kes end viimaste mängudega pildile tõstsid. Üleöö senisest (veel) suuremaks kerkijaid leiab nii tippliigadest kui ka märksa madalamalt.

Tähed ei ole esitatud paremuse järjekorras. Nimekiri kaasab pigem mehi, kes ületavad ennast ja üllatavad vaatajaid, kelle jaoks on tegu võimaliku läbimurdega.

Täht #1: Granit Xhaka (Šveits)

Jah, me teame, et Xhaka mängib juba päris mitmendat hooaega Premier League'is. Ning mängis enne seda Bundesligas, mistõttu 28-aastase mehe esiletõusust rääkida oleks paberil justkui kohatu. Ent sellist metronoomipartiid nagu Prantsusmaa alistamisel ei ole šveitslaste kapten teinud väga-väga ammu, kui üldse kunagi.

N'Golo Kante ja Paul Pogba on tõenäoliselt Euroopa üks paremaid keskväljapaare. Seekord joosti esimesest minutist peale peaga vastu Xhaka-nimelist ust. Poolnaljatamisi parimas vormis Andrea Pirloga võrreldud Xhaka mängu tipphetkeks oli supersööt Mario Gavrancici väravale. Praeguste märkide järgi saab tema aeg Arsenalis peagi otsa ja teekond võib jätkuda AS Romas Jose Mourinho käe all, kuid ehk algab siit parimas mängijaeas mehe uus tõus?

Declan Rice. Foto: Scanpix / Reuters / Florion Goga

Täht #2: Declan Rice (Inglismaa)

Sära, glamuur ja järjekordse kuldse põlvkonna kuldne põrumine pole tänavu inglaste teema. Gareth Southgate'i meeskond on üles ehitatud väliselt tuimale, aga seda efektiivsemale töörügamisele ning seni on Rice ja tema keskväljapartner Kalvin Phillips, keda oleme siin rubriigis juba kiitnud, olnud niisuguse lähenemise parimad kehastajad. Saksamaa vastu oli Rice esimesed kümmekond minutit närviline ja teenis ka lohaka kollase kaardi, ent siis võeti mänguohjad enda kätte ega antudki neid enam tagasi.

Kõigest 22-aastasena on Rice koduklubis West Hamis juba pärinud Mark Noble'ilt kaptenipaela ning ei häbene ka koondises kogenumate kaaslaste häälekat juhendamist. Nooruses Iirimaa koondisi esindanud ja isegi nende A-koondise eest kolm mängu pidada jõudnud Rice on inglastelegi juba kujunenud üsna asendamatuks meheks, kes täidab Jordan Hendersoni saapaid väärikalt.

Artjom Dovbõk (keskel) on just löönud elu tähtsaima värava. Foto: Scanpix / Andy Buchanan / Reuters

Täht #3: Artjom Dovbõk (Ukraina)

Tulla Ukraina kõrgliiga paremuselt seitsmendast meeskonnast. Debüteerida koondise eest alles tänavu märtsis. Pääseda EM-i kaheksandikfinaalis oma kolmandas koondisemängus väljakule meeskonnakaaslase vigastuse tõttu. Käkkida esimene suurepärane võimalus ülelöögiga ära. Ning lüüa siis lisaaja esimesel üleminutil oma esimene koondisevärav, mis viib meeskonna veerandfinaali. Mõned stsenaariumid kirjutab lihtsalt elu ise suuremaks kui ükski Hollywoodi stsenarist oskaks.

Jah, Ukraina edu peaarhitekt oli selles mängus vaieldamatult Oleksandr Zintšenko, kes andis ka Dovbõki pea peale sentimeetri täpsusega mõõdetud tsenderduse. Ent Artjom Dovbõki nimi, tehku ta edaspidise karjääri jooksul mida tahes, jääb Ukraina jalgpalliajalukku igaveseks. Dnipropetrovski Dnipro ründaja, kelle ainsad ning mitte just kõige edukamad põiked välismaale pärinevad paari aasta tagant Midtjyllandi ja Sonderjyske ridadest, võis üheainsa väravaga enda karjäärile täiesti uue suuna anda. Sest EM-il tehtud kangelastegusid ei unustata.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Jully Jean   •  
Ent Artjom Dovbki nimi, edaspidise karjäri jooksul mida tahes, jääb Ukraina jalgpalliajalukku igaveseks. Dnipropetrovski Dnipro ründaja, kelle ainsad ning mitte just kige edukamad pärinevad paari aasta tagant Midtjyllandi ja Sonderjyske ridadest, vis üheainsa väravaga enda karjäärile täiesti uue suuna anda Ei unustata EM-il tehtud kangelastegusid. smash karts
Jully Jean   •  
Vimalus ülelöögiga ära käkkida esimene suurepärane. Ning lüüa siis lisaaja esimesel üleminutil oma esimene koondisevärav, mis viib meeskonna veerandfinaali, mis viib meeskonna veerandfinaali. Mned stsenaariumid kirjutab lihtsalt elu ise suuremaks kui ükski Hollywoodi stsenarist oskaks, kui ükski Hollywoodi stsenarist oskaks. smash karts

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti