Menüü
Veebisait

EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab! (0)

Finaali kordusmängus Itaalia avavärava löönud Luigi Riva. Foto: Scanpix / imago images / Sven Simon

Kahe esimese turniiri edu ja populaarsus andsid UEFA-le julgust nimetada asja õige nimega – esimest korda ei kandnud turniir enam Euroopa Rahvuste Karika (European Nations Cup), vaid Euroopa meistrivõistluste nime.

Valiksarja registreerus 31 koondist. Erinevalt eelmistest kordadest ei selgitatud nelja finaalturniiril osalejat karikasüsteemis, vaid esmalt moodustati kaheksa valikgruppi, mille võitjad kohtusid kodus-võõrsil süsteemis veerandfinaalides.

Kui 1964. aasta EM-il osales ka tiitlikaitsja, siis 1968. aastal mitte, kuna Hispaania kaotas kaheksa parema seas kahe mängu kokkuvõttes 1:3 kaks aastat varem oma esimese MM-tiitli omanud Inglismaale.

Bulgaaria võitis kodus Itaaliat 3:2, aga kaotas võõrsil 0:2. Ungari oli Nõukogude Liidust esmalt üle 2:0, aga kaotas kordusmängu 0:3. Neljas finaalturniiril osaleja oli Jugoslaavia, kes pärast Marseille's Prantsusmaaga tehtud 1:1 viiki sõitis neist Belgradis 5:1 üle.

Turniiri korraldajaks valiti Itaalia, kes kohtus esimeses poolfinaalis Nõukogude Liiduga. Normaalajal väravaid ei löödud, lisaajal samuti mitte. Penaltiseeriat polnud 1968. aastal veel leiutatud ning viigilise tulemuse korral oli tavaks pidada paari päeva pärast uus mäng. Selle jaoks polnud aga EM-il aega, sest juba kolm päeva hiljem pidid toimuma pronksimäng ja finaal.

Juhend nägi ette markantse lahenduse – finaali pääsev meeskond pidi selguma liisku heites. Lääne-Saksamaa kohtunik Kurt Tschenscher kutsus meeskondade kaptenid riietusruumide lähedal enda juurde ja võttis taskust mündi. Kulli ja kirja viskamises saatis edu itaallast Giacinto Facchettit. Teine poolfinaal oli hoopis tavalisem – Inglismaa kaotas 0:1 Jugoslaaviale.

Kui MM-idel on Inglismaa mõlemad pronksimängud (1990 ja 2018) kaotanud, siis oma EM-ide ainsa nad võitsid (arvestades, et alates 1984. aastast EM-idel enam pronksimängu ei peeta, siis ilmselt inglaste 100% saldo säilib), olles Nõukogude Liidust üle 2:0. Esimese värava lõi Bobby Charlton, teise kaks aastat varem MM-finaalis Lääne-Saksamaad kaabutrikiga kostitanud Geoff Hurst.

Finaali avamäng jäi 120 minuti järel 1:1 viiki, aga kuna seekord polnud kalendris kirjas järgmisi kohtumisi, mis tuli ilmtingimata ära pidada, siis jäi münt kohtuniku taskusse, vaid Euroopa meister pidi selguma kaks päeva hiljem peetavas uues matšis. Seal võitis Itaalia Jugoslaaviat 2:0 ja tuli Euroopa meistriks nii, et lubas endale 330 minutiga lüüa ainult ühe värava.

Poolfinaalid: Itaalia - Nõukogude Liit 0:0 (mündiviskega edasi Itaalia), Jugoslaavia - Inglismaa 1:0
Pronksimäng: Inglismaa - Nõukogude Liit 2:0
Finaal: Itaalia - Jugoslaavia 1:1 (la), Itaalia - Jugoslaavia 2:0 (lisamäng) 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Ott Järvela | Jalgpallimaailmal lasub moraalne kohustus Inglismaad karmilt karistada ja nad ihaldatud vutipeost ilma jätta
FINAAL!
Luup peale | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta
EUROOPA NÄITAS VÕIMU
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Peep Pahv: mida vähem jalgpall muutub, seda parem, aga saan aru, et see on lootusetu
INGLISMAA TEGI AJALUGU
Luup peale | Pehme penalti? Ei, väga pehme! Aga VAR ei tohtinud sekkuda ja Taanile ei tehtud liiga. Mäng oli aus ja Inglismaa finaalis
IKKAGI ITAALIA
Ott Järvela | Inglismaa õelus ja kiuslikkus tuleb meelde jätta ning seda neile nina alla hõõruda
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Koefitsiendi-ekspert: oma kõhutunnet on pakkumisi koostades mängus päris palju
SOCCERNET.EE BAKUUS
MÕTTETALGUD
STUUDIOJUTUD
EM-STUUDIO | Alvar Tiisler: taktikalaud oli mulle südameasjaks ning peagi näeme seda ka Premium liiga ülekannetes
KES, KUS JA KUIDAS?
STUUDIOJUTUD
NOPPEID AJALOOST
EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti